היועמ"ש, הרמטכ"ל ורה"מ נגד בנט: "הפרקליטות הצבאית – עוצמתנו"

זעם עקב דברי השר, לפיהם "לוחמינו פוחדים מהפצ"ר יותר מסינוואר". מנדלבליט: "אין שחר לדברים". איזנקוט: "אפק מתפקד במקצועיות". נתניהו: "החיילים לא פוחדים מאף אחד"

דבריו של שר החינוך נפתלי בנט, בהודעתו כי מפלגתו לא תפרוש מהממשלה, עוררו היום (שני) זעם במערכת המשפטית. זאת בעקבות ההשוואה שקיים בנט בין הפרקליט הצבאי לבין מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר. בפתח דבריו אמר בנט כי ישראל איבדה את יכולת ההרתעה שלה מול חמאס: "מדיניות נתניהו תעמוד למבחן – האם נפנה את חאן אל-אחמר ולא נהיה רופסים מול חמאס", אמר. "לוחמינו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי יותר מאשר מסינוואר. מהכרעת אויב עברנו להכלת אויב".

משרדו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיב לדבריו של בנט בחריפות, וגיבה את סמכותה ופעילותה של הפרקליטות הצבאית: "כמי ששימש עצמו בתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי משך שבע שנים, כולל במהלך מלחמת לבנון השנייה ובמבצע 'עופרת יצוקה', מבקש ד"ר מנדלבליט להדגיש כי עמידה בהוראות הדין, גם בשעת לחימה, היא מקור עוצמה לצה"ל, למפקדיו ולחייליו. קציני הפרקליטות הצבאית פועלים שכם אל שכם יחד עם המפקדים, למען המטרה המשותפת של השגת יעדי הלחימה. הפרקליטות הצבאית, בראשותו של הפצ"ר אלוף שרון אפק, פועלת ללא לאות על מנת להעמיד לרשות צה"ל את המעטפת המשפטית הדרושה להפעלת עוצמתו הצבאית בכדי להכריע את אויבנו, תוך עמידה בהוראות הדין. היועץ המשפטי לממשלה מגבה באופן מלא את מלאכתם החשובה, המהווה חלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל".

 
 
 
 
נפתלי בנט נואם בהצהרה המיוחדת
 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ושר החינוך נפתלי בנט (חדשות עשר )

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, הגיב אף הוא לדברי בנט. איזנקוט אמר בפתח ישיבת פורום המטכ"ל: "הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה״ל ומסייעת לו כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את יעודו המבצעי ולנצח במלחמה. האלוף שרון אפק ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות שזוכה להערכה בצה״ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה״ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי". גורם צבאי בכיר נוסף הגיב לדברי בנט, ואמר: "השוואתו של בנט מקוממת. הפרקליט הראשי הזה אישר לצה"ל פעולות מבצעיות והפעלת כוח חסרות תקדים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב לשר בנט, וכתב בעמוד הטוויטר שלו: "חיילי צה"ל לא מפחדים מאף אחד".

מלשכת בנט נמסר בתגובה: "השר בנט מעריך הערכה עמוקה את מפקדי צה״ל ובראשם את הרמטכ״ל גדי איזנקוט. לצד זאת, דעתו בנושא המשפטיזציה בצה"ל איתנה. אין בכוונתו להתנצל על דבריו נגד הפצ"ר או לחזור בו. הוא מאמין שאנחנו מחשקים את עצמנו בחישוקים משפטיים עודפים וזה פוגע במבצעיות ובלוחמים. הוא אומר את הדברים גם על בסיס הרבה הודעות שהוא מקבל מלוחמים בשטח".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ביקרה גם היא את דבריו של השר בנט. ״זה שבעים שנה ישראל ניצבת בפני אתגרים ביטחוניים שראש מממשלה ושר ביטחון חייבים להתמודד מולם", אמרה לבני בפתח סיעת המחנה הציוני. "שימוש פוליטי בביטחון הוא כרטיס אדום שחייב להוריד את המשתמש הציני מהמגרש הפוליטי. היום הגדיל בנט כששוב תלה את אין האונים שלו במערכת המשפט. בנט לא רק שרוצה לשלוח את חיילי צה״ל לקרבות מיותרים, הוא גם רוצה להוריד מהם את השכפ"ץ המשפטי בבתי משפט זרים ולהוריד מעל קירות צבא הגנה לישראל את רוח צה״ל והקוד האתי". שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, ביקר את החלטת מפלגת הבית היהודי שלא להתפטר מהממשלה, האשים את בנט בהשתלחות באנשי הביטחון, וכינה את אמירותיו על הפרקליט הצבאי - הפקרות ביטחונית.

כאמור, מוקדם יותר היום הכריז יו"ר מפלגת הבית היהודי כי מפלגתו לא תפרוש מהממשלה, על אף שלא קיבל לידיו את תיק הביטחון. בדבריו תקף את מדיניות נתניהו מול חמאס, ואמר: "אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד, אבל אנחנו נכונים לנסות. אם באמת הממשלה תתחיל סוף סוף לפעול כממשלת ימין אמיתית, כדאי לנסות. הכדור עובר לראש הממשלה. המבחן יהיה במעשים, הציבור שבע מילים. לא נעמוד כצופים ביציע, אלא ניתן כתף ונעשה כמיטב יכולותינו לסייע".