שקד: ליברמן ברח מאחריות, בחירות - ככל הנראה בחודש מארס הקרוב

בריאיון ל"שישי" טענה השרה כי הפגישה בין בנט לנתניהו "הייתה טובה", אך הבהירה: "יהיה קשה להחזיק" קואליציה צרה, כחלון רוצה בחירות. "אין מנוס - עדיף כמה שיותר מהר"

  • פורסם ב:
  • 16/11/2018 17:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/11/2018 00:21
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) טענה אתמול (שישי) כי שר הביטחון היוצא אביגדור ליברמן ברח מאחריות כשבחר, לדבריה, שלא להתמודד עם המצב בדרום ולהפיל את הממשלה, לטענתה, עם ההודעה על התפטרותו. כמו כן, בריאיון ל"שישי" עם אילה חסון, העריכה שקד כי הבחירות ייערכו בחודש מארס הקרוב.

"הייתה דווקא פגישה טובה בין שר החינוך לבין ראש הממשלה", אמרה שקד, בהתייחסות לפגישת נפתלי בנט ובנימין נתניהו, בסיומה התפרסמו הודעות סותרות בנוגע להתקדמות המגעים להצלת הממשלה. לדברי שקד, "ראש הממשלה אפילו הביע נכונות לדבר על תיק הביטחון, אבל כשפורסים את מכלול השיקולים, מסתבר שיהיה קשה מאוד להחזיק קואליציה של 61 ח"כים עם חלק מהח"כים הקיימים".

 
 
 

שקד התייחסה במרומז גם לווטו שהטיל שר האוצר משה כחלון על דרישת הבית היהודי למנות את בנט לשר הביטחון במקומו של ליברמן. "סיעות כמו כולנו אמרו שהן רוצות ללכת לבחירות", הבהירה השרה, שטענה כי הדבר מוסיף למכלול הסיבות להליכה לבחירות מוקדמות.

 נתניהו בנט וכחלון
 

נתניהו בנט וכחלון ( רויטרס)

 

"לכן", הבהירה שקד, "כנראה אין מנוס, ובשביל המדינה, עדיף לעשות את זה כמה שיותר מהר". היא הוסיפה כי "בסופו של דבר, שר הביטחון אביגדור ליברמן בחר להפיל את הממשלה, להתפטר ולדרוש ללכת לבחירות. אם כבר נגזר עלינו המהלך הזה אז עדיף לעשות את הבחירות כמה שיותר מהר".

השרה עוד טענה כי "שר ביטחון צריך לקחת אחריות, לא לברוח מאחריות. האחריות היא בראש ובראשונה על שר הביטחון. זה שבנט רצה לקחת את התפקיד הזה למרות שזה תפקיד מאוד לא פשוט זה מוכיח על רצון לקחת אחריות ולתקן את המצב". לדבריה, "יש תפקיד, צריך לקחת אותו ולעשות אותו על הצד הטוב ביותר, צריך להוביל את הצבא למהלכים הנכונים".

"אני מאוד מקווה שבאמת אותה קואליציה פחות או יותר תקום גם לאחר הבחירות, זה העם והציבור יצטרכו להכריע", הוסיפה שקד. "אם מרכז-שמאל יתאחדו, אז בוודאי גם הימין יתאחד. זה לא מה שמפחיד אותנו. הסקרים מאוד ברורים, נתניהו הוא ראש הממשלה הבא, השאלה איזו קואליציה תקום".

לטענת השרה שקד, "אנחנו רוצים להיות חזקים, רוצים להיות משמעותיים, רוצים ליישם מדיניות ימין אמיתית, כמו שאני עשיתי מהפכות במשרד המשפטים, אני חושבת שאני יכולה להמשיך ולעשות את זה במשרד המשפטים, בוודאי השאיפה שלי היא להישאר במשרד. בנט יכול לעשות את זה במשרד הביטחון. בסוף הציבור יכריע".
 

אביגדור ליברמן
 

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים בה הודיע על התפטרותו (רויטרס )

 

על המתיחות בדרום ועל השיקולים שהובילו להחלטה על הפסקת האש לאחר סבב ההסלמה האחרון, אמרה השרה: "יש שיקולי ביטחון שונים, מגוונים. כחברת קבינט אני תמיד מאוד זהירה בדבריי. בוודאי מה שהציבור יודע זה חלקים מאוד מסוימים מהתמונה כולה". היא הבהירה כי "בחודשים האחרונים בהחלט יכולת ההרתעה שלנו מול חמאס נפגעה, וצריך להחזיר את ההרתעה למדינת ישראל. אפשר להכריע את הארגון הזה".

שרת המשפטים התייחסה גם לעימות בינה לבין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, ואמרה: "לאחר הנזיפה של היועץ המשפטי לממשלה ולאחר ההבהרה וההערה המאוד חד-משמעית שהיא חרגה מסמכותה, היא לדעתי עשתה נזק למוסד הייעוץ המשפטי לממשלה".

לדברי שקד, "מאוד חשוב שייעוץ משפטי לממשלה יהיה נקי, יהיה מקצועי, בלי הטיות פוליטיות. בטח לא בכנסת". היא הגנה על החלטתה למנוע מזילבר לייצג את הממשלה בדיונים בכנסת עד לסיום המושב הנוכחי, והבהירה: "אני חושבת שזה יהיה נכון שבמושב הזה היא לא תגיע".