רה"מ בדיון סגור: רוסיה מציעה עסקה שתביא להוצאת איראן מסוריה

לפי ח"כים שהשתתפו בישיבת ועדת חוץ וביטחון, נתניהו סיפר שמוסקבה הציעה לארה"ב וישראל נוסח להסדר, במסגרתו הסנקציות האמריקניות יוקלו, ובתמורה הכוחות האיראניים יוסגו

ראש הממשלה נתניהו אמר אתמול (שני) בישיבה סגורה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי לאחרונה הציעה רוסיה לישראל וארצות הברית תוכנית לפיה איראן תוציא כוחותיה מסוריה, בתמורה להקלה בסנקציות שהוטלו עליה לאחר פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין – כך אמרו לחדשות עשר שלושה חברי כנסת שהשתתפו בישיבה.

זהו שינוי בעמדת רוסיה בנוגע למעורבות האיראנית בסוריה: עד היום ניסו הרוסים לרסן את הפעילות האיראנית בסוריה ולהגיע להבנות עם האיראנים לגבי האזורים במדינה מהם יוציאו את כוחותיהם, ומנגד אמרו באופן קבוע כי נוכחות איראן בסוריה לגיטימית. זו הפעם הראשונה בה מציג המשטר במוסקבה הצעה להוצאה מוחלטת של האיראנים מסוריה, הקושרת את סוגיית המערכה בסוריה למתיחות בין וושינגטון לטהרן על רקע הסכם הגרעין.

משמרות המהפכה באיראן
 

משמרות המהפכה באיראן (רויטרס)

 

לא ברור אם ההצעה הרוסית הועברה לישראל בשיחה שהתקיימה בין נתניהו לפוטין בפריז בשבוע שעבר, אך מדבריו עלה כי קיימת סבירות גבוהה כי כך הדבר. על פי המקורות שנכחו בישיבה, נתניהו דיבר בישיבה בצורה חיובית על פגישתו עם פוטין ואף הוסיף כי רוסיה זקוקה לשיתוף פעולה עם מדינות נוספות כדי למצוא פתרון למעורבות איראן בסוריה.

על פי חברי הכנסת שהשתתפו בישיבה, נתניהו ציין כי ב-8.11 נפגש בווינה השליח האמריקני לנושא סוריה ג'יימס ג'פרי עם בכירים ממוסקבה. מספר ימים לפני כן, פגש נתניהו את ג'פרי לשיחה שנמשכה שעה ארוכה בירושלים, בה השניים דנו בהתבססות איראן בסוריה. ראש הממשלה הוסיף כי מדובר ברעיון ראשוני בלבד, וטרם נקבעה עמדת ישראל בנושא.

בשגרירות רוסיה בישראל סירבו להתייחס לדברים. בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר לחדשות עשר: "אנחנו ממשיכים בשיחות עם האו"ם ועם גורמים נוספים כדי לקדם פתרון מדיני בסוריה. איננו מפרטים על תוכן השיחות הדיפלומטיות הללו".