הפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום בכיכר רבין. ארכיון, רויטרס

בעקבות לחץ של "אם תרצו": בוטלה הרצאה על חוק הלאום בטכניון

תנועת הימין שלחה מכתב חריף להנהלת המוסד האקדמי בדרישה לבטל את ההרצאה "המוטה והחד-צדדית" וארגנה הפגנה מחוץ לכיתה. המרצה סרב להרצות וטען: "אי אפשר לדבר בחופשיות"

סערת חוק הלאום: הרצאה על ההשלכות הטריטוריאליות של חוק הלאום "בישראל ובגדה המערבית הכבושה" שהייתה אמורה להתקיים הערב (שני) בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון בוטלה בשל לחצים פוליטיים.

תנועת הימין "אם תרצו" שלחה מכתב חריף להנהלת המוסד האקדמי בדרישה לבטל את ההרצאה "המוטה והחד-צדדית" וארגנה הפגנה מחוץ לשיעור. המוסד האקדמי הציב מאבטחים בכניסה, והמרצה, פרופ' יוסף ג'בארין סרב לקיים את ההרצאה "כשבכיתה ובסביבתה נוכחים מאבטחים חמושים ואי אפשר לדבר בחופשיות".

אופק דביר, ראש תא "אם תרצו" בטכניון, מסר: "ההרצאה ותכניה המדברים על 'מעמד-על' מדמיונו של המרצה לאור חוק הלאום ועל 'שטחים כבושים', ולאחר ששלחנו מכתב מנוסח ומכובד לגורמים הרלוונטיים ובו דרישה לביטול קיום ההרצאה, החליטו בפקולטה לארכיטקטורה לבטל את ההרצאה. אין להרצאות אנטי-ישראליות, רדיקליות וחד-צדדיות שכאלה מקום באקדמיה בישראל, בוודאי כשהן לא קשורות לתכני הלימוד, ובוודאי כשהן מוצגות ללא איזון של דעות של הצד השני. אנו מודים לסטודנטים שפנו אלינו בנושא".

מטעם הטכניון נמסר בתגובה: "הטכניון רואה בחופש האקדמי ערך ראשון במעלה. מאבטחים הגיעו למקום כדי לשמור על הסדר הציבורי וכדי להבטיח שההרצאה תתקיים כסדרה ללא הפרעות מהקהל. ההחלטה לבטל את ההרצאה היתה של פרופ' ג'בארין ושלו בלבד".

 
 
 עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין ( רויטרס)

 

בחודשים האחרונים ניצב חוק הלאום במרכז סערה ציבורית גדולה שסחפה מגזרים רבים. בתחילת החודש שעבר, הציבור הערבי בישראל פתח בשביתה כללית, שאליה היו שותפים הפלסטינים ברצועת עזה, במזרח ירושלים ובגדה המערבית. 

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר אז כי השביתה שולחת מסר של התנגדות להמשך האפליה והגזענות כלפי הציבור הערבי, וכי האזרחים הערבים לא יקבלו מעמד של אזרחות נחותה כאזרחים סוג ב' או ג'. "אנו ילידי הארץ הזו וניאבק על שוויון אזרחי ולאומי מלא ועל אזרחות שוויונית לכולם", הבהיר.

חבר הכנסת לשעבר, מוחמד ברכה, העומד בראש ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, אמר כי השביתה היא "מסר לכל העולם שהאפרטהייד והגזענות הם לא משהו שאפשר להתמודד איתו מבלי לערב את העולם".

"מטרת השביתה היא להשמיע זעקה ומחאה נגד חוק הלאום הגזעני - חוק יסוד אשר שולל ומבטל את זכות ההגדרה העצמית של העם הפלסטיני במולדתו ואת זכויותינו ההיסטוריות", הוסיפו בוועדת המעקב. "כמו גם למחות נגד 'עסקת המאה' והניסיון לחסל את הסוגיה הפלסטינית בחסות התמיכה המוחלטת שזוכה לה ממשלת ישראל מהממשל האמריקני. הכיבוש הישראלי מהדק את המצור הכלכלי על רצועת עזה ודירדר את המצב בה לכדי אסון הומניטרי חמור והביא אותה אל סף קריסה מוחלטת, וטרגדיה אנושית זו היא תוצאה של מדיניות אכזרית מכוונת".