בנט: פניתי לרה"מ שיטיל עלי את תפקיד שר הביטחון, ההרתעה נשחקה

יו"ר הבית היהודי התייחס לדרישתו לקבל את המשרד שעזב ליברמן, ויצא נגד מדיניות הביטחון הנוכחית: "ישראל נמצאת במשבר אמון ביטחוני, התחלנו לחשוב שאין פתרון לטרור"

בדרך לבחירות: שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס היום (חמישי) לדרמה הפוליטית שמתפתחת ביממה האחרונה ולאפשרות להקדמת הבחירות. בנט נשא דברים בכנס השקת הנושא השנתי של מערכת החינוך לשנת תשע"ט שנערך באוניברסיטת בר אילן.

"לפני כמעט ארבע שנים זכיתי בשליחות, אולי בשליחות החשובה ביותר במדינת ישראל, הפקידו בידיי יחד עם צוות מצוין את החינוך של מעל לשני מיליון תלמידי ישראל. זו זכות אדירה וגם תפקיד מהנה בצורה בלתי רגילה. לא הייתי עוזב את תפקיד שר החינוך בשביל שום תפקיד אחר בעולם לולא המשבר העמוק שפוקד את ישראל", אמר בנט בפתח דבריו.

"ישראל נמצאת באחת התקופות המסוכנות שלה. הדבר הכי מסוכן למדינת ישראל הוא שהתחלנו לחשוב שאין פתרון לטרור, למחבלים, לטילים. שאין מה לעשות, שאי אפשר לנצח אבל יש מה לעשות. יש פתרון. כשישראל תרצה לנצח, אנחנו ננצח. זו לא גזירת גורל. פניתי אתמול לרה"מ על מנת שיטיל עלי את תפקיד שר הביטחון עם מטרה אחת - שישראל תחזור לנצח", הכריז.

 בנט נואם באונ' בר אילן
 

בנט נואם באונ' בר אילן (חדשות עשר )

 

בנט המשיך: "כל יועציי וחבריי אמרו לי 'מה אתה צריך את זה? זו שגיאה פוליטית ובית קברות פוליטית כמו לכל קודמיך'. יכול להיות שהם צודקים אבל הם לא מבינים שעבורי, ביטחון ישראל הוא התכלית. כשר ביטחון, אני מתכוון להביא חדשנות, יצירתיות ורוח לחימה. לשבור קיבעון מחשבתי של עשרות אנשים. כמו ב'צוק איתן', אני מתכוון לדאוג שהתוכניות שלי יבוצעו. הביטחון עבורי אינו תפקיד הוא שליחות קיומית. ללא קבלת אחריות על הביטחון וללא שינוי דרמטי, ההרתעה הישראלית תמשיך להישחק, חמאס ימשיך שלא לפחד ולכן אני מתייצב כאן היום ואומר אני מוכן לקחת אחריות".

עוד אמר בנט: "לפני 12 שנה, כשיצאתי ממלחמת לבנון השנייה, החלטתי לשנות את נתיב חיי. אחרי עשור בהייטק שכל כך אהבתי נכנסתי לפוליטיקה רק בגלל התסכול העמוק מביצועי ישראל באותה מלחמה. כלוחם, מפקד כוח בגזרה המערבית בדרום לבנון ראיתי למול עיניי את התוצאות ההרסניות של חוסר מנהיגות ביטחונית. תפקיד שר הביטחון הוא להוביל מדיניות ולא להיות מובל, לא להתלונן על אילוצים אלא לייצר פתרונות. נוכל להביא רוח חדשה לביטחון ישראל, נוכל להביא תפיסה שונה להתמודדדות מול אויבינו. את השינוי אפשר לעשות רק ביחד, תוך שיתוף פעולה עם מפקדי צה"ל ובראשם הרמטכ"ל. אני משוכנע שלאור נסיוני כמפקד, כסמנכ"ל בהייטק וכשר חינוך אוכל להשפיע ובאופן דרמטי על ביטחון ישראל". 

בתוך כך, ברקע הסערה סביב דבריו של השר צחי הנגבי שאמר כי "ירי הרקטות מינורי, יש הבדל בין עוטף עזה לת"א", ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש הערב בלשכתו בירושלים עם ראשי רשויות מעוטף עזה. בפגישה ישתתפו שר האוצר, שר הפנים, הרמטכ"ל ומפקד פיקוד הדרום.

 נתניהו, בנט ודרעי
 

נתניהו, בנט ודרעי (רויטרס )

 

ההתפתחויות האחרונות:

שר האוצר משה כחלון (כולנו) קרא היום לראש הממשלה נתניהו לקבוע מועד לבחירות. "טובת המשק והכלכלה מחייבת ללכת לבחירות מהר ככל הניתן", אמר כחלון בשיחה עם נתניהו. לדבריו, במצב הנוכחי הדבר הנכון ביותר עבור אזרחי ישראל וכלכלת ישראל הוא ללכת לבחירות מוקדם ככל הניתן.

"היציבות הנדרשת בעת הזאת לא ניתנת להשגה במצב הנוכחי, ולכן המעשה האחראי ביותר הוא הקמת ממשלה חדשה, חזקה ויציבה", הבהיר כחלון, שהוסיף כי הוא מוכן להוביל את המהלך בתיאום עם שאר גורמי הקואליציה. זאת, לאחר התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן במחאה על הסכם הפסקת האש ברצועת עזה, ובצל דרישת הבית היהודי לקבל את תיק הביטחון - או לפרק את הקואליציה.

בעקבות דבריו של שר האוצר, גם שר הפנים אריה דרעי הבהיר לראש הממשלה כי עליו לתאם מועד בחירות מוסכם על כל ראשי הקואליציה. "טובת המדינה מחייבת הליכה מוסכמת לבחירות", הוסיף דרעי. במסגרת פגישותיו עם ראשי הקואליציה, צפוי נתניהו להיפגש מחר עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. 

שר האוצר, משה כחלון
 

שר האוצר, משה כחלון (רויטרס )

 

מוקדם יותר היום, השר להגנת הסביבה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, זאב אלקין (הליכוד), מתח ביקורת על שר הביטחון היוצא בעקבות פרישתו מהתפקיד - בתקופה המתוחה שבה נמצאת ישראל. "בזמן הזה, כשאנחנו שבעה-שמונה חודשים נתעסק בבחירות והרכבת ממשלה חדשה, מה יעשו האיראנים בסוריה? הם יגידו, 'רגע, אנחנו מחכים שהישראלים יסיימו בחירות, רק אז אנחנו נחזור לתוכנית ההתעצמות שלנו בסוריה'?", אמר בתוכנית "בוקר אור", "הרי זה לא מה שיקרה. האיראנים ימשיכו לפעול, ובלבנון חיזבאללה ימשיך לפעול".

לדברי אלקין, הוא הופתע מהפרישה של ליברמן. "אני מצר על זה, זאת לא התקופה לקחת את המדינה לבחירות. הנה, ליברמן לקח את המדינה לבחירות, אחרי הבחירות האלה, איזה ממשלה הוא רוצה שתקום – בראשות אבי גבאי? בראשות יאיר לפיד? בראשות נתניהו? ואם זה בראשות נתניהו, והוא יהיה שם עוד פעם שר ביטחון – אז מה השתנה?", תקף חבר הקבינט, "אז בשביל מה כל הסיבוב הזה? בשביל דקה של רייטינג?".

 השר זאב אלקין
 

השר זאב אלקין (דרור סיתהכל )

 

השר אלקין התייחס גם למתיחות בדרום ולסבב ההסלמה האחרון. "הדרישה של תושבי עוטף עזה לשקט צודקת. אי אפשר להתכחש לעובדה ששלוש שנים וחצי, עד לחצי שנה האחרונה, הייתה התקופה הכי שקטה ברצועת עזה מאז שיצאנו משם", טען השר להגנת הסביבה. "בחצי השנה האחרונה יש הידרדרות, חמאס מעז יותר ומנסה לשנות את כללי המשחק. חובתנו כחברי קבינט למצוא את הדרך לא לתת לחמאס לעשות זאת, ובסופו של דבר להבהיר לו שהוא משלם מחירים כבדים מספיק כדי שנחזור למציאות של שקט".

"אני לא חושב שהסבב האחרון שינה את כללי המשחק, אבל זה ברור שיש כאן ניסיון של חמאס שצריכים למצוא לו תשובה", הוסיף אלקין. "נמצא לזה תשובות, יש לזה תשובות, רק צריך להבין שאי אפשר לנהל את הקבינט ובוודאי אי אפשר לנהל את המלחמה בשידור חי. יש איזשהו רצון שכל מה שנאמר בקבינט מיד בחוץ, ואם משהו לא בחוץ הוא לא קיים. הציבור לא יודע מה הוצג בישיבת הקבינט האחרונה ומה הקבינט החליט. נמצא לזה מענה, ללכת לבחירות זה לא מענה".

לבני: "שר חינוך שתמך פומבית בחייל שסרח - לא יכול להיות שר ביטחון"

בתוך כך, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התייחסה היום לדרישת הבית היהודי כי השר נפתלי בנט יקבל את תיק הביטחון במקום ליברמן, ואמרה כי "שר חינוך שתמך פומבית בחייל שסרח, חינוכית משפטית ומוסרית - לא יכול להיות שר ביטחון. הוא צריך לתת גיבוי לרוח צה"ל, למערכת האתית שמלווה כל חייל צה"ל בדרכו לקרב". הדברים נאמרו ב"הפורום הציבורי - כפרי הנוער והפנימיות בישראל".

הבחירה בבחירות האלה תהיה בני "וויזים" לאומיים. בין "וויז" אחד, שידבר על ישראל יהודית דמוקרטית ובטוחה בהובלתנו - לבין ה"וויז" שלוקח אותנו למדינה או יהודית או דמוקרטית, והשבוע גם הוכח שהיא לא בטוחה", אמרה לבני. "נוצרה תקווה בעיניי בשבוע הזה להחזיר אל ישראל את ה"וויז" האמיתי שלה .זה לא עובר דרך החלפת שר ביטחון - אלא דרך החלפת ממשלה".

 ציפי לבני באשקלון
 

חברת הכנסת ציפי לבני באשקלון (חדשות עשר )

 

ליברמן התפטר מתפקיד שר הביטחון: "לא יכולתי להתסכל בעיניים של תושבי הדרום"

אתמול, כזכור, התפטר אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. במסיבת עיתונאים שכינס, הודיע על התפטרותו וקרא להקדמת הבחירות. זאת, לטענתו, עקב התנגדותו להחלטת הקבינט לנצור את האש בתום סבב ההסלמה האחרון והעברת הכסף הקטארי לחמאס. הבוקר העביר ליברמן באופן רשמי את מכתב ההתפטרות שלו לראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה הנשאלת למה דווקא עכשיו. מבחינתי מה שקרה אתמול, הפסקת האש בשילוב עם תהליך ההסדרה - זה כניעה לטרור", אמר ליברמן אתמול. "מה שאנו עושים כרגע כמדינה זו פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך. זה לא סוד שהיו בחודשים האחרונים חילוקי דעות בין ראש הממשלה לביני, ורק אזכיר את נושא הדלק הקטארי - לא הסכמתי לכך".