ביבי בארץ הגמדים: ההבדל העצום בין נתניהו ליריביו • פרשנות

כשהממשלה שלו עומדת להתפרק, הצליח נתניהו לנווט את הספינה המיטלטלת זמנית לחוף מבטחים, הציג את עצמו כמבוגר האחראי והשאיר את בנט רטוב וחסר אמינות

עדיין אין וודאות ש בחירות 2019 נמנעו, אבל מה שנתניהו הצליח לחולל ביממה האחרונה הוא לא פחות מאשר פלא פוליטי.

באומנות, הוא הצליח לפורר את החזית הפוליטית שנרקמה בין בנט וכחלון, בודד את בנט לפינה והותיר אותו בפני שתי ברירות גרועות - כשאפשרות של ההתפטרות היתה כמעט בלתי אפשרית לאחר נאום האוטוטו מלחמה שנשא אתמול נתניהו. בסופו של יום, כנראה בהכוונה נכונה של השרה שקד, בנט הצליח להתעשת ובחר באופציה הפחות הגרועה מבחינתו.

>> לכתבות נוספות בנושא

בנט ושקד לא מתפטרים: "מעשים חשובים ממלים"

נתניהו: "בתקופה בטחונית מורכבת, זה לא הזמן ללכת לבחירות"

לפיד: "אין סימנים שהמצב הבטחוני מצדיק את דחיית פירוק הממשלה"

בסיכום ביניים של המשבר הפוליטי הלא פתור הזה, שימו לב להבדלים בהתנהלות הפוליטית בין נתניהו לבנט. נתניהו אומר מתחילת הדרך "לא לבחירות", ומתמרן לשם כמעט באפס נזקים. עכשיו נבחן את חמשת הימים האחרונים בחייו של בנט: מטיל את האחריות לפירוק הממשלה על כחלון, לאחר יממה מזגזג ומצהיר שכחלון צודק ובחירות הן האופציה היחידה; בעניין תיק הביטחון - מציב אולטימטום ואז מעלים אותו בנאומו יום אחר כך. הוא שוב מציב אולטימטום, מכנס מסיבת עיתונאים דרמטית כדי להתפטר - ואז מתייצב בפני הכתבים רק כדי להודיע שהוא חוזר בו מאיומיו השונים.

 נפלתי בנט
 

נפלתי בנט. להתקפלות יש מחיר לא מבוטל (חיים צח, לע"מ )

 

גם להתקפלות יש מחיר פוליטי לא מבוטל: מי ייקח אותו ברצינות בפעם הבאה כשיאיים? עם היועץ הפוליטי המנוסה שלום שלמה בכוורת זה דווקא הצליח לבנט ושקד, כשגירדו מנתניהו את תיק המשפטים הרגע האחרון לפני הקמת הממשלה. הפעם זה היה נראה כאילו אין כל אסטרטגיה פוליטית מאחורי המהלכים הפזיזים שעשו בשבוע האחרון.

הכדור שוב אצל כחלון

עכשיו הכדור חוזר מחדש למגרש של כחלון. לשר האוצר יהיה כעת קשה לקחת על עצמו לבדו את פירוק הממשלה כשבנט ושקד ערקו מהחזית להקדמת הבחירות. ועדיין הכל אפשרי: מבחירות במארס דרך מאי ועד לקיומן במועדן החוקי. עצם העובדה שאחרי כל מה שעברה הקואלציה בימים האחרונים היא עדיין חיה, היא כשלעצמה ביטוי למיומנות הפוליטית העדיפה של נתניהו על כל יריביו בקואליציה.