נבן ספאחיה, מאמן מכבי תל אביב בכדורסל, עודד קרני, איגוד הכדורסל

נגמרו התירוצים: מכבי ת"א חייבת לנצח – לפני שיהיה מאוחר מדי

מול ההגנה החלשה ביורוליג, ספאחיה יודע שהפסד נוסף לא יתקבל בהבנה. המקום בהצלבה מתרחק מהר מהצפוי, והקרואטי חייב לספק קבלות - כדי לא לאבד את משרתו • כדור מהצד

מכבי תל אביב תתארח הערב (שישי) בספרד אצל גראן קנריה, למשחק קל על הנייר מול אחת הקבוצות החלשות ביורוליג. פתיחת העונה הגרועה בהיסטוריה מתקבלת בהבנה מסוימת, לאור ההגרלה הקשה וסדרת הפציעות של שחקני המפתח. אולם, ברקע השמועות כי הצהובים כבר החלו לחפש מחליף למאמן נבן ספאחיה, נראה שההתמודדות נגד הספרדים היא משחק של "להיות או לחדול" - הן עבור הקרואטי, והן עבור הקבוצה, שהפסד ישאיר אותה הרחק מתמונת ההצלבה.

אם בתחילת העונה חמש קבוצות (צסק"א מוסקבה, ריאל מדריד, פנרבחצ'ה, אולימפאקוס ופנאתינאייקוס), סומנו כחזקות במפעל, ומכבי קיוותה להיאבק על שלושת המקומות שנשארו, כעת גם המצב הזה נראה כחזון רחוק. הצהובים רחוקים כבר שלוש נקודות מאנאדולו אפס ומברצלונה (לה יש גם יתרון משמעותי במפגשים הישירים) וארבע מממילאנו, כך שאם לא יצליחו לצמצם את הפער מהצמרת במשחקים הקרובים, העונה תיגמר מהר מהצפוי.

למזלו של ספאחיה, קבוצתו בהחלט יכולה לשפר את מצבה במשחקים הקרובים. מלבד הניצחון הדחוק על ברצלונה, גראן קנריה הפסידה בכל משחקיה עד כה, וכמעט בכולם לא היוותה כלל יריב ראוי לקבוצות הגדולות באירופה. עם זאת, יש לזכור כי גם לקבוצה מהאיים הקנריים היה לוח משחקים קשה במיוחד, וכי בביתה היא כבר הצליחה לנצח את ברצלונה. מדובר בקבוצה יחסית מאוזנת שלא נשענת על שחקן אחד, ובניגוד למכבי – משחק חלש של אחד הכוכבים לא צפוי להזיק לה משמעותית.

 דיאנדרה קיין
 

דיאנדרה קיין (מכבי ת"א האתר הרשמי, ספי מגריזו)

 

לספרדים יש הגנה חלשה להפליא, שסופגת הכי הרבה במפעל כולו – יותר מ-95 נקודות למשחק. אף יריבה לא קלעה פחות מ-86 נקודות במשחק נגדה, כאשר פנאתינאייקוס וצסק"א אף עברו את ה-100, ופנרבחצ'ה ואנאדולו גירדו את הרף הזה מלמטה. הספרדים מרבים לאבד כדורים ולספוג נקודות קלות במתפרצת, ומתקשים בחסימות.

בשורות הספרדים משחקים כמה סנטרים גבוהים, הדומיננטי שבהם הוא אנז'ייס פאסצ'ניקס הגבוה, שקולע 9.2 בממוצע עם אחוזים מעולים מתחת לסלים, ועשוי להקשות על ההגנה הרכה של הצהובים. אליהם מצטרפים הגארד האמריקני האנה קלווין, ואקס הפועל ירושלים די ג'יי סטרוברי, שקולע לא מעט, אך אינו מגוון ויש לו אחוזים רעים משלוש.

נקודת האור העיקרית אצל הספרדים הוא כריסטופר אוונס, פרוורד בעל קליעה טובה מכל הטווחים המתפקד עד כה כקלע המוביל של הקבוצה, במיוחד לאור משבר הקליעה של מרכוס אריקסון. דיאנדרה קיין עשוי להיות זה שיופקד על מלאכת השמירה נגד אוונס, ומי שיכול לעזור גם הוא בהגנה ולצבור דקות הוא יובל זוסמן, שכבר הוכיח השנה יכולות הגנתיות ברמות הגבוהות ביותר. חזרתו של טייריק בלאק תחזיר את הכוח של הצהובים לצבע, ומעניין יהיה לראות את שיתוף הפעולה הראשון בין רמון סשנס, בעל יכולת המסירה הגבוהה, לסנטר הבכיר של הקבוצה.