חריגות בזיהום האוויר במפרץ חיפה - בזן מתנערת מאחריות

20 חריגות מהתקן התרחשו בשנת 2018, כמעט פי ארבע מהמותר בחוק. למרות שבמשרד להגנת הסביבה הבטיחו בעבר כי לא יהססו לסגור חלק מהמפעלים המזהמים - בינתיים זה לא קורה

סכנת הזיהום בחיפה ובקריות: במשרד להגנת הסביבה הבטיחו לנקוט צעדים נגד בתי הזיקוק כדי לשפר את איכות האוויר, אך מתברר כי החריגות מהתקן רק הולכות וגוברות - אפילו ביום הבחירות לעיריית חיפה. בזן מטילה את האחריות על כלי הרכב ותחנות הדלק ובמשרד להגנת הסביבה "בוחנים את המשך האכיפה".

מתברר שבחודש אוקטובר לבדו, הזיהום שנמדד בניידת סמוכה לבתי הזיקוק בחיפה, חרג לאורך ארבע יממות שלמות מתקן המירבי שקבע המשרד להגנת הסביבה – המשמעות היא שתושבי המפרץ שוב נשמו אוויר לא נקי, בניגוד לתקנות. אפילו ביום הבחירות לעיריית חיפה, חלקיקי הגז הרעיל בנזן, עלו מעל לרמת התקן, ובסך התרחשו למעלה מ-20 חריגות מרמת הזיהום המותרת בשנת 2018 לבדה, לעומת שבע בלבד שמתיר החוק.

במשרד להגנת הסביבה כבר הבטיחו בעבר שאם הנתונים האלו יחזרו על עצמם, לא יהססו שם לסגור חלק מהמפעלים. נכון לעכשיו זה עדיין לא קורה ובבתי הזיקוק עצמם אומרים בתגובה כי: "הפחתנו את הפליטות באופן משמעותי על פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, וכיום 98% מפליטות הבנזן – מקורן בתחבורה ובתחנות הדלק".
 

 מפעלי בז"ן

מפעלי בזן (חדשות עשר)

 

לעומת זאת מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי: "אנו רואים בחומרה את חריגות הבנזן מהמתחם. מאחר שבחודש אוקטובר נמשכו החריגות, המשרד בוחן בימים אלה את המשך הליך האכיפה לצורך הפסקה מיידית וגורפת של המפגע".