סוד מלחמת לבנון: צוללת ישראלית הטביעה ספינה אזרחית, 25 נהרגו

36 שנים לאחר מלחמת לבנון הראשונה, נחשף "מבצע דרייפוס" שחיל הים קיווה להסתיר: צוללת ירתה על ספינה ועליה פליטים לבנונים. "הייתה אווירה של ירי בכל מחיר"

  • פורסם ב:
  • 22/11/2018 21:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/11/2018 00:05
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

36 שנים אחרי מלחמת לבנון הראשונה, אמש (חמישי) נחשף לראשונה אחד הסודות השמורים ביותר של המלחמה, בעקבות עתירת חדשות עשר ועמותת "הצלחה" לבג"ץ. ביוני 1982, בצעד שנוי במחלוקת שיגרה צוללת ישראלית טילים לעבר ספינה אזרחית ובה פליטים שנמלטו מהמלחמה – והרגה 25 אזרחים.

ביוני 1982, בעקבות ירי רקטות בלתי פוסק על יישובי גבול הצפון, ופיגועי טרור ששיאם בניסיון רצח שגריר ישראל בלונדון, שלמה ארגוב, נכנס צה"ל לתוך לבנון כדי לדחוק את ארגוני הטרור הפלסטינים. חיל הים הטיל מצור ימי על לבנון, וצה"ל נכנס לביירות. בגלל הימלטות מפקדת אש"ף לטוניס, היה הים התיכון מלא ספינות מחבלים, אך גם כלי שיט שנשאו פליטים אזרחים – בהם משפחות. באחת מהפסקות האש באותו קיץ, יצאה ספינת מסחר ועליה 56 פליטים לבנונים, בניסיון לברוח לקפריסין.

כשעה לאחר שיצאה הספינה האזרחית מנמל טריפולי, צוללת מטביעה מסוג "גל" של חיל יצאה מהנמל לצורך פעילות מבצעית שכונתה "מבצע דרייפוס". מטרת המבצע הייתה לסייר באזור טריפולי ולהטביע ספינות של חיל הים הסורי אם ישוטו דרומה כדי לתקוף את חיל הים הישראלי. מפקד הצוללת עקב אחרי כלי השיט, וחושב בטעות כי מדובר בספינה הנושאת עליה מחבלים. לאחר שהוא משגר לעברה שני טילי טורפדו, הספינה התפוצצה והחלה לשקוע. על אנשי הצוות נאסר לסייע לספינה הטובעת, ו-25 בני אדם נהרגו.

 צוללות חיל הים במלחמת לבנון הראשונה
 

צוללות חיל הים במלחמת לבנון הראשונה ( חדשות עשר)

 

כעשור לאחר האירוע התקיים בצה"ל תחקיר מחודש על הטבעת הספינה, שהיה מסודותיו השמורים של חיל הים עד היום. מפקד הצוללת שהורה על הירי, רב סרן א' אמר כי פעל בהתאם להוראות הפתיחה באש: "בחנתי את הספינה לכל אורכה וראיתי שאין עליה נשים וילדים, אלא רק כארבעים גברים הלבושים בבגדים זהים, נראים כצבאיים. היה קשה לבצע את הירי בטורפדו, אבל היה חשוב לבצע זאת". לטענתו, המשיך לעקוב אחרי הספינה השוקעת לאחר הירי, ועל אף שידור אותות המצוקה שלה לא זיהה עליה נשים וילדים. "המשכתי לעקוב אחרי הספינה במשך שעתיים, עד שהייתה חשיכה מוחלטת", שחזר בתחקיר.

סגן מפקד הצוללת, סרן ב', ראה את האירוע באור אחר, והעיד בתחקיר: "האווירה בצוללת הייתה של רצון עז לתקוף וירי בכל מחיר. אני סברתי שאסור לירות כיוון שהזיהוי לא וודאי, אבל היחיד שתצפת בפריסקופ הוא מפקד הצוללת".

בתום תחקיר שנמשך שלוש שנים, הוגשו המסקנות למפקד חיל הים עמי אילון, שמסכם: "המסקנה כי מפקד הצוללת פעל בהתאם להנחיות מתחזקת לאור התנהלותו ביום שקדם לתקרית, כאשר החליט שלא לירות לעבר אוניה שהתקרבה מתוך חשש לפגיעה בחפים מפשע, זאת למרות שלתפיסתו הנוסעים בספינה היו מחבלים. מדובר היה בהפעלת שיקול דעת מוטעית בזמן המבצע, האירוע אינו פשע מלחמה ולא בוצעו עבירות. אין מקום לחקירה פלילית". מסכם תחקיר חיל הים.