נתניהו נגד בנט ושקד: "לא צריך פקחים מימין"

גם ליברמן יצא נגד השרים שבחרו לא לפרק את הקואליציה: "הם נכנעו ללחצים, אין קשר בין מעשיהם לביטחון". כחלון: "קשה לי להאמין שהעסק הזה יחזיק. נערכים לבחירות במארס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (שני) דברים בפתח ישיבת סיעת הליכוד, והתייחס לסוגיית המשבר הקואליציוני: "בימים האחרונים דברתי עם כל ראשי הקואליציה. אמרתי להם שבעת הזאת אסור להפיל את ההמשלה, ושחייבים לגלות אחריות. אני שמח שהמאמצים האלו נשאו פרי".

"כדי להמשיך ביחד חייבים לגלות משמעת קואליציונית. אין מורדים, אין חסרים, אף אחד לא עושה דין לעצמו. כדי להמשיך ביחד אסור שהקבינט יהפוך מכשיר להדלפות ולכלי ניגוח פוליטי. ביטחון ישראל הוא מעל לפוליטיקה", הוסיף. נתניהו התייחס במרומז גם למסיבת העיתונאים שקיימו הבוקר השרים שקד ובנט, ואמר: "אני לא זקוק לפקחים מימין, אני לא צריך שישמרו עליי - אני שומר. שומר על המדינה שלנו, שומר על הביטחון שלנו".

ראש הממשלה המשיך והתייחס לעברו: "הובלתי את המדינה במשך 11 שנים מול לחצים כבדים מאוד מהקהילה הבין לאומית שדרשו ויתורים, דרשו לא לבנות אפילו לבנה אחת ביו"ש. לא היה ראש ממשלה שהיה נתון בלחצים כאלה ועמד בהם. אני לא יודע מה היה קורה אילו היה כאן ראש ממשלה אחר. מניח שתוך זמן קצר היה בורח מהמערכה, או שהיינו רואים עקירת יישובים וויתורים על הביטחון שלנו, אצלי זה לא קורה".

נתניהו ובנט
 

נתניהו ובנט (רויטרס )

 
 
 
 

בהמשך ישיבת הסיעה אמר נתניהו, שלא למצלמות, כי "מצב הביטחון עכשיו מורכב. אנחנו בתוך מערכה, היא רחבה ולא הושלמה עדיין. בסבב האחרון קיימנו דיון בקבינט וכולם בלי יוצא מן הכלל אימצו את ההחלטה של גורמי הביטחון להמתין עם השלב הבא. יש כוונות להמשך, אני לא רוצה לנדב מה אני מתכנן לעשות בקרוב, אבל חשוב לי להגיד לכם את זה כדי שתדעו את האמת מול הספינים ומול הרבה מאוד בריחה מאחריות. כולם בלי יוצא מן הכלל תמכו - הם לא רצו הצבעה בכלל".

בד בבד, שר האוצר משה כחלון, אמר בישיבת סיעת כולנו כי במפלגתו עדיין מתכוננים להקדמת הבחירות. "קשה לי להאמין שהעסק הזה יחזיק. אנחנו נערכים לבחירות במארס", אמר השר כחלון. שר הפנים, אריה דרעי, אמר בישיבת סיעת ש"ס: "אמרתי לראש הממשלה, ש"ס מוכנה לבחירות ואין לנו בעיה ללכת לבחירות, אבל היות שיש לנו שותפות מצויינת ואתה המועמד שלנו גם לבחירות הבאות - אתה תחליט מה יקרה. כמובן שביום רביעי סיעת שס תצביע נגד פיזור הכנסת".

מוקדם יותר היום, ראשי מפלגות האופוזיציה יצאו בחריפות נגד בנימין נתניהו, שטען שוב ושוב כי יש לשמור על הקואליציה בשל "התקופה הביטחונית הרגישה". כמו כן, תקפו הח"כים את שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד, על החלטתם לא להתפטר. בנט מצידו השיב לביקורת על דבריו במסיבת העיתונאים, ואמר: "אני קובע נחרצות: עודף המשפטיזציה קושרת את ידי לוחמי צה״ל ומסכנת את חיי אזרחי ישראל".

"אני חייב לציין שנדהמתי לשמוע בימים האחרונים שטף דיבורים בלתי פוסק על המערכה הקרבה", אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שהתפטר מתפקיד שר הביטחון. "זה בא מכל כיוון ומכל גורמי הקואליציה. בנושא הזה אני יכול להגיד – לא מדובר בביטחון אלא בהפקרות ביטחונית. גם ההשתלחות של שר החינוך בלובשי המדים היום, במקרה זה בפצ"ר, היא הפקרות ביטחונית", ציין, בהתייחסו להשוואה שערך בנט בין הפצ"ר לסינוואר.

עוד הוסיף ליברמן בנוגע להצהרה של בנט ושקד: "הקשבתי לשרים בנט ושקד וגם כאן אין קשר לאחריות ולביטחון. זו תופעה ידועה ממזמן – להידבק לכיסא בכל מחיר ולהצדיק זאת בכל טיעון אפשרי. אין ספק שהשרים נכנעו ללחצים ולא היו מסוגלים להיפרד מהכיסא. הביטחון לא מעניין את הממשלה הזו, אחריות היא מילה לא רלוונטית לגבי בנט ושקד. מדובר בחוסר יכולת להיפרד מכיסא. זו ממשלת ימין רק בדיבורים – אנחנו רוצים ממשלת ימין במעשים".

 איילת שקד ונפתלי בנט בהצהרה לתקשורת
 

איילת שקד ונפתלי בנט בהצהרה לתקשורת (רויטרס )

 

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תקפה גם היא את השימוש של נתניהו בטיעון הביטחוני לשימור ממשלתו. ״זה שבעים שנה ישראל ניצבת בפני אתגרים ביטחוניים שראש מממשלה ושר ביטחון חייבים להתמודד מולם", אמרה לבני בפתח סיעת המחנה הציוני. "שימוש פוליטי בביטחון הוא כרטיס אדום שחייב להוריד את המשתמש הציני מהמגרש הפוליטי. היום הגדיל בנט כששוב תלה את אין האונים שלו במערכת המשפט. בנט לא רק שרוצה לשלוח את חיילי צה״ל לקרבות מיותרים, הוא גם רוצה להוריד מהם את השכפ"ץ המשפטי בבתי משפט זרים ולהוריד מעל קירות צבא הגנה לישראל את רוח צה״ל והקוד האתי".

בווידאו: ליברמן בישיבת הסיעה

"הדבר הטוב היחיד שאני מוכנה לומר על ביבי היום זה שלא הפקיד את צה״ל בידי בנט כפי שהפקיר את מערכת המשפט בידי שקד", הוסיפה לבני. "יש דבר אחד שנתניהו אמר אמת בימים האחרונים - שאם היו בחירות, ממשלת הימין הייתה נופלת ומוחלפת. הגיע הזמן להפנים, לא עוד דיון מי יצטרף לממשלת נתניהו הבאה, אלא שלא תהיה ממשלת נתניהו הבאה. הממשלה הזאת קורסת, חבריה לא מאמינים אחד בשני ולנו אין אמון באף אחד מהם. אני מכירה את כל האתגרים הביטחוניים לפניהם ניצבת מדינת ישראל לפני ולפנים. למממשלה הזאת על מרכיביה אין דרך להתמודד עם האתגרים הביטחוניים.״

 יושת ראש האופוזיציה ציפי לבני
 

יושת ראש האופוזיציה ציפי לבני (חדשות עשר)

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בישיבת סיעתו: "ראינו ביומיים האלה את נתניהו, ארבעה ימים אחרי שנכנע ליחיא סינוואר, נושא את שם הביטחון לשווא. שלושה שרי קבינט – ליברמן, בנט ושקד – אמרו לנו בפה מלא שאין שום איום ביטחוני שמצדיק את האמירות שלו. הוא פשוט משתמש בביטחון כדי לפתור בעיות פוליטיות. אותם שלושה שרי קבינט מודים שהממשלה גילתה רפיסות ונכנעה לטרור. אחד התפטר בגלל זה, אפשר להעריך את זה. שניים לא התפטרו בגלל זה. האחרים פשוט שותקים".

"בזמן שהקרקס המביש הזה מופיע בפנינו, בזמן שנתניהו והשרים שלו קופצים דרך חישוקים בוערים, יש לאזרחי ישראל חיים", הוסיף לפיד. תושבי הדרום עדיין מלקקים את הפצעים. עדיין שואלים את עצמם למה הממשלה הפקירה אותם".