רה"מ לא ייתן לליברמן ליהנות מהמומנטום בדרך לבחירות • פרשנות

למרות אמירותיו של השר היוצא, ברור כי הוא מתמודד על שרידותו הפוליטית. נתניהו בתגובתו הבהיר: לא אתן לך לתרגם את ההתפטרות למדיניות זעם כלפי הממשלה שהיית חלק ממנה

כניסותיו ויציאותיו התכופות של שר הביטחון היוצא אביגדור ליברמן מממשלות למיניהן מאופיינות בחוסר קשר בין ההנמקה לבין המעשה. במקרה הטוב, מדובר בשיקולים פוליטיים ציניים - כמו של רוב הפוליטיקאים; במקרה הרע, מדובר אפילו בשיקולים אחרים, שלא תמיד אנחנו יודעים עד הסוף מה הם.

ליברמן נמצא בזירה הפוליטית בתפקידים כאלה ואחרים כבר למעלה מ-20 שנים, ועומד בראש סיעה עצמאית כבר משנת 99'. במשך אותם שנים, הוא הבטיח למאות אלפי בוחריו שורה של הבטחות - ובאף אחת מהן הוא לא עמד - מהבטחות אזרחיות, כמו ברית הזוגיות או גיור, ועד לסוגיות כמו עונש המוות או "בלי נאמנות אין אזרחות".

 
 

למרות אמירותיו, לכולם ברור כעת מה מצבו - של אדם ששוקע, שנמצא על סף אחוז החסימה ומתמודד על השרידות הפוליטית שלו. ליברמן בחר ברעה מבין שתי החלופות הרעות שהיו לו, כלומר לפרוש ולנסות ליידות אבנים מבחוץ. עם זאת, תגובתו של ראש הממשלה לצעד של שר הביטחון היוצא מראה בדיוק עד כמה נתניהו מנוסה בזה.

אביגדור ליברמן
 

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים בה הודיע על התפטרותו (רויטרס )

 

ראש הממשלה, שמסרב להודיע על הליכה מידית לבחירות, למעשה מבהיר לליברמן: "אם אתה חושב שתעשה לי קמפיין בחירות על הראש במשך שלושה חודשים - אני בכלל לא מבטיח לך שיהיו בחירות, אתן לך להישחק קצת בחוץ, שכולם ישכחו את סיפור עזה הזה". נתניהו מסרב לתת ליו"ר ישראל ביתנו לתרגם את ההתפטרות למדיניות זעם כלפי אותה ממשלה שהיה חלק ממנה עד לפני רגע.

עם זאת, וחרף יחסי האהבה-שנאה בין נתניהו לליברמן, המערכת הפוליטית כולה מכוונת לבחירות. ההודעה שפרסמה יו"ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם, המאיימת בפירוק הממשלה אם לא ימונה יו"ר המפלגה נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון במקומו של ליברמן, מבהירה זאת היטב.

ליברמן במסיבת העיתונאים: קורא להקדמת הבחירות

במסיבת העיתונאים שכינס ליברמן על מנת להודיע על התפטרותו, הוא קרא להקדמת הבחירות. זאת, לטענתו, עקב התנגדותו להחלטת הקבינט לנצור את האש בתום סבב ההסלמה האחרון והעברת הכסף הקטארי לחמאס. "מה שאנו עושים כרגע כמדינה זו פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך", אמר. "זה לא סוד שהיו בחודשים האחרונים חילוקי דעות בין ראש הממשלה לביני, ורק אזכיר את נושא הדלק הקטארי - לא הסכמתי לכך".

"עם כניסתי לתפקיד שר הביטחון, עמדתי הייתה ברורה בנוגע להתנצלות לטורקיה וגם היום אנחנו רואים כמה העמדה הייתה נכונה", הסביר ליברמן. "ברור שמעכשיו גם אנחנו כישראל ביתנו וגם אני צפויים למבול השמצות, אבל התמודדנו כבר עם דברים קשים יותר ואני בטוח שנתמודד עם כל ההתקפות וההשמצות שכבר התחילו לצוץ. מה שאני גם מבקש – כמה שיותר מהר לסכם תאריך מוסכם לבחירות, הכי מוקדם שאפשר וחייבים להפסיק עם הכניעה לטרור, גם עם חוסר הבהירות על קו מדיני ביטחוני שלנו וגם לא להכניס מדינה לשיתוק ממושך. אני מקווה שעד יום ראשון יגיעו לתאריך מוסכם לבחירות".

גורם בכיר בליכוד אמר בתגובה להתפטרות: "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".