דני וסלי, חדשות עשר

התרופה שתסייע למיליונים: איש השב"כ שלא ויתר לפרקינסון

"אפקט הפרפר": דני וסלי, בעברו איש ביטחון בשירות המדינה, לא הסתיר את מחלתו עד שמצא את מה שהקל על מצוקתו - וכבר שיפר משמעותית את חייהם של אלפי חולים ברחבי העולם

דני וסלי, שניהל כל חייו קרבות נסתרים בשירות המדינה, גילה בגיל 58 שהוא חולה בפרקינסון. וסלי החליט לא לוותר ופתח במסע חיפושים אישי אחרי תרופה שתציל את חייו. מספר חודשים לתוך החיפוש, וסלי מצא תוסף תזונה ששיפר את מצבו באופן דרמטי. את חייו, מאז הגילוי, הוא מקדיש כדי להפוך את התוסף הזה לתרופה שתקל על מצוקתם של מיליוני חולים ברחבי העולם.

וסלי שירת 31 שנים ביחידה מצבעית של שירות הביטחון הכללי, ובין היתר הוא מונה לקב"ט הנציגות בוושינגטון, שימש האחראי על היחידה לשיקום סוכנים שרופים ואת שירותו סיים כראש אכ"א של הארגון. בשנים האחרונות אף סיגל לעצמו שגרה שכללה ארבעה אימוני ריצה בשבוע ושני אימוני שחייה. אך אחרי שלוש שנים בפנסיה, מצבו הבריאותו החל להתדרדר. "מה שרואים בחוץ זה בעיקר הרעד. היותר קריטי זה דברים שפחות רואים, למשל התכווצות וכאבי שרירים", סיפר וסלי, "מעת לעת התחלתי להרגיש שבתכיפות הולכת ועולה, כך הרגל שלי מכווצת ברמה כזאת שאני חייב להפסיק את השחייה".

דני וסלי
 

דני וסלי (חדשות עשר )

 

שלא כמו חולי פרקינסון רבים אחרים, וסלי החליט שלא לבזבז זמן ואנרגיה על הסתרת המחלה. הוא ניצל כל במה כדי לדבר על המחלה ולשים סוף לשמועות סביב מצבו. "עיקר המחשבה שלי זה מה שאני עושה בפרק הזמן הזה שהוקצב לי כי הדרך לשקוע היא קלה ומשם קשה הרבה יותר לצאת", הסביר וסלי.

החשיפה, שהביאה הקלה נפשית, הפכה לבעלת משמעות מעשית. חבריו החלו ללמוד, לחקור ולחפש כל מה שעשוי להקל על מצבו של וסלי. וכך הם הגיעו אל פרופסור דני סגל, ראש המעבדה הביולוגית באוניברסיטת תל אביב, שחקר בעבר השפעה של חומר בשם מניטול, על מחלת הפרקינסון. "רוב החומרים שמשתמשים בהם היום כתרופה למחלה מפחיתים סימפטומים, אבל החומר הזה ממוקד בגורם הראשוני", סיפר פרופסור סגל.

מכיוון שהמניטול הוא חומר טבעי שניתן לקנות כתוסף תזונה ואי אפשר לרשום עליו פטנט, לאף חברת פארמה אין אינטרס להשקיע במחקר קליני שיבדוק את יעילותו. עם זאת, וסלי וחולים אחרים החלו לקחת מנות קבועות של החומר ונדהמו מהתוצאות. לטענתו של וסלי, "בחודשים הראשונים הרגשתי השפעה מאוד דרמטית על איכות השינה שלי ועוצמת הקול. אבל גם רצינו לדעת האם אנחנו מבשרים בשורה שבאמת יכולה לעזור או לא, להזים או לאשש את ההנחה שזה יכול עלזור לבני אדם. אז אמרנו, בחוצה ישראלית, אנחנו נעשה את הניסוי". וסלי וחבריו החליטו להקים פלטפורמה אינטרנטית ייחודית בשם "ClinicCrowd" שתתבסס על חכמת ההמונים, ובאמצעות שאלונים שיחולקו למאות חולים שהחלו להשתמש במניטול, יווצר לאט לאט גוף ידע אלטרנטיבי.

פרופסור דני סגל, ראש המעבדה הביולוגית באוניברסיטת תל אביב
 

פרופסור דני סגל, ראש המעבדה הביולוגית באוניברסיטת תל אביב (חדשות עשר )

 

כיום רשומים במערכת כ-1,700 חולים מ-42 מדינות שונות, כל אחד מספק בכל חודש נתונים בנוגע להפשעת המניטול. 62% מהם העידו על שיפור, ל-92% מהם חזר חוש הריח, אצל 70% פסקו הנפילות – גורם העיקרי לאשפוז של חולי פרקינסון. "אני מקווה שהממסד הרפואי בשנים הקרובות, וכבר יש אינדיקציה לכך, יידע לנצל לרתום את המסות הגדולות של האינפורמציה שהמסות האלה, הציבור הרחב, יכול לספק, והעבודה שמדובר במסות גדולות מאוד, יש לה משמעות רבה".