הכה את אשתו וטופל: "לא ידעתי שאני אלים, למדתי איפה הבעיה"

על רקע מגיפת רצח נשים בידי בני זוגן, בכור חי קייקוב שהכה את רעייתו ופנה להוסטל טיפולי מספר: "הייתי מגביל אותה ובודק לאן היא הולכת. חשבתי שככה זה אמור להיות"

22 נשים נרצחו בשנה החולפת על ידי בני זוגן ומשפחתן. האחרונה, תושבת תל שבע בת 40, הצטרפה לרשימה אתמול (רביעי). היום בבוקר אחיה הצעיר נעצר בחשד שירה בה למוות. בכור חי קייקוב, שהיה בן זוג אלים כלפי אשתו לשעבר, עד שהלך לטיפול, אמר היום בריאיון ל-"חמש עם רפי רשף": "אני לא חושב שהייתי יכול לרצוח אותה או לגרום לה לנזק בלתי הפיך, אבל לא הייתי במקום שיש לי רשימה מסודרת בראש שאני יודע מה אני אעשה או לא אעשה לה".

קייקוב היה אלים כלפי בת זוגו לאורך מערכת היחסים שלהם, אך לדבריו, לא היה מודע לכך שהוא אלים: "לא הייתי מעודכן שזאת אלימות", אמר "ראיתי סביבי הרבה גברים שמתנהגים באותה צורה, ולא באמת ידעתי. מבחינתי אלימות הייתה מה שראיתי בטלוויזיה, ויש כל כך הרבה סוגי אלימות שלא מדברים עליהם – אלימות כלכלית, מילולית, השפלות למיניהן. אפילו לא הייתי מודע שזה נחשב אלימות".

לדבריו, האלימות כלפי בת זוגו לא התחילה באלימות פיזית, אלא בהצרת צעדה ושלילת עצמאותה: "הייתי מגביל אותה מלצאת לבלות, הייתי צריך לדעת עליה הכל: לאן היא הולכת, מה היא קונה ולמה. הרגשתי שככה זה אמור להיות וככה אני שומר עליה".

בכור חי קייקוב
 

פועל למען שיקום גברים אלימים - בכור חי קייקוב (חדשות עשר)

 

הקשר ביניהם הדרדר לאחר לידת ילדיהם, והלחץ הכלכלי הכריע אותו. "יום שישי אחד חזרתי מהעבודה, והתחלנו לריב על כסף. זה ריב שהתחיל עוד לפני שיצאתי, אבל כשהגעתי הביתה התחלנו לריב, לקלל ולצעוק", שחזר. "היה רגע כזה שלא הבנתי מה קורה, כי איבדתי את השליטה עליה. אם אתה מגיע למצב שהאדם שמולך פתאום עונה לך, אתה מבין שאיבדת את הדבר הכי חזק שיש לך עליה – השליטה. תפסתי אותה מהצוואר והתחלתי לחנוק אותה. דחפתי אותה על המיטה והעפתי משם את הילדים, זה נמשך שלוש או ארבע שניות. הייתי מוצף באדרנלין, ולא שלטתי בעצמי. הייתי חייב להתפוצץ".

נקודת המשבר הזו היא שדחפה את קייקוב להבין שהוא זקוק לטיפול, והוא הלך להוסטל טיפולי המיועד לשיקום בני זוג מכים. "למדתי בהוסטל איפה הבעיה שלי. למדתי על בעיות השליטה, האובססיות והכוחניות שלי", סיפר. "אחרי ההוסטל חזרתי הביתה, הבאנו ילד נוסף לעולם, ולפני חודשיים נפרדנו. אבל הפעם במקום להשתולל ולהיכנס למצב של אובססיה כלפיה, הגענו לאיזה עמק שווה. היום אנחנו חברים הכי טובים".

קייקוב סיפר כי היה חשוב לו לחשוף את הסיפור של משפחתו כדי לעזור לגברים אלימים אחרים: "אני מדבר על זה בפנים גלויות כדי שלא יגידו שאני איזה שחקן שמנסה לשכנע אנשים. אני אדם שעבר את החוויה הזאת ורוצה לתת לאנשים במצב הזה עזרה. בגלל זה התחלתי להתנדב בעמותת 'בשבילך', המסייעת לגברים אלימים להשתקם".