דיווח: ה-CIA מעריך כי בן סלמאן הורה על חיסול חשוקג'י

על פי הוושינגטון פוסט, ה-CIA סבור כי בהוראת יורש העצר, שגריר סעודיה בארה"ב זימן את העיתונאי לקונסוליה באיסטנבול, ואף הבטיח לו כי לא נשקפת סכנה לחייו

  • פורסם ב:
  • 17/11/2018 02:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/11/2018 08:41
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ה-CIA מעריך כי יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הורה על חיסולו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י – כך דיווח היום (שבת) עיתון הוושינגטון פוסט, שהיה ביתו המקצועי האחרון של העיתונאי. בהמשך, ציטטה סוכנות הידיעות "רויטרס" פקיד אמריקני שחזר על הדברים.

העיתון מדווח כי הערכת ה-CIA מבוססת על מספר מקורות מודיעיניים, ביניהם שיחת טלפון שהתקיימה בין חשוקג'י לשגריר הסעודי בוושינגטון – חאליד בן סלמאן, אחיו של יורש העצר. בשיחה, כך על פי מקורות, אמר השגריר לחשוקג'י כי עליו להגיע לשגרירות באיסטנבול על מנת לקבל מסמכים לקראת נישואיו. על פי המקורות, השגריר הסעודי הבטיח לחשוקג'י כי לא נשקפת סכנה לחייו אם יגיע לקונסוליה. בשלב זה לא ברור אם חאליד ידע על תוכנית ההתנקשות בחשוקג'י, אך מקורות מסרו כי את השיחה עם העיתונאי ביצע בהוראתו הישירה של אחיו.

פאטימה באשן, דוברת השגרירות הסעודית בוושינגטון, אמרה כי הביקור בקונסוליה הטורקית לא עלה בשיחה בין חשוקג'י ובן סלמאן. היא הוסיפה: "הערכות ה-CIA שגויות. אנחנו שומעים תיאוריות רבות לגבי גורלו של חשוקג'י, אך טרם ראינו בדל של ראייה לספוקלציות האלו".

הערכתו של ה-CIA התבססה גם על כך שבן סלמאן מעורב אפילו בסוגיות מינוריות בממלכתו. "העמדה הרווחת היא שחיסול חשוקג'י לא היה יכול להתבצע ללא ידיעתו או מעורבותו", אמר גורם בכיר בממשל האמריקני, המכיר את חקירת ה-CIA בנושא.

 
 
 
 נסיך ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן
 

נסיך ערב הסעודית, מוחמד בן סלמאן ( רויטרס)

 

השבוע הגישה התביעה הסעודית כתב אישום נגד 11 בני אדם, בגין מעורבותם ברצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י. התביעה דורשת להוציא להורג חמישה מבין הנאשמים, שפיקדו על מבצע החיסול.

על פי כתב האישום, שהתבסס על מידע שהגיע צוות החקירה הטורקי-סעודי, גופתו של חשוקג'י בותרה והועברה אל מחוץ לקונסוליה באיסטנבול. חקירת מעורבותם של עשרה אנשים נוספים עדיין נחקרת. נוסף על כך, על פי כתב האישום, האדם שהשבית את מצלמות המעקב בקונסוליה באיסטנבול לא נתפס עדיין, אך תמונתו הועברה למשטרת טורקיה. התובע הכללי ציין כי ביקש מהרשויות במדינה כל מידע היכול לסייע בידו, כולל הקלטות הרצח, שעל פי טענת איסטנבול, נמצאת בידיה. 

בתחילת החודש פרסם נשיא טורקיה, רג'פ טראיפ ארדואן, מאמר ב"וושינגטון פוסט", בו הוא שב ודורש תשובות מסעודיה בנוגע לרצח חשוקג'י, אך ציין את הידידות בין המדינות והבהיר כי איננו סבורק שלמלך סלמאן יש קשר לרצח.

"במהלך החודש האחרון, טורקיה הזיזה שמים וארץ בכדי לשפוך אור על כל היבטי הפרשה", כתב ארדואן. "כתוצאה ממאצינו, העולם למד כי חשוקג'י נרצח בדם קר על ידי חוליית חיסול, והובהר כי חיסולו תוכנן מראש. אך שאלות רבות נותרו פתוחות. איפה הגופה? מיהו 'משתף הפעולה המקומי', שהבכירים הסעודים טענו כי מסרו לו את גופתו, מי נתן את הוראה להרוג אותו? למרבה הצער, הרשויות בסעודיה מסרבות לענות על השאלות הללו".