נתניהו, בנט, דרעי וכחלון, רויטרס, חיים צח, לע"מ

קיזוזים ופיוס ח"כים סוררים: השנה הקרובה של הממשלה • פרשנות

הממשלה כבר כיהנה ברוב צר במשך שנה, אך כעת יהיה קשה יותר למנוע את הפלתה. מהלכים אידאולוגיים ידחו לכנסת הבאה, דילים עם הרשימה המשותפת יסייעו לקזז ח"כים נעדרים

לא הולכים לבחירות: העשן סביב המשבר הקואליציוני שאיים להפיל את הממשלה החל היום (שני) להתפזר, בעקבות החלטתם של שרי הבית היהודי, איילת שקד ונפתלי בנט, שלא לפרוש מתפקידם ולא לאשש את כל התחזיות שצפו הליכה מערכת בחירות מוקדמת.

הצעות החוק לפיזור הכנסת כבר הוגשו, ויועלו להצבעה מטעם האופוזיציה ואולי גם מטעם מפלגת ישראל ביתנו, אך הן כמובן אינן צפויות לעבור במליאה. למעשה, הכנסת לא תתפזר עד שנתניהו לא ירצה בכך, וזאת למרות הקושי להחזיק בקואליציה צרה של 61 חברי כנסת בלבד.

למרות ההיחלצות מפיזור הכנסת, מדובר בקו פרשת מים משמעותי מאוד עבור הממשלה, שלא תיראה עוד כפי שנראתה עד כה. הממשלה הנוכחית נפתחה עם קואליציה צרה של 61 ח"כים, וכיהנה במצב זה במשך כשנה עד שהוחלט למנות את אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון, ולהגדיל בכך את הקואליציה ל-67 חברים. אך למרות זאת, הסיטואציה הנוכחית תהיה שונה ומורכבת גם בייחס לשנתה הראשונה של כהונת הממשלה.

נתניהו, בנט, דרעי וכחלון
 

נתניהו, בנט, דרעי וכחלון (רויטרס, חיים צח, לע"מ )

 
 
 

במרוצת שלוש השנים האחרונות הפכה הקואליציה האחרונה ללא אחידה, כשמספר חברי כנסת מסיעות כולנו וישראל ביתנו נחשבים למורדים ברוח הממשלה. גם אורן חזן ומספר חברי כנסת נוספים מרשימת הליכוד נחשבים לגורמים שעשויים להפיל את הממשלה בשל גחמות אישיות או אינטרסים שאינם עולים בקנה אחד עם רוח חבריהם.

הרוב המינימלי של הקואליציה צפוי למנוע ממנה להעביר מהלכים אידאולוגיים עמוקים, שחורגים מהמכנה המשותף הבסיסי ביותר של אנשיה, ועלולים להוביל להפלתה. סביר להניח שסיעות הממשלה יבקשו לבצע עסקאות פוליטיות עם חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת, שעשוים להסכים להיעדר מהמליאה כדי לקזז היעדרויות של חברי קואליציה, בתמורה לקידום האינטרסים של מצביעיהם. באופוזיציה נערכים כעת לקרב קשה, וינסו לערער את מעמדה של הממשלה בכל הזדמנות אפשרית.