ליברמן: רה"מ ניסה להתערב במינוי הרמטכ"ל - יש לשמור על קו נקי

שר הביטחון לשעבר קרא לשמור על "דרך מקצועית ושקופה" גם בהליך המינוי של סגן הרמטכ"ל. על עזה: "אימצנו תפיסה לא נכונה". על ח"כ עודה: "צריך לשבת בפרלמנט ברמאללה"

שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן אמר היום (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה להתערב בהליך למינוי הרמטכ"ל, וקרא לשמור על "דרך נקייה, מקצועית, שקופה ונטולה מכל מיני שיקולים נוספים" בהליך למינוי סגן הרמטכ"ל. בריאיון לעיתונאי רועי כ"ץ במהלך כנס איגוד דוברי הרשויות, אמר ליברמן כי "כל ראשי הממשלה בדרך כלל ניסו להתערב במינוי רמטכ"ל. עם כל ההערכה והכבוד לראש הממשלה, צריך לעמוד על הדרך".

"היה תהליך מאוד סדור, מאוד שקוף, גם כשניסו להתערב - לא נתתי להתערב", הבהיר ליברמן. "עשינו את זה בדרך הכי נקייה, הכי מקצועית, הכי רצינית". השר לשעבר הבהיר כי למרות הדיווחים על העדפתו של נתניהו למועמד אייל זמיר, שהיה מזכירו הצבאי, יש לשמור על קו זה "גם בתהליך מינוי סגן הרמטכ"ל".

ליברמן התייחס בדבריו גם למתיחות ברצועת עזה, וטען כי "אימצנו תפיסה לא בריאה". לדבריו, "ראינו במו עינינו שאיסמאעיל הנייה מתייצב בראש המתפרעים בהפגנות מול הגדר, מסית, מתסיס, דוחף מחבלים להתעמת עם חיילי צה"ל - זו תופעה לא בריאה". הוא הוסיף, ברמיזה לנסיבות התפטרותו מהממשלה, כי "לדעתי, אימצנו תפיסה לא נכונה לגבי הטיפול בסוגיית רצועת עזה, אבל דעתי לא התקבלה".

הוא עוד טען כי הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט "אמר לי בפורום סגור שהוא מקבל 95-90% מהביקורת של האלוף בריק". זאת, בהתייחסות לדוח האחרון של נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, שהצביע על פערים מהותיים במוכנות צה"ל ללחימה. "יש שם הרבה ליקויים, אבל צריך גם להבין שהיום אין התאמה בין התקציב לאיומים ולאתגרים", הבהיר ליברמן. "אני מצטער שמשרד האוצר גם בנושא הביטחון מתנהג כאילו הוא על מי מנוחות".

מדובר צה"ל נמסר כי הרמטכ"ל אמר לליברמן כי הוא מסכים עם 90% אחוזים מהדוח השנתי של בריק בנושא קבילות החיילים - ולא באשר לדוח המוכנות למלחמה. 

השר לשעבר התייחס גם לסירובו לשבת בכנסת לצד יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה. "אני חושב הוא צריך לשבת בפרלמנט ברמאללה במקרה הטוב", טען ליברמן, "במקרה הכי נכון הוא צריך לשבת בכלא, מדובר בגיס חמישי מובהק שפועל כנגד מדינת ישראל, מנצל את החסינות שלו על מנת לפגוע במדינה. הוא מוביל הרבה הפגנות, מעולם לא ראיתי בהפגנות שלו דגל ישראל".