כלא הדרים, רויטרס

הירי בכלא: המאבק בראשי ארגוני הפשיעה לא נגמר בכליאתם • טור

בעוד עבריינים בכירים כלל לא חודלים מפעילותם במהלך המאסר, שב"ס עומד בחזית נגד הפשע המאורגן. המקרה האחרון הראה כי בעימות בין ראשי עולם הפשע לאנשי החוק - הכול אישי

שירות בתי הסוהר, בהובלת חטיבת המודיעין, עומד בחזית הלחימה של גורמי אכיפת החוק נגד ארגוני הפשיעה וכנופיות הפשיעה במדינת ישראל, אלו שפעילותם מהווה סכנה מוחשית יום-יומית לחוסנה של החברה הישראלית ולתחושת הבטחון האישית של אזרחי ותושבי המדינה. מדובר בלחימה יום-יומית מורכבת, הבאה לכדי ביטוי בכלל המדרגים בשירות בתי הסוהר.

עקרון "הרצף הפלילי" מלמד כי עבריינים רבים, בדגש על ראשי ארגוני פשיעה ועושי דברם, אינם חודלים מביצוע פעילות פלילית במהלך מאסרם. לעתים ההיפך הוא הנכון - אותם אלה שהורחקו מהחברה בשל פעילותם הפלילית, מנצלים את זמנם הרב בכלא על מנת להמשיך לתכנן ולהכווין פעילות פלילית בחוץ, כולל פגיעות ביריבים פליליים או בחפים מפשע, כל זאת על מנת לממש מטרותיהם הפליליות.

הירי לעבר בית המעצר הדרים שבשרון הבוקר (רביעי) הוא דוגמה לכך. ההערכה המודיעינית במשטרה ובשירות בתי הסוהר היא כי אחד מארגוני הפשע הגדולים הכריז מלחמה על שירות בתי הסוהר, ואחד הכיוונים הנבדקים במשטרה הם כי ארגונו של עודה קוטייר קשור לירי. בכיר בשב"ס אמר לחדשות עשר כי "אנחנו נמצאים בהתנגשות חזיתית עם אחד מארגוני הפשע החזקים בישראל, אנחנו והמשטרה מפעילים עליהם לחץ".

 בית כלא בישראל
 

בית כלא בישראל (משרד מבקר המדינה)

 

לדברי הבכיר, "ראש הארגון יושב אצלנו והוא נמצא בבידוד, אנחנו מקשים עליו להתנהל כראש ארגון פשע בתוך הכלא, זה משליך על הארגון בחוץ". הוא הוסיף כי "כל דבר שהוא ואנשיו מבקשים נמנע, הם תחת מעקב 24 שעות - לכן אנחנו תחת מתקפה. כרגע זה עלול להחמיר עוד, אבל אף אחד לא יכול להרתיע אותנו מלבצע את העבודה שלנו".

העימות בין ראשי עולם הפשע לאנשי מערכת החוק הפך להיות אישי. אם מדובר בפרקליט שמנסה להכניס פושע לכלא, בשוטר שחוקר פרשה פלילית, או בסוהרת שמנהלת אגף שבו כלוא עבריין בכיר - הכול אישי. בתחילת החודש שעבר הוצמד מטען לרכבה של קצינה בכירה בשב"ס, מפקדת אגף ההפרדות בכלא רימונים, ולפני כשלושה חודשים נזרק רימון הלם על הגדר החיצונית של כלא מעשיהו. על פי ההערכה הנוכחית, אותו ארגון, שהעומד בראשו מוחזק בכלא, אחראי לכל אותם המקרים האלה.

בתי הסוהר הם קרקע פוריה לגיוס עבריינים

מבחינת ראשי ארגוני הפשיעה, בתי הסוהר מהווים קרקע פוריה לגיוס עבריינים לארגונם, אתגר נוסף לפתחה של חטיבת המודיעין בשב"ס, הפועלת לצמצם ככל שניתן את "בניין הכוח" הפלילי בתוך החומות. במציאות הרווחת בקרב האסירים הפליליים, שב"ס אינו יכול לשקוט על השמרים, בוודאי שלא מול עשייה פלילית בלתי פוסקת המתבצעת מתוך חויות בתי הסוהר ולא פעם מוכוונת אל מחוץ לחומות.

איתור מודיעיני של כוונות אלו וסיכולן מהווה אתגר עצום לפתחה של חטיבת המודיעין בשב"ס ומעסיק סביב השעון את הטובים שבאנשי המודיעין בשירות. כחלק מהמלחמה בארגוני הפשיעה ועל מנת להצר את צעדיהם הפליליים של אסירים המוכרים כבעלי יכולות פליליות משמעותיות, מוחזקים לא אחת ראשי ארגוני פשיעה ואסירים דומיננטיים נוספים בתנאי הפרדה, כאשר לעתים אף נמנע מהם כל קשר, אם טלפוני ואם במסגרת ביקורים, עם העולם שבחוץ, כמובן שלמעט הקשר עם עורכי דינם לו הם זכאים על פי חוק.

 השר לביטחון פנים גלעד ארדן ונציבת בתי הסוהר, רב גונדר עפרה קלינגר
 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ונציבת בתי הסוהר, רב גונדר עפרה קלינגר ( דוברות שירות בתי הסוהר)

 

בכל זאת, לפי המידע המודיעיני הרב המצטבר בעניינם אסירים אלו עדיין מצליחים לא פעם להעביר מסרים פליליים אל החוץ, כאלו אשר לא פעם מובילים לפשיעה חמורה בקצה. מעבר לכך, אותם אסירים פועלים לא אחת להוביל הפרות סדר חמורות בתוך מתקני הכליאה, הכוללות איומים כלפי אנשי סגל שב"ס, תקיפות של אנשי סגל, הצתות תאים, הפרות סדר באגפים ומיני פרובוקציות נוספות - כל זאת על מנת לזכות בפריבילגיות והקלות אשר יאפשרו לאותם העבריינים להמשיך בפעילותם הפלילית באין מפריע, מציאות אותה שירות בתי הסוהר לא יסבול ולא יאפשר.

אתגר עצום נוסף בעצם החזקתם של אסירים הנמנים על ארגוני פשיעה הינה מפת היריבויות המורכבת והסכסוכים הרבים העומדים לחובתם של אסירים אלו, כזו ההופכת את שיבוצם של האסירים במתקני הכליאה למלאכה מורכבת מאין כמוה בה לא קיים ולו מרווח טעות מינימלי, מתוך הבנה שמפגש בין שני יריבים פליליים, גם אם למספר שניות, עלול להסתיים במוות ולפתוח במלחמות עולם שישפיעו על אזרחים בחוץ.