נתניהו בדרך לישיבת הממשלה, רויטרס

נתניהו יודע שהספינה טובעת - ולא רוצה להצטייר כנוטש • פרשנות

על פי ההערכות בנט ושקד יודיעו מחר על התפטרותם ויביאו לפירוק הממשלה. נתניהו מנצל את היממה האחרונה בדרך לקלפי כדי להטיל עליהם את האשמה, ולמצב עצמו כמבוגר האחראי

לקראת בחירות? ראש הממשלה התייצב אמש (ראשון) מול המצלמות לנאום שעסק על פני השטח, בכניסתו לתפקיד שר הביטחון, אך בפועל נשא מסרים רבים שיועדו בעיקר לפגיעה בשותפיו הקואליציוניים.

נתניהו יודע שיהיה קשה מאוד לעצור את כדור השלג שמאיים להפיל את הממשלה, ופועל כדי להטיל את האשמה על ראשי המפלגות האחרות, שמהווים עבורו גם תחרות על קולות בהנחה שהממשלה אכן תתפרק.

 
 
 

בווידאו: נאומו המלא של ראש הממשלה

ראש הממשלה רוצה להציג את התפטרות ליברמן, ואת התפטרותם האפשרית של בנט ושקד מחר, כחוסר אחריות. נאומו נועד להציג את עצמו כמבוגר האחראי, זה שמביא עמו קבלות בתחום הביטחון, ושאפשר לסמוך עליו שלא ינטוש את הספינה הטובעת של הממשלה.

נתניהו מבקש להחזיר לקדמת הבמה את הקרדיט הביטחוני שצבר לאורך שנות הקריירה הפוליטית שלו, ולהשכיח במעט את הזעם הציבורי על אירועי השבוע האחרון בגבול רצועת עזה. הוא דיבר על אפשרות של מלחמה באופן מפורש, אך ייתכן שמטרתו היא להציג את עצמו כזה שמחזיק במפתחות, ואינו עסוק בשיקולים אישיים אלא בביטחון המדינה.

 ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו (חדשות עשר)

 

נאומו של ראש הממשלה מכוון בעיקר לנפתלי בנט, לאור האיום שלו בהתפטרות. ראש הממשלה צובר כוח פוליטי על חשבון נסיונותיהם של שותפיו הקואליציוניים לעשות בדיוק אותו דבר, וכל זה תוך שהוא מציג עצמו כמי שאינו מתרכז בפוליטיקה ובשיקולים אישיים כלל.

נאום ראש הממשלה, ואירועי היממה האחרונה:

ראש הממשלה פתח את נאומו אמש בבסיס הקריה בכך שהציג עצמו כשר הביטחון ותיאר בפירוט את עברו בתחום הביטחוני. בהמשך תקף נתניהו את שותפיו לקואליציה: "אל תפילו את הממשלה ובייחוד לא בעיתוי בטחוני רגיש זה". זאת, בצל אמירות בקרב שרים וח"כים הקוראים להקדמת הבחירות, והערכה כי שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד מתכננים להודיע היום על התפטרותם. השרים עצמם סירבו להגיב לדיוחים.

נתניהו התייחס לסיטואציה הביטחונית בגבול רצועת עזה: "אני לא אגיד מתי נפעל ואיך נפעל, יש לי תוכנית ברורה, אני יודע מה לעשות ומתי לעשות. לא תמיד הדברים נראים בבירור באותו רגע", והוסיף: "אנחנו נגבר על אויבנו. הדבר יהיה כרוך בהקרבה, אך אין לי שום ספר שבעוז רוחנו, אנחנו נגבר על אויבינו". 

"אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות הקשות ביותר", אמר נתניהו, והמשיך: "בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה, לא הולכים לבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה ובאמצע המערכה לא נוטשים - באמצע המערכה לא מתעסקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה ומעבר לשיקולים אישיים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות". 

נתניהו התייחס למאמצים שהפעיל על מנת שלא לפרק את הקואליציה: "אמרתי לכל ראשי סיעות הקואליציה שזה הזמן לגלות אחריות, אמרתי להם שאסור לחזור על הטעות שעשו גורמים בתוך הממשלה ב-1992 כשהפילו ממשלת ליכוד והעלו ממשלה שהביאה עלינו את אסון אוסלו. אני מאמין שצריך להמשיך יחד למען מדינת ישראל ולמען ביטחון ישראל", אמר נתניהו, וסיים במילים: "אני הולך לעבוד".

נתניהו, בנט וכחלון
 

נתניהו, בנט וכחלון (רויטרס )

 


הפגישה בין כחלון לנתניהו, שנערכה אמש, תוכננה בתחילה לשעות הבוקר, אולם נדחתה. מלשכתו של כחלון נמסר כי "הפגישה בין שר האוצר לראש הממשלה הסתיימה ללא תוצאות. השניים קבעו להיפגש בהמשך השבוע". בתוך כך, השרים בנט ושקד הודיעו כאמור כי ימסרו הבוקר הצהרה מיוחדת לתקשורת. גורמים בבית היהודי מסרו כי במידה ולא תתקיים התפתחות משמעותית עוד הלילה, יתפטרו השרים מהממשלה ויביאו בכך להפלתה של הקואליציה.

עוד בטרם הפגישה בין כחלון לנתניהו, גורמים בסביבתו של ראש הממשלה אמרו כי ברצונו למנות שר חוץ חדש שיכהן בתפקיד במקומו עד הבחירות, זאת על מנת שיוכל להחזיק גם בתיק הביטחון. נתניהו צפוי למנות לתפקיד את אחד מחבריו לסיעת הליכוד, כששני שמות שכבר עלו כמועמדים הם צחי הנגבי, שמכהן כשר לשיתוף פעולה אזורי, ויובל שטייניץ, שמכהן כשר האנרגיה.