שקד: "רה"מ החליט שהוא רוצה קואליציה צרה - שיהיה לו בהצלחה"

שרת המשפטים התייחסה בכנס באוניברסיטת בר אילן לשיקולים שעמדו מאחורי ההחלטה להישאר בממשלה: "אני חושבת ששר הביטחון צריך להיות במשרה מלאה, אך החלטנו שנכון לוותר"

שרת המשפטים איילת שקד נשאה דברים הערב (שלישי) בכנס באוניברסיטת בר אילן, והתייחסה לכמה נושאים פוליטיים ומשפטיים שניצבים בראש סדר היום הציבורי בתקופה האחרונה. "ראש הממשלה החליט שהוא רוצה לנהל קואליציה צרה, אז שיהיה לו בהצלחה", אמרה השרה ביחס למשבר הקואליציוני האחרון.

השרה התייחסה לשיקולים שעמדו מאחורי הקלעים בדרך להחלטת מפלגתה שלא לפרוש מהקואליציה: "למדינה כרגע לא נכון ללכת לבחירות", אמרה, והוסיפה: "זה נכון שיש לפנינו עוד אתגרים גדולים ומשמעותיים, והחלטנו שהדרך הנכונה היא פשוט לוותר. בחיים ובפוליטיקה צריכים לדעת שלא תמיד מקבלים מה שרוצים".

  איילת שקד בכנס באוניברסיטת בר אילן
 

איילת שקד בכנס באוניברסיטת בר אילן (בר אילן)

 
 
 
 

"זה לא כזה מסובך, לאחר התפטרותו של שר הביטחון, חשבנו שהדבר הנכון הוא שהתיק יעבור לשר נפתלי בנט. בסופו של דבר, אחרי שראש הממשלה לקח על עצמו את תיק הביטחון, ואני חושבת ששר הביטחון צריך להיות במשרה מלאה, התלבטנו האם לפרק את הממשלה, נפגשנו בערב ודיברנו שעה", אמרה שרת המשפטים, ומיד שבה והדגישה: "למדינה כרגע לא נכון ללכת לבחירות".

עם זאת, שקד הוסיפה והתייחסה גם לקשים שעדיין מאיימים להפיל את הממשלה: "אנחנו חושבים שיהיה מאוד קשה לנהל קואליציה צרה. יש כמה סיעות, בעיקר הליכוד וכולנו, שיש בהן ח"כים שעושים בעיות בהצבעות. אתמול נפל חוק שהצעתי בתחום המקרקעין, זה בכלל לא חוק פוליטי או חוק במחלוקת. ראש הממשלה החליט שהוא רוצה לנסות, אז שיהיה לו בהצלחה".

כאמור, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כינסו אתמול מסיבת עיתונאים בה הודיעו כי מפלגת הבית היהודי לא תפרוש מהממשלה למרות שלא קיבלה לידיה את תיק הביטחון, לאחר התפטרות ליברמן. השר בנט פתח ואמר כי לא הציב בפני ראש הממשלה אולטימטום בתמורה לתיק הביטחון: "הבהרתי לראש הממשלה שאינני מציב אולטימטום וקיבלתי בהערכה את אמירתו שהוא רואה בי מועמד ראוי", אמר. "בפועל החליט נתניהו ליטול את התפקיד לעצמו והבטיח לציבור לשנות נתיב של עשר שנים לכיוון של עוצמה. אם ראש הממשלה רציני בכוונותיו, הרי שאני אומר כאן – אנחנו מסירים את דרישותינו הפוליטיות".

בנימין נתניהו, איילת שקד ונפתלי בנט
 

בנימין נתניהו, איילת שקד ונפתלי בנט (רויטרס)

 

"אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד, אבל אנחנו נכונים לנסות", המשיך. "אם באמת הממשלה תתחיל סוף סוף לפעול כממשלת ימין אמיתית, כדאי לנסות. הכדור עובר לראש הממשלה. המדיניות שלו תעמוד למבחן – האם נפנה את חאן אל-אחמר ולא נהיה רופסים מול חמאס. המבחן יהיה במעשים, הציבור שבע מילים. לא נעמוד כצופים ביציע, אלא ניתן כתף ונעשה כמיטב יכולותינו לסייע. אחזור להוביל את חינוך ילדי ישראל".

"מדינת ישראל הפסיקה לנצח. ראיתי במלחמת לבנון השנייה את המבוכה, הבלבול, ואת היעדר הרוח", המשיך בנט. "בגלל המלחמה הזו עזבתי את ההייטק. לוחמינו פוחדים יותר מהפרקליטות הצבאית מאשר מסינוואר. מהכרעת אויב עברנו להכלת אויב. משום מה היה מי שהחליט לכנות את המחבלים המשגרים בלוני נפץ ילדים, למרות שרובם בשנות ה-20 לחייהם. לאחר ירי של 530 רקטות חמאס לעבר יישובי ישראל וטיל קורנט לעבר אוטובוס, פתאום אנחנו מספרים לעצמנו שהכול בסדר ושחמאס מורתע".