נתניהו בנט וכחלון , רויטרס

משחק ההאשמות החל: מי יהיה הראשון בקואליציה שימצמץ? • פרשנות

מערכת הבחירות כבר החלה, אך אף מפלגה לא רוצה שהפלת הממשלה תירשם על שמה. גם באופוזיציה החלו לרקום תוכניות, ומעבר לפינה מחכה בני גנץ - שצפוי לרוץ בראש רשימה חדשה

לקראת בחירות? ראש הממשלה נתניהו נפגש אתמול (שישי) עם שר החינוך נפתלי בנט, מתוך מטרה ברורה לייצב את הקואליציה ולמנוע בחירות מוקדמות. למרות זאת, בסביבתו של בנט טענו כי רה"מ לא השיג את מבוקשו, וכי מועד חדש יוכרז כבר ביום ראשון הקרוב. נתניהו מיהר להכחיש, ובכך גדל עוד יותר מספר התרחישים האפשריים.  

לאחר פגישתו עם בנט, נתניהו ככל הנראה מבין שהממשלה לא תמלא את ימיה, אך מסרב להיות זה שמכריז על כך. הוא פועל כעת כדי להרוויח את היכולת להגיד שבנט וכחלון הפילו ממשלת ימין, ולהזכיר לציבור את תקומת השמאל בבחירות 1992, כדי לגרוף מספר גבוה של מנדטים.

 
 

בנט יאשים את כחלון שהטיל וטו על מסירת משרד הביטחון לידיו, וכחלון יאשים את בנט, בכך שבשל גחמה אישית לשמש כשר ביטחון הפיל את הממשלה. התוכנית של נתניהו היא ככל הנראה לשסות את מפלגות הימין האחת בשנייה, כדי לצבור כוח על חשבון מצביעיהן בבחירות המתקרבות.

 נתניהו בנט וכחלון
 

נתניהו בנט וכחלון ( רויטרס)

 

משחק ההאשמות בתוך הקואליציה, יכול אפילו לגרום לאחד מראשי המפלגות למצמץ ביום ראשון הקרוב, ובכך ההליכה לבחירות עשויה להימנע. במקרה כזה הקלפים ייטרפו מחדש. על פי חלק מההערכות נתניהו מעדיף לקיים את הבחירות בסמוך לחודש מאי, בו צפויות להתקיים חגיגות יום העצמאות ותחרות האירוויזיון בארץ, שני אירועים שמחזקים את המוראל והרגשות הלאומיים בקרב הציבור.

תרחיש נוסף שיכול להאריך את ימיה של הממשלה, הוא דווקא התלקחות מחודשת של המצב בעזה, שתגרום לחברי הקואליציה, ובעיקר לנתניהו, לרצות לייצב את המצב בטרם ההליכה לבחירות. חוסר שביעות הרצון מניהול הסבב האחרון ברצועת עזה הפך לעמדה פופולרית מאוד בשיח הציבורי, וחברי הקואליציה יכולים דווקא לצאת נשכרים מהזדמנות נוספת להתמודד עם חמאס בצורה תקיפה יותר בטרם הבחירות.

גם חברי האופוזיציה עוקבים אחר ההתפתחויות ומתחילים לבחון את האפשרויות שבידיהם. הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ צפוי להקים מפלגה חדשה, שלאור הסקרים האחרונים, תהווה עבורו קלף מיקוח חזק בדרך למיזוגים אפשריים עם מנהיגי המחנה הציוני ציפי לבני ואבי גבאי ואולי אפילו עם שר הביטחון לשעבר משה יעלון. האגו צפוי לשחק תפקיד משמעותי בבריתות האלו, והמוקש העיקרי טמון ביכולתה של חבורת המרכז-שמאל לבחור ראש לרשימה.

המלחמה על ראשות המחנה יכולה אפילו לסקל לחלוטין את הברית, שעל פי סקרים מסוימים מהווה אלטרנטיבה בלעדית לראש הממשלה נתניהו. רונן ברגמן, פרשן "ידיעות אחרונות", אמר הערב ב"שישי" עם איילה חסון כי על פי גורמים יהודים בחו"ל, איתם שוחח גנץ בניסיון לגייס כספים לקמפיין שלו, הרמטכ"ל לשעבר מתכנן לרוץ אך ורק בראשות רשימה, ולא יכנס לברית שתחייב אותו לשמש כמספר שתיים של פוליטיקאי ותיק יותר. מעניין יהיה לראות איך גבאי, שנבחר בפריימריז, ולבני שמשמשת כראשת האופוזיציה, יקבלו את ההחלטה הזו של השחקן החדש במפה הפוליטית.