משקולת עתיקה שנמצאה בעיר דוד, אליהו ינאי, עיר דוד

"ממצא נדיר": משקולת מימי בית המקדש הראשון אותרה בחפירות בי-ם

המשקולת שימשה על פי הערכות החוקרים לשקילת התרומות של מחצית השקל שהובאו לבית המקדש. משקלה 11.3 גרם, וחרוט עליה כיתוב בכתב עברי קדום - משמאל לימין

משקולת מימי בית המקדש הראשון נמצאה במהלך סינון עפר בגן הלאומי עמק צורים, שנמצא במזרח ירושלים בסמוך לשכונת ואדי ג'וז. העפר הובא לסינון מהאזור שנמצא צפונית לעיר דוד, ליד קשת רובינסון. המשקולת, שחרוט עליה הכיתוב "בקע" בכתב עברי קדום, שימשה על פי הערכות החוקרים לשקילת התרומות של מחצית השקל שהובאו לבית המקדש.

משקולת הבקע, כ-11.3 גרם, שימשה כמידת משקל עבור תרומת מחצית השקל לצורך תחזוקת המקדש ולצורכי מפקד, והיא אף מוזכרת בתנ"ך. הארכיאולוג אלי שוקרון, שניהל את החפירה מטעם רשות העתיקות, הסביר כי "כשהיו מביאים את מס מחצית השקל למקדש בתקופת הבית הראשון, לא היו מטבעות, אז השתמשו בבצעי כסף. כדי לדעת מה משקלם של בצעי הכסף, הניחו אותם על המאזניים, ובצד השני שמו את משקולת הבקע".

לדברי שוקרון, "משקולות בקע מימי הבית הראשון הן ממצא נדיר, אך המשקולת הזו נדירה אף יותר כי הכתובת המופיעה עליה, כתובה בכתב ראי והאותיות חרוטות משמאל לימין במקום מימין לשמאל. ניתן להסיק מכך שהאומן שחרט את הכתובת על המשקולת התמחה בכתיבת חותמות שכן חותמות נכתבו תמיד בכתב ראי על מנת שלאחר הטבעתן, תופיע הכתובת בכתב רגיל".

"ככל הנראה, אומן ייצור החותמות התבלבל כאשר חרט את הכתובת על המשקולת בטעות בכתב ראי כפי שהיה רגיל ומהטעות הזו ניתן ללמוד על הכלל: האומנים שחרטו על משקולות בימי בית ראשון הם אותם אומנים שהתמחו בהכנת חותמות", הוסיף שוקרון.