גנץ טורף את הקלפים - כחלון כבר לא המושיע של המרכז • פרשנות

תוצאותיה הפוליטיות של ההסלמה בדרום מתחילות להתברר: ליברמן מתחזק, בנט עשוי לשלם מחיר על הטעויות שביצע, והאם הרמטכ"ל לשעבר יקלוט את קולותיהם של מאוכזבי נתניהו?

סקר חדשות עשר שפורסם אתמול בערב (שני) מציג את תוצאותיו הפוליטיות של השבוע האחרון, שהחל בסבב הסלמה בעזה, עבר דרך התפטרותו של שר הביטחון והסתיים בהחלטה שלא להפיל את הממשלה.

מי שמאבד מכוחו בממשלה הנוכחית הוא שר האוצר משה כחלון, שככל הנראה חושב שהציבור מודד אותו על פי תנודותיו האחרונות של מדד המחירים לצרכן. אך בפועל השינוי העיקרי נובע מהעובדה שזו מערכת הבחירות השנייה בה הוא מתמודד בראש מפלגת כולנו. הוא כבר לא המושיע או נושא הבשורה, וההיסטוריה הוכיחה פעמים רבות שמפלגות מרכז צעירות מתקשות מאוד לשמר את כוחן לאורך שתי קדנציות. מי שמסכנת את "כולנו", היא אורלי לוי-אבקסיס שעשויה לתפוס את מקומו של ככוח העולה של המרכז.

נראה שהשחקן הכי מעניין עדיין לא עלה לזירה, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ לוקח מנדטים מכל המפלגות הגדולות – החל בליכוד, וכלה ביש עתיד והמחנה הציוני. גנץ מחליש גם חלק מהרשימות הקטנות יותר, כמו מרץ ומפלגתה החדשה של אורלי לוי-אבקסיס. אם גנץ יתנהל נכון ויבחר את שותפיו בצורה אחראית, הוא עשוי להיות הבורג המרכזי ביותר במערכת הבחירות הבאה. חשוב גם לזכור שיש אוכלוסיה גדולה שנהגה להצביע לליכוד באופן מסורתי, אך מאוכזבת מהתנהלותו של נתניהו ומחפשת מועמד חדש לשים בו את מבטחה. גנץ עשוי להיכנס לנעליים האלו בדיוק.

 סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 ( חדשות עשר)

 
 
 
 

בהנחה שגנץ אכן יקים מפלגה עצמאית ויתמודד בבחירות הקרובות, ליברמן, דרעי וכחלון, ששלוש מפלגותיהם היו שחקניות מרכזיות בקואליציה הנוכחית, צפויים להסתכל בבעתה על אחוז החסימה, המאיים להותיר אותם מחוץ למשחק.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט עשה הרבה טעויות בפרק זמן קצר – הוא האשים את כחלון וטען שהוא מעוניין לפרק את הממשלה רק כדי לא לתת לו את תיק הביטחון, יום למחרת הוא כבר אמר שכחלון צודק וצריך ללכת לבחירות, ולבסוף כמובן החליט בעצמו לבצע סיבוב פרסה ולא לפרק את הממשלה. הטעות העיקרית של בנט הייתה שהוא נתן לנתניהו להפוך את המשבר הקואליציוני לעניין פרסונלי, נתניהו הציג אותו כאדם המעוניין לנכס לעצמו תפקיד, ובדרך שוכח להתחשב בשיקולים לאומיים.

בעבר, בנט דווקא הצליח להתמודד מול נתניהו במשחקים פוליטיים מסוג זה, בין היתר כשנאבקו סיעותיהם על תיק המשפטים, אז סיים כשידו על העליונה. הזיגזג הפוליטי שביצע שר החינוך ביומיים האחרונים עדיין לא משתקף סופית בסקר הנוכחי, ויהיה מסקרן לראות כיצד הוא יפעל כדי לשקם עצמו מהפגיעה הניכרת באמון שהציבור נותן בו.

סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 ( חדשות עשר)

 

אירועי סבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה משתקפים מהשוואת תוצאות הסקר למדגם חדשות עשר הקודם, שנערך לפני פחות מחודש. נתניהו איבד בתקופה זו מנדט אחד, וסיעת הליכוד ברשותו ירדה מתחת לרף 30 המנדטים. יש עתיד בראשות יאיר לפיד ירדה מ-19 ל-17 מנדטים, אך עדיין ניצבת במקום השני. המחנה הציוני בראשותו של אבי גבאי זוכה ל-14 מנדטים, עלייה של שניים מהמדגם הקודם. הרשימה המשותפת בהנהגת איימן עודה שומרת על 14 המנדטים שלה, בעוד הבית היהודי של נפתלי בנט ירדה מעשרה לתשעה מושבים בכנסת. 

יציאתה מהממשלה של סיעת ישראל ביתנו, בראשות שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, דווקא זיכתה אותה בשלושה מנדטים, והיא עומדת כעת על שמונה. מרץ בראשות תמר זנדברג איבדה מנדט אחד ומחזיקה בשבעה. המפלגה החדשה שצפויה לקום בראשותה של אורלי לוי-אבקסיס עלתה בחודש האחרון מחמישה מנדטים לשבעה, יהדות התורה בראשות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן יציבה עם שישה, בעוד שר האוצר משה כחלון וסיעת כולנו איבדו שני מנדטים ומתייצבים על חמישה בלבד. מצבה של סיעת ש"ס של אריה דרעי לא השתנה, והיא זוכה על פי הסקר בבארבעה מנדטים. 

התרחיש השני שהוצג לנשאלים עוסק באפשרות שהרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ירוץ לכנסת בראש רשימה חדשה, זאת לאור העובדה שגנץ עצמו התבטא בעבר בשיחות סגורות ואמר שזו אכן כוונתו.  

במצב כזה צפויה סיעת הליכוד לאבד שני מנדטים ולהתייצב על 27, בעוד גנץ צפוי לגרוף את המקום השני עם 15 מנדטים. מי שלא תיפגע ממהלך שכזה היא כצפוי הרשימה המשותפת, בעוד יאיר לפיד מאבד חמישה מנדטים, והמחנה הציוני ואבי גבאי מאבדים ארבעה. סיעות הבית היהודי וישראל ביתנו לא הושפעו מצירוף הרשימה החדשה למדגם, ואילו מרץ איבדה תיאורטית מנדט אחד. יהדות התורה עם שישה מנדטים וש"ס עם ארבעה - ללא שינוי, ואילו אורלי לוי-אבקסיס מאבדת שני מנדטים ומתייצבת על חמישה, וכחלון מאבד מנדט נוסף ונותר מאחור עם ארבעה בלבד.