סקר חדשות עשר: הליכוד עם פחות מ-30 מנדטים; כחלון בצניחה

המשתתפים נשאלו למי היו מצביעים אילו הבחירות היו נערכות היום; אם גנץ יחליט לרוץ בראש סיעה חדשה הוא צפוי לגרוף 15 מנדטים ולהציבה במקום השני. ליברמן עלה ב-3 מנדטים

סקר חדשות עשר שפורסם אתמול בערב (שני), שאל את משתתפיו לאיזו מפלגה היו מצביעים במידה והבחירות היו נערכות היום. הסקר התייחס גם לתרחיש בו הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ יחליט להתמודד לכנסת בראשות רשימה עצמאית. הסקר נערך על ידי סוקר חדשות עשר פרופ' קמיל פוקס, באמצעות "פאנל פרויקט המדגם" בניהול ד"ר אריאל איילון, וחברת "סטאט-נט" בהנהלתו של יוסוף מקלדה בציבור הערבי. התוצאות לפניכם:

אירועי סבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה משתקפים מהשוואת תוצאות הסקר למדגם חדשות עשר הקודם, שנערך לפני פחות מחודש. נתניהו איבד בתקופה זו מנדט אחד, וסיעת הליכוד ברשותו ירדה מתחת לרף 30 המנדטים. יש עתיד בראשות יאיר לפיד ירדה מ-19 ל-17 מנדטים, אך עדיין ניצבת במקום השני. המחנה הציוני בראשותו של אבי גבאי זוכה ל-14 מנדטים, עלייה של שניים מהמדגם הקודם. הרשימה המשותפת בהנהגת איימן עודה שומרת על 14 המנדטים שלה, בעוד הבית היהודי של נפתלי בנט ירדה מעשרה לתשעה מושבים בכנסת. 

יציאתה מהממשלה של סיעת ישראל ביתנו, בראשות שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, דווקא זיכתה אותה בשלושה מנדטים, והיא עומדת כעת על שמונה. מרץ בראשות תמר זנדברג איבדה מנדט אחד ומחזיקה בשבעה. המפלגה החדשה שצפויה לקום בראשותה של אורלי לוי-אבקסיס עלתה בחודש האחרון מחמישה מנדטים לשבעה, יהדות התורה בראשות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן יציבה עם שישה, בעוד שר האוצר משה כחלון וסיעת כולנו איבדו שני מנדטים ומתייצבים על חמישה בלבד. מצבה של סיעת ש"ס של אריה דרעי לא השתנה, והיא זוכה על פי הסקר בבארבעה מנדטים. 

 סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 ( חדשות עשר)

 
 סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 ( חדשות עשר)

 
 סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 ( חדשות עשר)

 

התרחיש השני שהוצג לנשאלים עוסק באפשרות שהרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ירוץ לכנסת בראש רשימה חדשה, זאת לאור העובדה שגנץ עצמו התבטא בעבר בשיחות סגורות ואמר שזו אכן כוונתו.  

במצב כזה צפוה סיעת הליכוד לאבד שני מנדטים ולהתייצב על 27, בעוד גנץ צפוי לגרוף את המקום השני עם 15 מנדטים. מי שלא תיפגע ממהלך שכזה היא כצפוי הרשימה המשותפת, בעוד יאיר לפיד מאבד חמישה מנדטים, והמחנה הציוני ואבי גבאי מאבדים ארבעה. סיעות הבית היהודי וישראל ביתנו לא הושפעו מצירוף הרשימה החדשה למדגם, ואילו מרץ איבדה תיאורטית מנדט אחד. יהדות התורה עם שישה מנדטים וש"ס עם ארבעה - ללא שינוי, ואילו אורלי לוי-אבקסיס מאבדת שני מנדטים ומתייצבת על חמישה, וכחלון מאבד מנדט נוסף ונותר מאחור עם ארבעה בלבד.

סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 ( חדשות עשר)

 
 סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 (חדשות עשר )

 
 סקר חדשות עשר - 19/11/2018
 

סקר חדשות עשר - 19/11/2018 ( חדשות עשר)

 

האירועים האחרונים:

אמש נרשם הפסדה הראשון של הקואליציה הצרה שנותרה לאחר פרישת ישראל ביתנו. תיקון מס' 33 לחוק המקרקעין נפל בקריאה שלישית בעקבות תרגיל של חברי האופוזיציה. בעקבות ההפסד - ומחשש להפסדים נוספים, בקואליציה משכו את כל החוקים מסדר היום. שר הביטחון היוצא אביגדור ליברמן, שהודיע על פרישה לפני פחות משבוע, הציע לממשלה כי אנשי מפלגתו יעניקו לה רשת הגנה חיצונית ויעמדו לצידה בהצבעות במליאה, בתמורה להעברת חוק עונש מוות למחבלים שהציעה סיעתו במושב האחרון.

לאחר שיו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, סיים להציג את ההצעה  הוא שאל את חברי האופוזיציה האם יצביעו בעד וקיבל תשובה חיובית. עם זאת, לפני ההצבעה הורה רכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון, להצביע נגד והחוק נפל בקריאה שלישית ברוב של 47 מתנגדים ו-42 תומכים.

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד כינסו אתמול מסיבת עיתונאים שבה הודיעו כי מפלגת הבית היהודי לא תפרוש מהממשלה למרות שלא קיבלה לידיה את תיק הביטחון, לאחר התפטרות ליברמן. השר בנט פתח ואמר כי לא הציב בפני ראש הממשלה אולטימטום בתמורה לתיק הביטחון: "הבהרתי לראש הממשלה שאינני מציב אולטימטום וקיבלתי בהערכה את אמירתו שהוא רואה בי מועמד ראוי", אמר. "בפועל החליט נתניהו ליטול את התפקיד לעצמו והבטיח לציבור לשנות נתיב של עשר שנים לכיוון של עוצמה. אם ראש הממשלה רציני בכוונותיו, הרי שאני אומר כאן – אנחנו מסירים את דרישותינו הפוליטיות".

נתניהו, בנט, דרעי וכחלון
 

נתניהו, בנט, דרעי וכחלון (רויטרס, חיים צח, לע"מ)

 

"אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד, אבל אנחנו נכונים לנסות", המשיך. "אם באמת הממשלה תתחיל סוף סוף לפעול כממשלת ימין אמיתית, כדאי לנסות. הכדור עובר לראש הממשלה. המדיניות שלו תעמוד למבחן – האם נפנה את חאן אל-אחמר ולא נהיה רופסים מול חמאס. המבחן יהיה במעשים, הציבור שבע מילים. לא נעמוד כצופים ביציע, אלא ניתן כתף ונעשה כמיטב יכולותינו לסייע. אחזור להוביל את חינוך ילדי ישראל".

בהמשך, שר האוצר משה כחלון אמר בישיבת סיעת כולנו כי במפלגתו עדיין מתכוננים להקדמת הבחירות. "קשה לי להאמין שהעסק הזה יחזיק. אנחנו נערכים לבחירות במארס", אמר השר כחלון.

שלשום נפגשו נתניהו ושר האוצר משה כחלון, בניסיון אחרון להציל את הממשלה ובמטרה לשכנע אותו שלא ללכת לבחירות מוקדמות. לאחר הפגישה, נמסר מלשכתו של כחלון כי "הפגישה בין שר האוצר לראש הממשלה הסתיימה ללא תוצאות. השניים קבעו להיפגש בהמשך השבוע".

אתמול נאם ראש הממשלה נתניהו בוועדת החוץ והביטחון, לראשונה מאז החליף את ליברמן בתפקיד שר הביטחון. "כפי שאמרתי אמש, אנחנו בתוך מערכה שטרם הסתיימה", פתח ראש הממשלה. "בתקופה ביטחונית רגישה כזו זהו חוסר אחריות להפיל את הממשלה. נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחון אזרחינו, בין אם שותפינו יחליטו להפיל את הממשלה או לאו. נעשה זאת באחריות ובנחישות. אני סומך על צה"ל, כוחות הביטחון ואזרחי ישראל שנוכל להתגבר יחד על כל אתגר".