נתניהו ומבקשי מקלט, רויטרס

נתניהו: "לא נחתום על הסכם ההגירה של האו"ם - נשמור על הגבול"

כפי שפורסם בחדשות עשר, ראש הממשלה הודיע רשמית כי ישראל "לא תשתתף" בהסכם, שהייתה שותפה לגיבושו. ח"כ רוזין: "עוד דוגמה לתהליך פשיטת הרגל המוסרית של המדינה"

  • פורסם ב:
  • 20/11/2018 13:46
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/11/2018 15:18
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שלישי) כי הורה למשרד החוץ "להודיע שישראל לא תשתתף ולא תחתום על הסכם ההגירה" של האו"ם, שישראל הייתה שותפה לגיבושו. "אנחנו מחויבים לשמור על הגבולות שלנו נגד מסתננים בלתי חוקיים", הוסיף נתניהו, "זה מה שעשינו, וזה מה שנמשיך לעשות". גם ממשלת פולין הודיעה היום כי לא תחתום על ההסכם.

אמש פורסם בחדשות עשר מפי פקידים ישראלים בכירים כי ההחלטה הישראלית התקבלה בעקבות מסרים מארה"ב, הונגריה ואוסטריה, חרף חלקה של ישראל בגיבוש ההסכם במשך כשנתיים. לדברי אותם בכירים, ישראל לא תשתתף בוועידה במרקש שבמרוקו ב-10 בדצמבר במהלכה יאושרר ההסכם.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מסרה כי היא "‏מברכת את ראש הממשלה על ההחלטה לפרוש מהסכם ההגירה של האו"ם. אתמול קיימתי דיון בנושא במשרד החוץ, וגם העליתי בפניו את הדברים בישיבת הסיעה. חוק הלאום חייב לעמוד לצד מדיניות הגירה ברורה ששומרת על הגבולות מפני מסתננים בלתי חוקיים".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), יו"ר ועדת עובדים זרים לשעבר, טענה כי "זו עוד דוגמה לתהליך פשיטת הרגל המוסרית של מדינת ישראל. זו התוצאה של החבירה של ראש הממשלה עם הימין הקיצוני הן בישראל והן באירופה וארה"ב. אסור שמדינת ישראל, שרבים מאלו שהקימו אותה היו פליטים וברחו ממשטרים רצחניים ואכזריים, ושהייתה בין המדינות המובילות בניסוח של אמנת הפליטים של האו"ם, תצטרף לכוחות השנאה, הפילוג והלאומנות".

 
 
 
 

בימים האחרונים התקיימו דיונים בנושא במשרד החוץ בראשות סגנית השר ציפי חוטובלי. אתמול בישיבת סיעת הליכוד פנתה חוטובלי לנתניהו בנושא. ראש הממשלה השיב כי ישראל מתואמת עם הממשל האמריקני בנושא. "אנחנו שוקלים את הסוגיה", אמר נתניהו. "עקרונית אנחנו לא בעד הסכם ההגירה הבינלאומי וכנראה שזה מה שיהיה (כלומר, ישראל תפרוש, ב"ר)", אמר נתניהו.

"הטיפול בהגירה צריך להיעשות בשיתוף פעולה בין מדינות העולם"

הסכם ההגירה הבינלאומי שנקרא גם "Global Compact on Migration" אינו הסכם מחייב אלא קורא להגברת שיתוף הפעולה בין מדינות העולם בנושא הגירה חוקית ובלתי חוקית וקובע קווים מנחים לטיפול בנושא ההגירה. בהסכם מודגש כי בעיית ההגירה היא סוגייה גלובלית ולכן הטיפול בה צריך להיעשות בשיתוף פעולה בין מדינות העולם ולא כל מדינה בנפרד.

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בטקס קבלת פנים רשמית בפרלמנט ההונגרי
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בטקס קבלת פנים רשמית בפרלמנט ההונגרי ( חיים צח / לע"מ)

 

כמה מדינות בעולם שמתנגדות להגירה מבחינה אידאולוגית כגון ממשל טראמפ בארה"ב או ממשלת אורבן בהונגריה סבורות שההסכם פוגע בריבונותן בכל הנוגע להגירה, וזאת חרף העובדה שהוא כלל לא מחייב. מדינות אלה מתנגדות להסכם כיוון שהן טוענות כי הוא מציג את סוגיית ההגירה כתופעה חיובית וכאחת מזכויות האדם.

ישראל לקחה חלק פעיל בגיבוש ההסכם ודיפלומטים ישראלים השתתפו בכל ישיבות ההכנה של ההסכם בשנתיים האחרונות. עם זאת, העיסוק בנושא היה בעיקר בדרג המקצועי במשרד החוץ והדרג הפוליטי, קרי ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו לא היה מעורב כלל.

בחודש יולי במהלך ביקורו בישראל, ביקש ראש ממשלת הונגריה מנתניהו כי ישראל תפרוש מהסכם ההגירה הבינלאומי של האו"ם. הונגריה היא אחת מבנות הברית הבולטות של ישראל באירופה כיום ובין נתניהו לאורבן יש קשר הדוק. נתניהו לא הכיר את הנושא ורק אז קיבל עידכונים ממשרד החוץ לגבי פרטי ההסכם. מנגד, בכירים באיחוד האירופי, בבריטניה ובגרמניה שתומכות בהסכם פנו לישראל והעבירו מסר הפוך ולפיו הן רוצות שישראל תישאר בהסכם במיוחד לאור העובדה שהיא לקחה חלק פעיל בגיבושו.

מהגרים קופצים מגשר בגואטמלה בדרכם לארה"ב
 

מהגרים קופצים מגשר בגואטמלה בדרכם לארה"ב ( רויטרס)

 

בחודש ספטמבר, במהלך נאומו באו"ם הודיע הנשיא טראמפ כי ארה"ב מתנגדת להסכם ההגירה הבינלאומי ולא תהיה חלק ממנו. כמה ימים אחרי נאום טראמפ נפגש נתניהו בניו-יורק עם קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ שממשלתו מתנגדת להגירה. קורץ ביקש גם כן מנתניהו שישראל תפרוש מהסכם ההגירה הבינלאומי.

בעקבות נאום טראמפ הנחתה לשכת ראש הממשלה את משרד החוץ לפנות לממשל האמריקני ולברר מה עמדתו לגבי השתתפות ישראל בהסכם. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי ישראל פנתה לממשל טראמפ במספר ערוצים והמסר שקיבלה היתה כי ארה"ב תשמח אם ישראל לא תהיה חלק מהסכם ההגירה הבינלאומי.  

בשבועות האחרונים הודיעו עוד כמה מדינות במזרח אירופה שנחשבות בנות ברית של ישראל על פרישה מהסכם ההגירה הבינלאומי כגון – צ'כיה, רומניה ובולגריה. גם ממשלת אוסטרליה הודיעה על כוונתה לפרוש מההסכם.