הלוויתן באינדונזניה שנמצא מת בעקבות כמות גדולה של פלסטיק בבטנו, רויטרס

גופת לווייתן נשטפה לחוף - 6 ק"ג פלסטיק נמצאו בקיבתו

הרשויות בפארק לאומי באינדונזיה מסרו כי כ-115 כוסות חד פעמיות, לצד בקבוקים, שקיות וכפכפים כנראה הביאו למות היונק הימי. המדינה התחייבה לצמצמם את היקף הפסולת

לווייתן זרע נמצא מת בפארק לאומי באינדונזיה - כשקיבתו מלאה בקרוב לשישה קילוגרמים של פלסטיק, כולל 115 כוסות חד פעמיות. רשויות הפארק מסרו היום (שלישי) כי הלווייתן, באורך 9.5 מטרים, נמצא במים סמוך לאי קפוטה, בפארק הלאומי ווקטובי שמדרום-מזרח לסולווסי.

סיבת המוות לא נקבעה באופן רשמי, אולם ההערכה היא כי הכמויות האדירות של אשפת פלסטיק שנמצאו בקיבתו של היונק הימי, כולל בקבוקים, שקיות, כפכפים וחוטי פלסטיק, הביאו לכך. בהנהלת הפארק הבהירו כי גופתו תושב לים בזמן הגאות, אולם חלקים ממנה יישמרו על מנת לשמש לצורכי מחקר.

בן אדם אוסף את שאריות הפלסטיק שהיו בתוך בטנו של הלוויתן
 

בן אדם אוסף את שאריות הפלסטיק שהיו בתוך בטנו של הלוויתן (רויטרס )

 

בחודש יוני האחרון, מותו של לווייתן באופן דומה בתאילנד גררה תשומת לב בין-לאומית. זאת, לאחר שבקיבתו של היצור נמצאו כ-80 חתיכות פלסטיק מסוגים שונים, שככל הנראה הביאו למותו.

בדוח של ארגון "Ocean Conservancy" משנת 2015 נמצא כי חמש מדינות אסייתיות - סין, אינדונזיה, הפיליפינים, וייטנאם ותאילנד - אחראיות לבדן לכ-60% מפסולת הפלסטיק שמושלכת לאוקיינוסים. אינדונזיה, השנייה ברשימת המזהמות ביותר לאחר סין, התחייבה לפעול להפחתת הפסולת ה-70% עד שנת 2025.