ויקימדיה פרסמה עשרות אלפי צילומים - למרות סירוב הארכיונים

צילומים רבים מהמאה ה-19 ועד קום המדינה הועלו לרשת לאחר שפגו זכויות היוצרים. הארכיונים שהחזיקו בתמונות: "פעולה אלימה"; מנכ"לית ויקימדיה: "מנגישים מידע לציבור"

קרן ויקימדיה ישראל פועלת בימים אלו להנגשת עשרות אלפי תמונות ארכיון לציבור הרחב – על אף סירוב הארכיונים. בארכיונים הציבוריים מוחזקים צילומים רבים שצולמו בארץ ישראל מהמאה ה-19 ועד קום המדינה, ובהם מסתתרים אינספור סיפורים אישיים ולאומיים – מהנחת צינור הביוב הראשון בירושלים ועד עלייה לקרקע של יישובים ברחבי הארץ.

השנה, לאחר שפגו זכויות היוצרים של צילומים רבים, פעלה קרן ויקימדיה באופן חד צדדי להמיר את הצילומים לפורמט דיגיטלי, ולהפיץ אותן בפורמט שיתופי וחינמי. השבוע נפגשו מתנדבי הקרן בספריית בית אריאלה שבתל אביב כדי למיין את התמונות. מנהלי הארכיונים כינו את המעשה "פעולה אלימה". אנשי הארגון רואים את עצמם כסוג של לוחמי חופש.

"לא מדובר באלימות, או טרוריזם ואנחנו בוודאי לא גנבים בלילה", אמרה מיכל לסטר, מנכ"לית ויקימדיה ישראל. "הפעולה שעשינו הייתה לייצר חשיפה לתמונות האלו, צריכות להיות נגישות לציבור בצורה הטובה ביותר. כיום ארכיונים במדינת ישראל מתקשים למצוא את הדרך לעשות עבודה טובה ולהזמין את הציבור להשתמש בחומרים שלהם".

 צילומי ארכיון שהופצו על ידי ויקימדיה
 

צילומי ארכיון שהופצו על ידי ויקימדיה (חדשות עשר )

 

האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע מסר בתגובה: "ויקימדיה עשתה שימוש בחומרים שפורסמו על ידי ארכיונים באתריהם ברשת כך שלומר שארכיונים אינם מעוניינים בשיתוף במידע גובל באי אמירת אמת במקרה הטוב ובהוצאת לשון רע במקרה הגרוע. אמנם החומרים ברובם הם נחלת הכלל ולכן גם פורסמו באתרי הארכיונים ברשת, אך העתקתם הפרועה – בד בבד עם הנפת אצבע מאשימה כלפי מי שעמל לראשונה על העלאתם המסודרת לרשת היא מעשה לא אתי וחסר קולגיאליות. העתקת הצילומים נעשתה שלא בתום לב, במהלך חודשים ארוכים ובאמצעות כלי תוכנה ('זחלן') שפותח במיוחד למטרה זו, מאחורי גבם של הארכיונים וללא יידוע מי מהם או איגוד הארכיונאים זאת למרות היות האיגוד שותף ותיק של ויקימדיה ישראל. ויקימדיה חוגגת על חומרים שלא היא או אנשיה אספו, סדרו, זיהו, רשמו, שמרו והנגישו ופעולותיה הרשלניות משאירות בפינו טעם רע של טפילות וכפיות טובה. פעולת הקטלוג הפומבית אותה יזמה ויקימדיה, ללא פיקוח מקצועי או הפרדה בין רישום מסודר קיים לתוספות של ציבור מקרי היא זריית חול בעיני הציבור. הפעולות של ויקימדיה הן מענה מקומם להזמנה פתוחה לפגישה של איגוד הארכיונים עם התלויה ועומדת. במעשיה ופעולותיה הנוכחיות פוגעת ויקימדיה בגופים ובאנשים שאמורים להיות השותפים הטבעיים שלה. אנו חולקים עם ויקימדיה את הרצון ואת המעשה לשתף את הציבור במידע ככל האפשר אך איננו מסכימים על הדרך ועל הפרקטיקות הלא מקצועיות והרשלניות שלהם"