מאמן פנרבחצ'ה זליקו אוברדוביץ' וכוכב הקבוצה יאן וסלי, רויטרס

מודל לחיקוי: פנרבחצ'ה היא כל מה שמכבי תל אביב רוצה להיות

ניצול מקסימלי של יכולות השחקנים, ניצחונות במשחקים צמודים ומאמן שהופך את השלם לגדול בהרבה מסך חלקיו. לצהובים יש הרבה מה ללמוד מסגנית אלופת אירופה • כדור מהצד

מכבי תל אביב תארח הערב (חמישי) את סגנית אלופת אירופה ואחת הקבוצות הטובות ביורוליג, פנרבחצ'ה אולקר, במשחק שצפוי להעמיק את המשבר אצל הצהובים. למעשה, הקהל בהיכל מנורה מבטחים יראה בדיוק את הקבוצה שהוא חולם לראות, אבל ככל הנראה זה יקרה בעיקר בצד הלא נכון של הפרקט.

על הלהקה הטורקית מנצח המאמן האגדי זליקו אוברדוביץ' שהאוהדים בצהוב יכולים רק לפנטז עליו, ולא בכדי. לסרבי המעוטר יש אומנם סגל לא רע בכלל, אבל הוא מצליח להפוך אותו לגדול מסך חלקיו, בעזרת משמעת ברזל שעוזרת לכל שחקן לנצל את היתרונות שלו, ולקבוצה למקסם את יכולותיה על ידי יעילות נדירה.

קוסטאס סלוקאס, פנרבחצ'ה אולקר
 

קוסטאס סלוקאס, פנרבחצ'ה אולקר (רויטרס)

 

במדי הטורקים משחקים כמה שחקנים טובים, כמו הגארד קוסטאס סלוקאס היווני, עם 11.8 נקודות ולמעלה מחמישה אסיסטים למשחק, לואיג'י דאטומה שקולע באחוזים גבוהים מכל הטווחים, ניקולו מלי – הבאנקר היחיד בהרכב, וג'ופרי לאוורג'ן, הסנטר הצרפתי ששולט מתחת לסלים.

אולם, למעשה, לקבוצה מאיסטנבול יש כוכב אחד בלבד – יאן וסלי. מכבי כבר מכירה היטב את הסנטר, שעשה ממנה צחוק לא פעם בעבר. מדובר בשחקן שמנצל היטב את גובהו והוא השחקן השני הכי יעיל ביורוליג כולה, עם מדד משוקלל של 22.6, שהוא צובר בזכות 14.7 נק' למשחק, 5 ריב' ו-3 אסיסטים. אחת היכולות שהופכות אותו למנוע המושלם עבור פנרבחצ'ה, היא הקליעה מהעונשין. ופה אולי, טמון אחד ההבדלים הגדולים בין הקבוצות.

למרות שהוא מתנשא לגובה 2.13, וסלי מדייק ב-93.5% מדהימים מהעונשין - הקלע הטוב במפעל מטווח זה. הענק הצ'כי הוא ראש הפירמידה, אך לצידו יש עוד כמה שחקנים שקולעים היטב מטווח זה, ויחד הם מרכיבים את הקבוצה המובילה בליגה בקטגוריה. מדובר בנקודה שמעוררת מחשבה, ויכולה להסביר הרבה מההצלחה של הטורקים, וגם לא מעט מהכישלון של הצהובים בשנים האחרונות.

 פנרבחצ'ה לאחר הזכייה ביורוליג ב-2017
 

פנרבחצ'ה לאחר הזכייה ביורוליג ב-2017 (רויטרס)

 

שימו לב לנתון הבא: חמש הקבוצות שקולעות באחוזים הגבוהים ביותר מהעונשין, חולקות את חמשת המקומות הראשונים ביורוליג. מנגד, שלוש מתוך ארבע הקבוצות עם האחוזים הנמוכים ביותר (מכבי מן הסתם אחת מהן), הן הקבוצות החלשות במפעל (יוצאת מהכלל פנאיתנייקוס, שבמפתיע נמצאת כרגע מחוץ לשמינייה הראשונה).

פנרבחצ'ה אינה קבוצה מרשימה ומשופעת כוכבים כמו ריאל מדריד וצסק"א מוסקבה, אבל היא מצליחה לזנב בהן בזכות בחירת זריקות נכונה, יעילות התקפית ויכולת גבוהה ברגעי ההכרעה, שאותה היא משיגה הרבה בזכות הדיוק מהקו. שלושה מארבעת המשחקים האחרונים של הקבוצה הסתיימו בפחות מחמש נקודות הפרש – בכולם ניצחו הטורקים.

אצל מכבי תל אביב, המצב הפוך. לחובתה שני הפסדים במשחקים הצמודים השנה, ועוד הפסד בשש נקודות הפרש - ללא אף ניצחון. בשנה שעברה היו לצהובים שישה משחקים שהסתיימו בחמש הפרש ומטה, מתוכם היא הצליחה לנצח רק בשניים. האחוזים הנמוכים האלה במשחקים הצמודים יכולים פעמים רבות לעשות את ההבדל. במקרה של פנרבחצ'ה מדובר בהבדל בין קבוצה סבירה למעולה, ובמקרה של מכבי, בין קבוצה חלשה מאוד לקבוצה סבירה שיכולה להתמודד על מקום בהצלבה.

גם אם המשחק יסתיים בהפסד נוסף של הצהובים, טוב יעשו ספרופולוס ושחקניו אם יצפו ביריבה ויבינו איך "עושים את זה" נכון. כי ההבדל בין ניצחון בנקודה להפסד בנקודה, זה לפעמים כל ההבדל.