נתניהו במסע"ת בפריז, חדשות עשר

לאיזה אירוע ביטחוני התייחס רה"מ בנאום ההקרבה? • פרשנות

"הדבר יהיה כרוך בהקרבה, אך נגבר על אויבינו", אמר נתניהו עם כניסתו לתפקיד שר הביטחון, וכיוון דווקא להתפתחויות האחרונות בגזרת לבנון ולא למצב הנפיץ בעזה

  • פורסם ב:
  • 19/11/2018 22:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/11/2018 00:40
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

נאום ההקרבה שנשא שלשום (ראשון) ראש הממשלה נתניהו עם כניסתו לתפקיד שר הביטחון, התייחס ככל הנראה דווקא להתפתחויות האחרונות בגזרת לבנון.

מבחינה רשמית, אף גורם צבאי או מדיני לא הבהיר למה התכוון ראש הממשלה בנאומו הלוחמני, שבו אמר בין היתר: "אנחנו נגבר על אויבנו. הדבר יהיה כרוך בהקרבה, אך אין לי שום ספר שבעוז רוחנו נגבר על אויבינו". אך ההתפתחויות בזירה הצפונית בתקופה האחרונה עשויות בהחלט לרמז כי כוונתו היא לניסיונותיה של איראן לייצר טילים על אדמת לבנון, ולא לסבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה.

אין מדובר באירוע שיביא בהכרח למלחמה, אך תשומת הלב הישראלית בהחלט מופנית לאירועים החריגים שמתרחשים מצפון, וייתכן כי אכן מדובר בגורם נוסף שהשפיע על שיקול דעתו של נתניהו בניהול סבב ההסלמה בגבול רצועת עזה, ובהחלטה שלא ללכת לבחירות בתקופה כל כך רגישה מבחינה ביטחונית, להגדרתו. 

 נתניהו במסע"ת בפריז
 

נתניהו במסע"ת בפריז (חדשות עשר )

 
 
 
 
 

נאום נתניהו והאירועים האחרונים:

ראש הממשלה פתח את נאומו בבסיס הקריה בכך שהציג עצמו כשר הביטחון ותיאר בפירוט את עברו בתחום הביטחוני. בהמשך תקף נתניהו את שותפיו לקואליציה: "אל תפילו את הממשלה ובייחוד לא בעיתוי בטחוני רגיש זה". זאת, בצל אמירות בקרב שרים וח"כים הקוראים להקדמת הבחירות, והערכה כי שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד מתכננים להודיע על התפטרותם.

נתניהו התייחס לסיטואציה הביטחונית בגבול רצועת עזה: "אני לא אגיד מתי נפעל ואיך נפעל, יש לי תוכנית ברורה, אני יודע מה לעשות ומתי לעשות. לא תמיד הדברים נראים בבירור באותו רגע", והוסיף: "אנחנו נגבר על אויבנו. הדבר יהיה כרוך בהקרבה, אך אין לי שום ספר שבעוז רוחנו, אנחנו נגבר על אויבינו". 

"אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות הקשות ביותר", אמר נתניהו, והמשיך: "בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה, לא הולכים לבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה ובאמצע המערכה לא נוטשים - באמצע המערכה לא מתעסקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה ומעבר לשיקולים אישיים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות". 

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כינסו אתמול מסיבת עיתונאים שבה הודיעו כי מפלגת הבית היהודי לא תפרוש מהממשלה למרות שלא קיבלה לידיה את תיק הביטחון, לאחר התפטרות ליברמן. השר בנט פתח ואמר כי לא הציב בפני ראש הממשלה אולטימטום בתמורה לתיק הביטחון: "הבהרתי לראש הממשלה שאינני מציב אולטימטום וקיבלתי בהערכה את אמירתו שהוא רואה בי מועמד ראוי", אמר. "בפועל החליט נתניהו ליטול את התפקיד לעצמו והבטיח לציבור לשנות נתיב של עשר שנים לכיוון של עוצמה. אם ראש הממשלה רציני בכוונותיו, הרי שאני אומר כאן – אנחנו מסירים את דרישותינו הפוליטיות".

 נתניהו, בנט ושקד
 

נתניהו, בנט ושקד (רויטרס)

 

"אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד, אבל אנחנו נכונים לנסות", המשיך. "אם באמת הממשלה תתחיל סוף סוף לפעול כממשלת ימין אמיתית, כדאי לנסות. הכדור עובר לראש הממשלה. המדיניות שלו תעמוד למבחן – האם נפנה את חאן אל-אחמר ולא נהיה רופסים מול חמאס. המבחן יהיה במעשים, הציבור שבע מילים. לא נעמוד כצופים ביציע, אלא ניתן כתף ונעשה כמיטב יכולותינו לסייע. אחזור להוביל את חינוך ילדי ישראל".

בהמשך, שר האוצר משה כחלון אמר בישיבת סיעת כולנו כי במפלגתו עדיין מתכוננים להקדמת הבחירות. "קשה לי להאמין שהעסק הזה יחזיק. אנחנו נערכים לבחירות במארס", אמר השר כחלון.

שלשום נפגשו נתניהו ושר האוצר משה כחלון, בניסיון אחרון להציל את הממשלה ובמטרה לשכנע אותו שלא ללכת לבחירות מוקדמות. לאחר הפגישה, נמסר מלשכתו של כחלון כי "הפגישה בין שר האוצר לראש הממשלה הסתיימה ללא תוצאות. השניים קבעו להיפגש בהמשך השבוע".

אתמול, נאם ראש הממשלה נתניהו בוועדת החוץ והביטחון, לראשונה מאז החליף את ליברמן בתפקיד שר הביטחון. "כפי שאמרתי אמש, אנחנו בתוך מערכה שטרם הסתיימה", פתח ראש הממשלה. "בתקופה ביטחונית רגישה כזו זהו חוסר אחריות להפיל את הממשלה. נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחון אזרחינו, בין אם שותפינו יחליטו להפיל את הממשלה או לאו. נעשה זאת באחריות ובנחישות. אני סומך על צה"ל, כוחות הביטחון ואזרחי ישראל שנוכל להתגבר יחד על כל אתגר".