למה רופאים לא מומחים מוצגים ככאלה - בעיקר בפריפריה?

קופות החולים משתמשות במילים מכובסות להצגת הרופאים, והציבור, שלעיתים ממתין ארוכות לתורים, לא מודע לכך. "מעסיקים רופאים שלא עמדו בקריטריונים" • סטטוסקופ

רוב הישראלים שחיים הרחק מהמרכז ונזקקים לרופאים מומחים, מרגישים היטב את הפערים בקבלת השירותים הרפואיים. לרוב הם לא יידעו, אבל בסופה של ההמתנה הארוכה לרופא – גבוהים הסיכויים שהמומחה שיביאו להם - אינו באמת מומחה שעבר את כל המבחנים וההסמכות.
 

בשבועות האחרונים צללנו לתוך נתונים על שלוש ערים בישראל שבהן מספר התושבים דומה: דימונה שבדרום, קריית שמונה שבצפון וקריית אונו שבמרכז. בדקנו בכל קופת חולים כמה רופאים ורופאות מומחים ישנם בכול עיר בכול התמחות. בפריפריה מספר המומחים שמצאנו התברר כקטן הרבה יותר – מידע שמוסווה במילים מכובסות. "יש מומחה ברפואת נשים ויש רופא נשים. על מה מדובר בעצם? אני יכול להיות רופא נשים?", תוהה עו"ד ד"ר שי פויירינג, שמייצג תובעים בתיקי רשלנות רפואית, לגבי המינוחים שבהם משתמשות קופות החולים. "בקהילה אין בקרה על רופא שהוא לא מומחה ולא מתחמה, אין עוד מומחה בקופה שיגיד לו שמה שהוא עשה נכון או לא נכון ויבקר אותו. הוא האורטופד של העיירה ולא אומרים את זה לציבור".
 

בקופת החולים "מכבי" בקריית שמונה 11% מהרופאים אינם מומחים רשומים. בדימונה מדובר ב-40%. לעומת זאת בקריית אונו שם כל הרופאים מומחים בתחום שבו הם מוצגים ככאלה. עם זאת, ב"מכבי" לפחות מקפידים בחלק מהסניפים לציין על השלט במרפאה שהרופא אינו מומחה. בקופת החולים "כללית" שבקריית שמונה, 14% מהרופאים אינם רשומים כמומחים. בדימונה מדובר במחצית מהרופאים ב"כללית" שלא רשומים, ואילו בקריית אונו רק 11.5%. ומה קורה ב"לאומית"? בקריית שמונה 35% מהרופאים אינם מומחים. בדימונה לא פחות מ-63% אינם מומחים ובקריית אונו – חמור אבל פחות: 42%. קופת החולים מאוחד כמעט ואינה פעילה בדימונה ובקריית שמונה ולכן לא נבדקה.


 

 קופת חולים כללית

מחצית מרופאי כללית בדימונה - אינם מומחים (חדשות עשר)

 

"כשהקופה משוועת לרופאים בתחום מסוימים והיא לא מוצאת מי שמוכן להרחיק, היא מתפשרת ומבחינתה יש קופון בצד - היא משלמת פחות לאנשים". מסכם עו"ד פויירינג. "בפועל הרופאים האלה לא עמדו בקריטריונים של המועצה המדעית. נקבע לגביהם מפורשות שהם לא יכולים להיקרא מומחים".

תגובות

קופת החולים כללית: הרופאים מוצגים בשילוט במרפאה, באתר וברשומות בהתאם להתמחותם והכשרתם ורק רופאים שסיימו התמחות מוצגים כ"מומחים". אם נפלו טעויות נקודתיות בשילוט ובאתר – נתקן אותן.

קופת החולים לאומית: כל רופאי "לאומית" עוסקים ברישיון בתחום עיסוקם. תחת שמו של כל רופא במרפאה מופיע תחום הטיפול שבו הוא עסק. כשמונים אחוזים מהרופאים היועצים ב"לאומית" הם מומחים בתחומם. בפריפריה אכן קשה יותר להשיג מומחים.

קופת החולים מכבי: מכבי גאה להיות בעלת שיעור הרופאים המומחים הגבוה בישראל ואנו קולטים כל העת עוד ועוד רופאים מומחים בכל רחבי הארץ. כל תחומי המומחיות מוצגים גאופן ברור באתר "מכבי" ואנו היחידים המצידים פרטים מלאים גם על מוסד ההשכלה הגבוהה שבו למדו ועל מקום התמחותם.