הקלטת חשוקג'י נחשפה: "תשחרר את היד! מה אתה חושב שאתה עושה?"

עיתון טורקי פרסם ציטוטים מתוך ההקלטה של חיסול העיתונאי הסעודי בקונסוליה באיסטנבול. הכפיל של חשוקג'י אמר: "זה ממש מצמרר שאני לובש את הבגדים של אדם שהרגנו עכשיו"

רצח העיתונאי הסעודי: העיתון הטורקי "הברטורק", המזוהה עם השלטון באנקרה, פרסם היום (שלישי) ציטוטים מתוך ההקלטות מהקונסוליה הסעודית באיסטנבול, שבה חוסל העיתונאי ג'מאל חשוקג'י. אורך ההקלטה הוא 11 דקות, שמתוכן בשבע דקות אפשר לשמוע את רצח חשוקג'י, ובארבע שאחריהן ניתן להאזין להתנהלות הרוצחים לאחר החיסול.

"תשחרר לי את הזרוע! מה אתה חושב שאתה עושה?" נשמע חשוקג'י אומר בתחילת האירוע. לאחר מכן הטיח אחד הרוצחים בעיתונאי הסעודי: "בוגד! אתה תשלם על זה!". על פי דגימות קול, את המשפט האחרון אמר ככל הנראה מאהר עבדולעזיז מוטרב, בכיר המודיעין הסעודי ודיפלומט לשעבר בממלכה שהיה אחראי על קבוצת המחסלים.

 ג'מאל חשוקג'י
 

ג'מאל חשוקג'י ( חדשות עשר)

 

נוסף על כך, נשמעים בהקלטה קולות של מאבק פיזי, מכות ועינויים, שגרמו למותו של חשוקג'י. לאחר מכן ההקלטה דוממת לרגעים ארוכים, שבמהלכם, כך משערים גורמי החקירה, הופעלו משבשי תדרים. את השקט שבר מוסטפא אל-מדני, שניסה להתחפש לחשוקג'י כדי להוליך שולל את החוקרים. "זה ממש מצמרר שאני לובש את הבגדים של אדם שהרגנו לפני 20 דקות", אמר.

בהמשך, התלונן אל-מדני שנעליו של חשוקג'י קטנות עליו ושלא יוכל ללכת ככה, והוא מקבל אישור לנעול את נעלי הספורט שלו. לאחר מכן, כידוע יצא לרחוב כדי להיראות במצלמות האבטחה. אל-מדני נצפה עוזב את הקונסוליה מהדלת האחורית כשהוא עוטה משקפיים וזקן מזויפים. 

בתוך כך, שר החוץ של סעודיה הגיב היום על ההשערה כי ה-CIA סובר שיורש העצר בן סלמאן מעורב ברצח. "להאשמות כלפי הנסיך אין בסיס של אמת ואנחנו דוחים אותן", אמר עאדל אל-ג'ובייר. "לפי ההדלפות שלא, הבנתי שהמסקנות מבוססות על הערכות ולא על ראיות".

 ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר
 

ג'מאל חאשוקג'י בכניסה לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, 2 באוקטובר (רויטרס)

 

כזכור, ביום ראשון אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי יקבל לידיו ביום שלישי את דוח ה-CIA המלא אודות זהות רוצחי חשוקג'י. כמו כן, ציין טראמפ כי הדוח יפרט הנוגע להשפעות הכוללות של החיסול. ה-CIA מעריך כי יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הורה על חיסול העיתונאי – כך דיווח עיתון ה"וושינגטון פוסט", שהיה ביתו המקצועי האחרון של חשוקג'י. בהמשך, ציטטה סוכנות הידיעות "רויטרס" פקיד אמריקני שחזר על הדברים.

לפני יומיים, אמר הנשיא טראמפ כי הוא אינו מעוניין לשמוע את הקלטות הרצח. "אין לי סיבה לעשות זאת", אמר טראמפ. "אני יודע את כל מה שיש בקלטת גם בלי לשמוע אותה. היא מאוד אלימה".

ביום חמישי הגישה התביעה הסעודית כתב אישום נגד 11 בני אדם, בגין מעורבותם ברצח חשוקג'י. התביעה דרשה להוציא להורג חמישה מבין הנאשמים, שפיקדו על מבצע החיסול.

פעילי זכויות אדם מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול
 

פעילי זכויות אדם מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול (רויטרס)

 

על פי כתב האישום, שהתבסס על מידע שהגיע צוות החקירה הטורקי-סעודי, גופתו של חשוקג'י בותרה והועברה אל מחוץ לקונסוליה באיסטנבול. חקירת מעורבותם של עשרה אנשים נוספים עדיין נחקרת. נוסף על כך, על פי כתב האישום, האדם שהשבית את מצלמות המעקב בקונסוליה באיסטנבול לא נתפס עדיין, אך תמונתו הועברה למשטרת טורקיה. התובע הכללי ציין כי ביקש מהרשויות במדינה כל מידע היכול לסייע בידו, כולל הקלטות הרצח, שעל פי טענת איסטנבול, נמצאת בידיה. 

בפעם הראשונה, סעודיה הצביעה באופן רשמי על האדם שלטענתה נתן את ההוראה לבצע את החיסול. מדובר בראש צוות המשא ומתן, שנשלח לאיסטנבול על מנת להחזיר את חשוקג'י לריאד. גם יועצו לשעבר של הנסיך מוחמד בן סלמאן, סעוד אל-קתאני, נחקר, ואף הפר איסור יציאה למדינות אחרות. עם זאת, הבהירה התביעה כי יורש העצר עצמו אינו קשור לפרשה. בד בבד, משרד האוצר של ארה"ב הטיל סנקציות על 17 גורמים בסעודיה בשל מעורבותם ברצח חשוקג'י.