כחלון ודרעי לנתניהו: טובת המדינה מחייבת הליכה לבחירות בהקדם

לאחר התפטרות שר הביטחון, קרא שר האוצר לרה"מ להכריז על הליכה לבחירות: "לא ניתן להשיג יציבות, המעשה האחראי הוא הקמת ממשלה חדשה וחזקה". דרעי: "יש לתאם מועד מוסכם"

  • פורסם ב:
  • 15/11/2018 12:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/11/2018 14:33
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

לקראת בחירות: שר האוצר משה כחלון (כולנו) קרא היום (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבוע מועד לבחירות. "טובת המשק והכלכלה מחייבת ללכת לבחירות מהר ככל הניתן", אמר כחלון בשיחה עם נתניהו. לדבריו, במצב הנוכחי הדבר הנכון ביותר עבור אזרחי ישראל וכלכלת ישראל הוא ללכת לבחירות מוקדם ככל הניתן.

"היציבות הנדרשת בעת הזאת לא ניתנת להשגה במצב הנוכחי, ולכן המעשה האחראי ביותר הוא הקמת ממשלה חדשה, חזקה ויציבה", הבהיר כחלון, שהוסיף כי הוא מוכן להוביל את המהלך בתיאום עם שאר גורמי הקואליציה. זאת, לאחר התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן במחאה על הסכם הפסקת האש ברצועת עזה, ובצל דרישת הבית היהודי לקבל את תיק הביטחון - או לפרק את הקואליציה.

 
 
 
 

בעקבות דבריו של שר האוצר, גם שר הפנים אריה דרעי הבהיר לראש הממשלה כי עליו לתאם מועד בחירות מוסכם על כל ראשי הקואליציה. "טובת המדינה מחייבת הליכה מוסכמת לבחירות", הוסיף דרעי. במסגרת פגישותיו עם ראשי הקואליציה, צפוי נתניהו להיפגש מחר עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. 

מוקדם יותר היום, השר להגנת הסביבה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, זאב אלקין (הליכוד), מתח ביקורת על שר הביטחון היוצא בעקבות פרישתו מהתפקיד - בתקופה המתוחה שבה נמצאת ישראל. "בזמן הזה, כשאנחנו שבעה-שמונה חודשים נתעסק בבחירות והרכבת ממשלה חדשה, מה יעשו האיראנים בסוריה? הם יגידו, 'רגע, אנחנו מחכים שהישראלים יסיימו בחירות, רק אז אנחנו נחזור לתוכנית ההתעצמות שלנו בסוריה'?", אמר בתוכנית "בוקר אור", "הרי זה לא מה שיקרה. האיראנים ימשיכו לפעול, ובלבנון חיזבאללה ימשיך לפעול".

 נתניהו וכחלון
 

נתניהו וכחלון ( רויטרס )

 

לדברי אלקין, הוא הופתע מהפרישה של ליברמן. "אני מצר על זה, זאת לא התקופה לקחת את המדינה לבחירות. הנה, ליברמן לקח את המדינה לבחירות, אחרי הבחירות האלה, איזה ממשלה הוא רוצה שתקום – בראשות אבי גבאי? בראשות יאיר לפיד? בראשות נתניהו? ואם זה בראשות נתניהו, והוא יהיה שם עוד פעם שר ביטחון – אז מה השתנה?", תקף חבר הקבינט, "אז בשביל מה כל הסיבוב הזה? בשביל דקה של רייטינג?".

השר אלקין התייחס גם למתיחות בדרום ולסבב ההסלמה האחרון. "הדרישה של תושבי עוטף עזה לשקט צודקת. אי אפשר להתכחש לעובדה ששלוש שנים וחצי, עד לחצי שנה האחרונה, הייתה התקופה הכי שקטה ברצועת עזה מאז שיצאנו משם", טען השר להגנת הסביבה. "בחצי השנה האחרונה יש הידרדרות, חמאס מעז יותר ומנסה לשנות את כללי המשחק. חובתנו כחברי קבינט למצוא את הדרך לא לתת לחמאס לעשות זאת, ובסופו של דבר להבהיר לו שהוא משלם מחירים כבדים מספיק כדי שנחזור למציאות של שקט".

"אני לא חושב שהסבב האחרון שינה את כללי המשחק, אבל זה ברור שיש כאן ניסיון של חמאס שצריכים למצוא לו תשובה", הוסיף אלקין. "נמצא לזה תשובות, יש לזה תשובות, רק צריך להבין שאי אפשר לנהל את הקבינט ובוודאי אי אפשר לנהל את המלחמה בשידור חי. יש איזשהו רצון שכל מה שנאמר בקבינט מיד בחוץ, ואם משהו לא בחוץ הוא לא קיים. הציבור לא יודע מה הוצג בישיבת הקבינט האחרונה ומה הקבינט החליט. נמצא לזה מענה, ללכת לבחירות זה לא מענה".

 השרים בנט ודרעי במליאת הכנסת
 

השרים בנט ודרעי במליאת הכנסת (ערוץ הכנסת)

 

לבני: "שר חינוך שתמך פומבית בחייל שסרח - לא יכול להיות שר ביטחון"

בתוך כך, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התייחסה היום לדרישת הבית היהודי כי השר נפתלי בנט יקבל את תיק הביטחון במקום ליברמן, ואמרה כי "שר חינוך שתמך פומבית בחייל שסרח, חינוכית משפטית ומוסרית - לא יכול להיות שר ביטחון. הוא צריך לתת גיבוי לרוח צה"ל, למערכת האתית שמלווה כל חייל צה"ל בדרכו לקרב". הדברים נאמרו ב"הפורום הציבורי - כפרי הנוער והפנימיות בישראל".

הבחירה בבחירות האלה תהיה בני "וויזים" לאומיים. בין "וויז" אחד, שידבר על ישראל יהודית דמוקרטית ובטוחה בהובלתנו - לבין ה"וויז" שלוקח אותנו למדינה או יהודית או דמוקרטית, והשבוע גם הוכח שהיא לא בטוחה", אמרה לבני. "נוצרה תקווה בעיניי בשבוע הזה להחזיר אל ישראל את ה"וויז" האמיתי שלה .זה לא עובר דרך החלפת שר ביטחון - אלא דרך החלפת ממשלה".

ליברמן התפטר מתפקיד שר הביטחון: "לא יכולתי להתסכל בעיניים של תושבי הדרום"

אתמול, כזכור, התפטר אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. במסיבת עיתונאים שכינס, הודיע על התפטרותו וקרא להקדמת הבחירות. זאת, לטענתו, עקב התנגדותו להחלטת הקבינט לנצור את האש בתום סבב ההסלמה האחרון והעברת הכסף הקטארי לחמאס. הבוקר העביר ליברמן באופן רשמי את מכתב ההתפטרות שלו לראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה הנשאלת למה דווקא עכשיו. מבחינתי מה שקרה אתמול, הפסקת האש בשילוב עם תהליך ההסדרה - זה כניעה לטרור", אמר ליברמן אתמול. "מה שאנו עושים כרגע כמדינה זו פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך. זה לא סוד שהיו בחודשים האחרונים חילוקי דעות בין ראש הממשלה לביני, ורק אזכיר את נושא הדלק הקטארי - לא הסכמתי לכך".

אביגדור ליברמן
 

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים בה הודיע על התפטרותו (רויטרס )

 

"אותו הדבר בנושא חאן אל-אחמר", המשיך. "חשבתי שאנחנו חייבים לפנות ולצערי גם במקרה זה ראש הממשלה הוציא הודעה כתובה ומנע הפינוי. גם בנושאים אחרים ולא אפרט את כל הסוגיות היתה מחלוקת שגם למרות חילוקי הדעות אל חיפשתי סיבות לפרוש. ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט".

"שתי נקודות מפנה שאמרתי 'אי אפשר יותר': הכנסת 15 מיליון דולר לחמאס במזומן", הדגיש. "כל מי שאומר שיש על זה בקרה או פיקוח לגבי מה יקרה עם הכסף הוא פשוט לא מדייק בלשון המעטה. מה שקרה - מי שעוקב אחרי הרשתות החברתיות בערבית צריך להבין לאן הלך הכסף הזה. הם הלכו קודם כל למשפחות של המחבלים שהתעמתו על הגדר עם חיילי צה"ל, זרקו רימונים ומטענים ונהרגו בעימותים. הם היו הראשונים לקבל את הכסף. כלומר אחנו מעבירים בכנסת חוק קיזוז כספי טרור, ומצד שני אנחנו נותנים לטרוריסטים כסף".

"נקודת המפנה השנייה היא הפסקת האש והמענה, שנתנו לגל הרקטות שנפלו במדינת ישראל שהיה לא מספיק ולא הולם", המשיך שר הביטחון הפורש. "אני מכיר את כל הנסיבות, המודיעין והתירוצים. תמיד יש צפון ודרום ומזרח ומערב ומעגל קרוב ורחוק, הכול תירוצים. מבחינת האינטרס הביטחוני היינו חייבים לסיים את הסיפור של הדרום וזה קודם לכל. הרפיסות שגילינו מקרינה לזירום אחרות".

"אם הייתי ממשיך לתפקד לא הייתי יכול להתסכל בעיניים של תושבי הדרום ומשפחות החיילים והשבויים. היה צריך הסדרה בנושא של שבויים ונעדרים ולהתנות בכך שלא יגיעו אנשים לגבול הרצועה", אמר. "ביום חמישי הוכנסו 15 מיליון דולר לרצועה, ביום שישי חמאס הביא בתשלום 13 אלף איש לגבול הרצועה להתעמת עם חיילי צה"ל, מטענים שנזרקו. זה יום למחרת שהם קיבלו 15 מיליון דולר. יום אחר כך פלסטיני נכנס לחממות של נתיב העשרה ושורף אותם. מעולם לא נדבקתי לכיסא וכשהייתה סתירה בין כיסאות לעקרונות נדבקנו לעקרונות".