שר האוצר משה כחלון, רויטרס

הקיצוץ בוצע ללא סדר עדיפויות - ובעיתוי גרוע לכחלון • פרשנות

על סף מערכת בחירות, רה"מ ושר האוצר אישרו קיצוץ רוחבי שכלל לא רצו בו בתחילה - והפקירו את אחריותם לקופת המדינה. כחלון מסרב להעלות מסים, אולם הגרעון הולך ומעמיק

במהלך תקופה סוערת מבחינה פוליטית, על סף מערכת בחירות, החליטו שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה נתניהו לבצע קיצוץ רוחבי עמוק, של כ-20 מיליארד שקלים, שנועד לאפשר את מימון הפנסיה התקציבית לאנשי כוחות הביטחון. הקיצוץ יגיע גם למשרדים החברתיים - למורת רוחם של חלק משרי הממשלה שהביעו את מחאתם במהלך ישיבת הממשלה לאישור ההחלטה.

ההחלטה לקצץ מכולם, כולל מהמשרדים החברתיים, מבלי לקבוע סדרי עדיפויות, משדרת שהכול חשוב באותה המידה ושאין תחומים שחשובים יותר בעיני השר כחלון, הראויים להעדפה על פני אחרים. נוסף על כך, כחלון מסרב בשיטתיות להעלות את המסים בישראל, גם לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אמר לו שצריך לעשות זאת, בייחוד לאור הגירעון שהולך ומעמיק בחודשים האחרונים. כעת, הוא עלול למצוא את עצמו ללא ברירה אלא להנחית את חרב הקיצוצים.

 נתניהו בדרך לישיבת הממשלה
 

נתניהו בדרך לישיבת הממשלה (רויטרס)

 

גם שר האוצר וגם ראש הממשלה לא רצו תחילה בתוספת הזו, אך ההחלטה התקבלה לאחר שבתי הדין לעבודה קבעו שלשוטרים, לסוהרים ולאנשי השב"כ מגיע לקבל תוספת על היעדר קביעות. אנשי המקצוע מסבירים שניתן היה אולי, בהידברות עם השוטרים, להגיע להסכם טוב יותר - לפרוס ליותר זמן את התשלום או אולי להפחית ממנו.

אולם, לאחר שתי פסיקות שונות, כבר לא נותר מרווח למשא ומתן, ובהחלטת הממשלה היום אושר קיצוץ בתקציב של מאות מיליוני שקלים כבר ב-2019. בעצם אישור הקיצוץ הרוחבי שאליו התנגדו בתחילה, נתניהו וכחלון מתפרקים מאחריותם כלפי קופת המדינה. 

כחלון מצטייר כמי שהחליט להיטיב עם משרתי כוחות הביטחון - שגם כך זוכים לפנסיה נדיבה - על חשבון הרווחה, החינוך והבריאות שייפרדו - ולא לראשונה בקדנציה שלו - ממאות מיליוני שקלים. הגירעון המעמיק בחודשים האחרונים, מחירי הדירות שהפסיקו לרדת והלחץ להגדיל את תקציב הביטחון, שאליהם נוסף הקיצוץ למימון שכר השוטרים, מעמידים את השר כחלון בעמדה כלכלית לא פשוטה, ככל הנראה בחודשי חייה האחרונים של הממשלה הנוכחית.

דיון סוער לקראת אישור הקיצוץ

במהלך הדיון, פרץ עימות חריף בין מנכ"ל האוצר שי באבד לראש לשכת נתניהו יואב הורביץ. הורביץ הטיח בבאבד: "אתה מתנהג כמו פוליטיקאי שקרן ושרלטן". שר הרווחה חיים כץ אמר בדיון כי הקיצוץ יגרום לפגיעה קשה בתפקוד משרדו: "נשים רבות יירדו לזנות, ולא אוכל לטפל בהן בגלל הקיצוץ". שר החינוך נפתלי בנט ביקש בישיבה שבוע נוסף על מנת לבחון אם ומאיפה ניתן לקצץ מתקציבי משרדו. 

נתניהו אמר לאחר אישור הקיצוץ: "הממשלה אישרה היום שתי החלטות חשובות. האחת מתקנת את היעדר הקביעות והביטחון התעסוקתי אצל משרתי מערכת הביטחון. זוהי בשורה לשוטרים, לגמלאי המשטרה, השב"ס, השב"כ והמוסד, המשרתים במסירות את ביטחון המדינה. זוהי בשורה שהם ייחלו לה שנים רבות". כחלון הוסיף: "ההכרעה שהבאנו היום שמה סוף לגרירת הרגליים שנמשכה 13 שנים. קיבלנו החלטה היסטורית שעושה צדק עם השוטרים וגמלאי כוחות הבטחון שהקריבו במשך כל חייהם למען בטחון המדינה ושמירת החוק".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן טען כי "מדובר בהחלטה היסטורית אשר מתקנת עוול של שנים ומכירה בזכותם של השוטרים והסוהרים לקבל את המגיע להם כמי ששומרים על בטחון אזרחי המדינה. ההחלטה גם תאפשר לגייס שוטרים וסוהרים איכותיים לארגונים והציבור יקבל שירות טוב יותר וביטחון אישי".

ארגוני השוטרים, הסוהרים והגמלאים הגיבו לאישור הקיצוץ הרוחבי לטובת הפנסיות: "במשך שנים רבות מדי, נמנעה מאיתנו התוספת המגיעה לנו, על פי החלטת הממשלה ועל פי פסיקת בית הדין לעבודה. לאחר מאבק ארוך ועיקש אנחנו שמחים לבשר כי ממשלת ישראל החליטה נכון ואישרה את הצעת המחליטים שפירושה תשלום תוספת אי הביטחון התעסוקתי במלואה".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, אמר לאחר אישור הקיצוץ כי המהלך יפגע בבריאותם של אזרחים רבים: "הבהרתי לראש הממשלה כי צרכי הבריאות של אזרחי ישראל הולכים ועולים, לצד העלייה בתחלואת החורף, והצורך להתמודד עם הסיכונים להתפרצויות בתחלואת חצבת ושפעת. אני שב וקורא לשר האוצר ולראש הממשלה להחריג את צרכי הבריאות מחרב הקיצוץ התקציבי ואף להביא להגדלת התקציב לבריאות".