מידע שפרסם חמאס על ההיתקלות בעומק עזה, חדשות עשר

לפרסום תמונות הלוחמים בעזה פוטנציאל נזק בכל המזה"ת • פרשנות

הפצת התמונות ברשת עוזרת לחמאס לדלות פרטים על אלה שלטענתם השתתפו במבצע, אולי לפני פרסום מידע נוסף. לכן יצאה הודעת הצנזורה - שספק אם יכולה לעצור את העברת התצלומים

פרסום תמונות הלוחמים מהמבצע בעומק בעזה היום (חמישי) על ידי חמאס הוא מעשה בעל פוטנציאל נזק אסטרטגי לא רק הרצועה – אולי אף במזרח התיכון כולו. חמאס תפס את התמונות הללו בידיו לאחר הפעולה החסויה והפצתן ברשת עלולה לעזור לארגון להשיג פרטים נוספים. מדובר באירוע קשה מאוד – ולכן גם יצאה הודעה החריגה של הצנזורה שאסרה על פרסום התמונות.
 

לא ברור אם אפשר להצדיק את איסור הצנזורה לפרסם את התמונות, אבל גם קשה להתווכח עם הצורך בו. זאת, כיוון שקשה להעריך את פוטנציאל הנזק של ההפצה. כולם יכולים להעביר את התמונות ברשת, אבל הישראלים צריכים לזכור שאם הם עושים זאת הם משרתים את חמאס. כשהתמונות מופצות, אנשים שמכירים את אלו שמוצגים בתמונות לפעמים מוסיפים עליהם פרטים שמופיעים אחר כך ברשת – וזה עוזר לחמאס לקבל תמונה רחבה. הארגון גם עשה מחקר אינטרנטי, טכנולוגיה שנגישה היום לכל אחד, והוא מנסה לחבר בין התמונות האלה ללבין הדברים שהוא מוצא ברשת החברתית הישראלית.


יש פה דמיון מה לחיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי בשנת 2010. המשטרה המקומית פרסמה אז תמונות שהיא טוענת שבהן מופיעים אנשי המוסד שביצעו את החיסול. הפנים שפרסמה משטרת דובאי הם מן הסתם פרצופים של אנשים שביצעו מבצעים בעוד כמה מדינות, אם הם אכן סוכני מוסד שביצעו את החיסול.

 

  מידע שפרסם חמאס על ההיתקלות בעומק עזה

מידע שפרסם חמאס על ההיתקלות בעומק עזה ( חדשות עשר)

 


כלי תקשורת בעולם יפרסמו בוודאי את התמונות ללא הצנזורה, אבל לאנשים שיש נגיעה לאירוע הזה, כבר הובהר מה צריך לעשות כדי למנוע הפצה של החומרים ולא לעזור לחמאס לצייר תמונה רחבה יותר. ייתכן ונשמע בימים הקרובים עוד פרטים על מה שהחמאס יודע על מה שהתבצע בלב הרצועה. בארגון העזתי מנסים בינתיים לדלות עוד פרטים, לפני הפרסום הבא, שייתכן ויגיע.

אירועי השעות האחרונות:

מקור בזרוע הצבאית של חמאס אמר לאל-ג'זירה: "המודיעין של הזרוע הצבאית השתלט על ציוד וטכנולוגיה של היחידה הישראלית שפעלה בח'אן יונס. הצלחנו לחשוף את זהות כל אנשי הכוח הישראלי ופרטים חשובים הנוגעים למשימה שלהם. אנחנו קרובים לסיום חקירות התקרית ומה שחשפנו אינו אלא חלק קטן ממה שהשגנו".

כאמור, הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, חשפה היום תמונות, לטענתה, של אנשי היחידה הישראלית שפעלה בהיתקלות בעומק הרצועה באזור חאן יונס לפני כשבועיים. בהודעת הארגון נכתב, "בעזרת האל יתברך, הצליחו כוחות עז א-דין אל-קסאם להגיע לרמה של חשיפת הפעולה המיוחדת והמסוכנת שניסה הכוח הציוני המיוחד לבצע אך נחשף, ביום ראשון, 11 בנובמבר, מזרחית לחאן יונס". 

עוד נמסר כי "לוחמינו הצליחו להכשיל אותה ולהרוג ולפצוע מספר מחברי הכוח הזה". לדברי הארגון, הוא "חושף בפני בני עמנו תמונות אישיות של חלק מחברי כוח האויב, ואת תמונות כלי הרכב בהם השתמשו. אנחנו מבטיחים לבני עמנו שנחשוף את החלק הנותר מפרטי הפעולה הכושלת הזו".

 

 זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל

זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל, סא"ל מ' ( צילום: פלסטיני)

 

הצנזורית הצבאית הראשית, תת-אלוף אריאלה בן אברהם, פנתה בהודעה חריגה לכלי התקשורת ולאזרחים בעקבות הפרסום, באמצעות דובר צה"ל, והזהירה מפני פרסום מידע או פרטים בנוגע להיתקלות בעומק הרצועה, בה נהרג סא"ל מ', ששמו ופרטיו נאסרו לפרסום מטעמי ביטחון. 

"חמאס עוסק בימים אלה בניסיון לפענח ולהבין את האירוע שהתרחש בעומק עזה, וכל פריט מידע, גם אם ייחשב בעיני מפרסמיו כבלתי מזיק עלול לסכן חיי אדם ולהביא לפגיעה בביטחון המדינה", נמסר. "מבלי להתייחס לאמינות הפרטים שמפרסם חמאס, נבקשכם להימנע ככל שניתן מלהרחיב פרסום של תמונות, פרטים אישיים מזהים או פרטים אישיים נוספים שהגיעו לידיעתכם באמצעי התקשורת, ברשתות החברתיות, בקבוצות וואטסאפ וכל פלטפורמה תקשורתית אחרת. יש לנהוג באחריות".