שרה נתניהו, רויטרס

הפרקליטות אישרה את ההליך: פרשת המעונות תלך לגישור פלילי

סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים ידון בתיק, שבמסגרתו מואשמת רעיית ראש הממשלה בקבלת דבר במרמה. על פי ההערכה, הפרקליטות תדרוש משרה נתניהו הודאה חלקית לפחות

תיק המעונות, שבמסגרתו חשודה רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, בקבלת דבר במרמה, ילך לגישור פלילי. כך נקבע היום (חמישי) לאחר שהפרקליטות הודיעה שהיא מוכנה להליך, שיתקיים אצל סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים, השופט מרדכי כדורי. מדובר בהליך שגרתי שנעשה במקביל לניהול התיק העיקרי.

ביום שלישי, כזכור, הציע נשיא בית משפט השלום בירושלים, אביטל חן, לפרקליטות ולפרקליטיה של רעיית ראש הממשלה, ללכת לגישור פלילי בפרשה. הצדדים התבקשו להשיב לנשיא בית המשפט תוך כמה ימים אם הם מסכימים להצעה, או מסרבים לה, וכיום כאמור, התקבלה תשובה סופית. על פי ההערכה, מבחינת הפרקליטות לא יהיה הסדר כל עוד נתניהו לא תודה לפחות בחלק ממה שמיוחס לה ותורשע.

שרה נתניהו
 

שרה נתניהו (רויטרס)

 

בחודש שעבר הגיעה נתניהו לדיון הראשון במשפטה במסגרת הפרשה. הדיון עסק בהרכב השופטים, ובבקשתה של הפרקליטות להרכב של שלושה שופטים במקום שופט אחד. השופט חן אמר בתום הדיון: "הצעתי לעורכי הדין לקיים פגישה בלשכתי ללא הנאשמים כדי להגיע להסכמות ביניהם ואולי אף לסיום התיק. הצדדים נעתרו לבקשתי". כמו כן, השופט הורה לצדדים להשלים את חומרי החקירה ביניהם תוך 30 ימים.

בחודש יוני האחרון, הוגש כתב האישום נגד נתניהו בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפיו בשנים 2013-2010 היא הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה.

כמו כן, הוגש כתב אישום נגד סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, בגין הסתרת העסקת המבשלות, מרמה במסגרת הזמנת שפים לאורחים פרטיים והעסקת מלצרים במעון הרשמי. רשימת עדי התביעה כוללת את ניר חפץ, אב הבית לשעבר מני נפתלי, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לשעבר גיל שפר, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע פארגו, אב הבית במעון אפי אזולאי וכן שפים ידועים כדוגמת: ליאור חפצדי, אורי נבון ואבי לוי. במסגרת האישום הראשון, מואשמים נתניהו וסיידוף בהסתרת העסקתה של מבשלת במשרה מלאה במעון במקביל להזמנת ארוחות ושפים ממסעדות.

 מני נפתלי
 

מני נפתלי (חדשות עשר)

 

הנוהל במעון ראש הממשלה שונה בשנת 2009, כך שבמצב בו לא מועסקת מבשלת, ניתן להזמין על חשבון המשרד ארוחות מוכנות ממסעדות, במחיר של עד 200 שקלים לארוחה לאדם (בהמשך עודכן הסכום ל-218 שקלים).

לפי האישומים, המבשלות במעון הועסקו על ידי חברת כח-אדם "מיקוד", ושובצו על תקנים של עובדות ניקיון, באופן שיצר כלפי המשרד מצג כוזב שמדובר בעובדת ניקיון נוספת. המבשלות אושרו על ידי הנאשמת לתפקיד מבשלות, ולאחר שהחלה העסקתן, עבדו בפועל במטבח המעון בבישול. בכל מהלך התקופה הרלוונטית, מדי יום ביומו (למעט ימים יוצאים מן הכלל בהם נעדרו מעבודתן) הוכנו כלל הארוחות במעון ע"י המבשלות, וזאת בהתאם לתפריט ולהנחיות שנתנה הנאשמת למבשלת שעבדה אותה עת במעון, בין במישרין, בין באמצעות אב-הבית ובין באמצעות מזכירותיה.

למרות העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם, וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה, כל זאת, על פי כתב האישום, תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא.