הפגנות באיטליה נגד שר הפנים מתאו סלביני, רויטרס

בעקבות מסרים מארה"ב: ישראל צפויה לפרוש מהסכם ההגירה של האו"ם

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי לאחר שירושלים השתתפה באופן פעיל במשך כשנתיים בגיבוש ההסכם, לא תהיה נציגות ישראל בוועידה במרוקו שבה הוא יאושרר

בעקבות מסרים מארה"ב, הונגריה ואוסטריה ישראל צפויה לפרוש מהסכם ההגירה הבינלאומי של האו"ם אחרי שהשתתפה באופן פעיל בגיבושו במשך כשנתיים, כך אמרו לחדשות עשר פקידים ישראלים בכירים. לדבריהם, ישראל לא תשתתף בוועידה במרקש שבמרוקו ב-10 בדצמבר במהלכה יאושרר ההסכם.

הסכם ההגירה הבינלאומי שנקרא גם "Global Compact on Migration" אינו הסכם מחייב אלא קורא להגברת שיתוף הפעולה בין מדינות העולם בנושא הגירה חוקית ובלתי חוקית וקובע קווים מנחים לטיפול בנושא ההגירה. בהסכם מודגש כי בעיית ההגירה היא סוגייה גלובלית ולכן הטיפול בה צריך להיעשות בשיתוף פעולה בין מדינות העולם ולא כל מדינה בנפרד.

כמה מדינות בעולם שמתנגדות להגירה מבחינה אידאולוגית כגון ממשל טראמפ בארה"ב או ממשלת אורבן בהונגריה סבורות שההסכם פוגע בריבונותן בכל הנוגע להגירה, וזאת חרף העובדה שהוא כלל לא מחייב. מדינות אלה מתנגדות להסכם כיוון שהן טוענות כי הוא מציג את סוגיית ההגירה כתופעה חיובית וכאחת מזכויות האדם.

ישראל לקחה חלק פעיל בגיבוש ההסכם ודיפלומטים ישראלים השתתפו בכל ישיבות ההכנה של ההסכם בשנתיים האחרונות. עם זאת, העיסוק בנושא היה בעיקר בדרג המקצועי במשרד החוץ והדרג הפוליטי, קרי ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו לא היה מעורב כלל.

 הפגנות באיטליה נגד שר הפנים מתאו סלביני
 

הפגנות באיטליה נגד שר הפנים מתאו סלביני (רויטרס )

 

בחודש יולי במהלך ביקורו בישראל, ביקש ראש ממשלת הונגריה מנתניהו כי ישראל תפרוש מהסכם ההגירה הבינלאומי של האו"ם. הונגריה היא אחת מבנות הברית הבולטות של ישראל באירופה כיום ובין נתניהו לאורבן יש קשר הדוק. נתניהו לא הכיר את הנושא ורק אז קיבל עידכונים ממשרד החוץ לגבי פרטי ההסכם. מנגד, בכירים באיחוד האירופי, בבריטניה ובגרמניה שתומכות בהסכם פנו לישראל והעבירו מסר הפוך ולפיו הן רוצות שישראל תישאר בהסכם במיוחד לאור העובדה שהיא לקחה חלק פעיל בגיבושו.

בחודש ספטמבר, במהלך נאומו באו"ם הודיע הנשיא טראמפ כי ארה"ב מתנגדת להסכם ההגירה הבינלאומי ולא תהיה חלק ממנו. כמה ימים אחרי נאום טראמפ נפגש נתניהו בניו-יורק עם קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ שממשלתו מתנגדת להגירה. קורץ ביקש גם כן מנתניהו שישראל תפרוש מהסכם ההגירה הבינלאומי.

בעקבות נאום טראמפ הנחתה לשכת ראש הממשלה את משרד החוץ לפנות לממשל האמריקני ולברר מה עמדתו לגבי השתתפות ישראל בהסכם. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי ישראל פנתה לממשל טראמפ במספר ערוצים והמסר שקיבלה היתה כי ארה"ב תשמח אם ישראל לא תהיה חלק מהסכם ההגירה הבינלאומי.  

מהגרים בגרמניה
 

מהגרים בגרמניה (רויטרס )

 

בשבועות האחרונים הודיעו עוד כמה מדינות במזרח אירופה שנחשבות בנות ברית של ישראל על פרישה מהסכם ההגירה הבינלאומי כגון – צ'כיה, רומניה ובולגריה. גם ממשלת אוסטרליה הודיעה על כוונתה לפרוש מההסכם.

בימים האחרונים התקיימו דיונים בנושא במשרד החוץ בראשות סגנית השר ציפי חוטובלי. היום בישיבת סיעת הליכוד פנתה חוטובלי לנתניהו בנושא. ראש הממשלה השיב כי ישראל מתואמת עם הממשל האמריקני בנושא. "אנחנו שוקלים את הסוגיה", אמר נתניהו. "עקרונית אנחנו לא בעד הסכם ההגירה הבינלאומי וכנראה שזה מה שיהיה (כלומר, ישראל תפרוש)", אמר נתניהו.