קפה "דה לה פה" ברחובות, החדשות 13

קפה עולה: העצמאים נאבקים להכרה בישיבה בבית קפה כהוצאה מוכרת

בעלי עסקים רבים החליפו את המשרד והוצאותיו הגבוהות בישיבה בבתי קפה. כעת מקדמת לשכת העצמאים בישראל חוק שבמסגרתו ניתן יהיה לקבל החזר על ישיבה במסעדה • אנליסט

עצמאים רבים בישראל – מעצבים, פרסומאים, אדריכלים וכו' – ויתרו על המשרד הפרטי והוצאותיו הגבוהות בישיבה בבתי קפה, שם המזגן, החשמל ושירותי האינטרנט מגולמים במחיר כוס הקפה. כעת מובילה לשכת העצמאים בישראל (להב) הצעת חוק לפיה עצמאי שאין לו משרד יוכל לקבל החזר הוצאות של עד אלף שקלים כל חודש – על עבודה ופגישות המתקיימות בבתי קפה.

"הסכומים הקטנים בכל ישיבה בבית קפה מצטברים לסכומים גדולים בסוף החודש", אמר עופר ברנר, אסטרטג למיתוג עסקי. "אבל גם יכולתי לשאול את זה הפוך: אם מדובר בכסף קטן בסופו של דבר, אז על זה המדינה אומרת 'לא נעזור לעצמאים בדבר הזה'? זה עוד פעם הקטע הקל של לדרוך על עצמאים ולא לעזור להם בכלום".

"הגישה העקרונית של רשויות המס במשך שנים הייתה שכוס קפה נחשבת להוצאה פרטית", אמרה טלי אלדר-ירון, לשעבר נציבת מס הכנסה. "העצמאים בעצם אומרים שבית הקפה הוא על תקן משרד זמני, והתשלום על הישיבה בו הוא תחליף של הוצאות המשרד – האינטרנט, חשבונות המים והחשמל. יש פה רכיב שהגיוני שיותר כהוצאה, רק שאי אפשר להעריך או לחשב אותו".