רוסיה: ראש סוכנות המודיעין הצבאי מת מ"מחלה חמורה ומתמשכת"

משרד ההגנה הודיע כי איגור קורובוב, שנכנס לתפקיד לפני פחות משלוש שנים, הלך לעולמו בגיל 62. לאחרונה דווח כי פוטין הביע ביקורת על אופן טיפולו בהרעלת סרגיי סקריפל

ראש המודיעין הצבאי הרוסי GRU מת הלילה (חמישי) לאחר "מחלה חמורה ומתמשכת", כך נמסר ממשרד ההגנה במוסקבה. איגור קורובוב, בן 62, עמד בראש הסוכנות מאז 2016, לאחר שקודמו בתפקיד איגור סרגון מת באופן פתאומי, בנסיבות שטרם התבררו במלואן. במשפחתו טוענים כי הוא מת כתוצאה ממחלת הסרטן. 

קורובוב זכה לאחרונה בעיטור "גיבור רוסיה" - הגבוה ביותר במדינה - על שירותו. שמו, כראש ה-GRU, נקשר עם הרעלתו של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל בבריטניה, עם ניסיון לפרוץ למערכות הארגון הבין-לאומי לפיקוח על נשק כימי שמושבו בהולנד, ובניסיון לפרוץ למערכות הממוחשבות בבחירות האחרונות לנשיאות בארצות הברית.

הממשל בוושינגטון אף הוסיף את שמו של קורובוב ל"רשימה שחורה" של גורמים שסייעו "לערער את ביטחון הסייבר" של ארצות הברית, בהוראת הממשלה הרוסית. רוסיה מכחישה את טענות המערב על מעורבות מוסקבה במקרים אלה.

 פוטין בטקס מאה שנה ל-GRU
 

פוטין בטקס מאה שנה ל-GRU (רויטרס )

 

לאחרונה פורסמו דיווחים על כך שהנשיא ולדימיר פוטין הביע ביקורת חריפה על האופן שבו קורובוב ניהל לכאורה את מבצע ההרעלה של סקריפל - שבסיומו המרגל סרגיי ובתו יוליה נותרו בחיים, ותדמית המודיעין הרוסי הוכתמה.

כמו כן, קורובוב נעדר מטקס שנערך לאחרונה במוסקבה לציון מאה שנה ל-GRU. באותו טקס, הבהיר הנשיא פוטין כי אנשי הארגון "מהווים דוגמה בנכונותם להקריב הכול למען המולדת".

קורובוב החל את הקריירה הביטחונית שלו בחיל האוויר של הצבא האדום בברית המועצות לשעבר, ועבר לשורות המודיעין הצבאי בשנת 1985. טרם התברר מי צפוי להחליפו בתפקיד הבכיר, בעוד סוכנות המודיעין הצבאי של רוסיה, לדברי מומחים, מעמיקה בשנים האחרונות את פעילותה החשאית במדינות המערב ובעולם כולו.