כדי לשמור על תיק הביטחון: רה"מ צפוי למנות שר חוץ חדש מהליכוד

בסביבת נתניהו אמרו כי הוא צפוי לוותר על משרד החוץ, במטרה לכהן כשר הביטחון עד לבחירות, ואף מתכוון למנות בעצמו את סגן הרמטכ"ל. הערכה: שר החוץ הבא - כץ או שטייניץ

לקראת בחירות? פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, נערכה הערב בקריה, וצפויה להכריע את גורלה של הממשלה הנוכחית. גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו כי ברצונו של ראש הממשלה למנות שר חוץ חדש שיכהן בתפקיד במקומו עד הבחירות, זאת על מנת שיוכל להחזיק גם בתיק הביטחון. 

ראש הממשלה צפוי למנות לתפקיד שר החוץ את אחד מחבריו לסיעת הליכוד, כששני שמות שכבר עלו כמועמדים הם ישראל כ"ץ, שמכהן כשר התחבורה, ויובל שטייניץ, שמכהן כשר האנרגיה.

בתוך כך, גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו ימסור בשעה 20:00 הצהרה לתקשורת, לאחר פגישתו עם שר האוצר משה כחלון, שהסתיימה לפי לשכת כחלון "ללא תוצאות". הגורמים הדגישו כי טרם הפגישה עדיין לא התקבלה החלטה סופית בנוגע לפיזור הממשלה. 

 
 
כחלון ביבי
 

נתניהו וכחלון (רויטרס)

 

בהודעה מטעם לשכתו של נתניהו הוצמד לו התואר "ראש הממשלה ושר הביטחון", ונכתב כי הוא "בדרך לפגישות עבודה בקריה בתל אביב עם הרמטכ״ל היוצא, עם הרמטכ"ל המיועד ועם ראש השב״כ". נתניהו ככל הנראה מתכוון למנות בעצמו את סגן הרמטכ"ל הבא, לאחר התייעצות עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט והרמטכ"ל המיועד אביב כוכבי. המועמד המועדף על נתניהו צפוי להיות האלוף איל זמיר, ששימש כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה.

ממפלגת הבית היהודי נמסר כי "הודעת נתניהו על איוש משרד החוץ לא משנה מאומה. זוהי ממשלה שנקראת ימין ועושה שמאל. ללא הטלת משימת שיקום הביטחון על בנט, יש לגשת לבחירות מיידיות". בהודעת המפלגה, הובהר: "ללא מסירת תיק הביטחון לבנט על מנת לחלץ את ישראל ממשבר האמון הבטחוני הקשה בו היא מצויה, אין טעם בקיום ממשלת שמאל. לציבור נמאס להצביע ימין ולקבל שמאל".

 נתניהו בנט וכחלון
 

נתניהו בנט וכחלון ( רויטרס)

 

עוד לפני כן, שרת המשפטים איילת שקד נשאה היום דברים ב"כנס המנהיגות הירושלמי השלישי", ואמרה: "חשוב לי לומר שאנחנו ביום קריטי בפוליטיקה הישראלית, אני מעריכה שהיום או מחר יחליטו אם ללכת לבחירות, אני מקווה שבנימין נתניהו יוסיף להיות ראש הממשלה שלנו, ושמפלגת הבית היהודי תהיה המפלגה השנייה בגודלה אחרי הליכוד, אך זה יהיה תפקיד האזרחים לקבוע זאת".

מוקדם יותר היום יצאו שרים בליכוד נגד מינוי יו"ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון. בריאיון לאילה חסון ברדיו 103FM אמר השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "אני מביע את תקוותי שהליכוד יחזיק בתיק הביטחון, ושההחלטה לא תהיה מושפעת מלחצים פוליטיים. אני חושב שהגיוני שכמפלגת השלטון, לפחות שניים מהתיקים הבכירים יופקדו בידיה. חשוב שיהיה תיאום בין ראש הממשלה ושר הביטחון, וטוב שהתיק יישאר בידינו". גם השר ישראל כץ אמר דברים דומים: ״אם יוחלט להעביר את תיק הביטחון, צריך להעביר אותו לאחד משרי הליכוד. יש מספר מועמדים ראויים״.