להימלט מחוסר הרלוונטיות: מדוע התפטר ליברמן מהממשלה? • פרשנות

כשמצבו בסקרים הולך ומידרדר, והשפעתו על מדיניות ישראל בכל תפקיד אפשרי לא מורגשת, שר הביטחון המתפטר בחר באפשרות הזמינה היחידה - לעזוב, ולתקוף את נתניהו מימין

מה המשמעות הפוליטית של התפטרות ליברמן? האם הנחת המפתחות אינה מסוכנת עבורו, לאור סקרים שחזו לו 5 מנדטים, לא הרבה מעל אחוז החסימה? האם כך הוא מנסה להציל את עצמו מבחינה פוליטית?

על פניו, נראה שאם ליברמן כשר ביטחון לא מסוגל להוביל מהלכי מדיניות משמעותיים בתחום שעליו הוא מופקד, זו בעיה - וזה גם גורם לתסכול עצום בקרב מצביעי ימין. הוא יוכל להאשים את ראש הממשלה נתניהו שלא איפשר לו להוביל מדיניות שכזו, אבל מצד שני, אם הוא לא מצליח להוביל מדיניות מעמדה כזו, אז מהיכן כן? בתחום הביטחון יהיה לו קשה לנהל כעת קמפיין.

 
 
 

בעשור האחרון, פרט להיותו "מתפטר סדרתי", כך תיפקד ליברמן: בממשלת אולמרט הוא היה שר לעניינים אסטרטגיים למשך מספר חודשים, ולא השפיע יותר מדי; כשר חוץ, במשך שש שנים - תקופה חסרת תקדים בשנים האחרונות בישראל - השפעתו על מדיניות החוץ של ישראל היתה אפסית, והוא היה כמעט לא רלוונטי כששר החוץ בפועל היה אהוד ברק; וגם כשר ביטחון הוא הפך לחסר רלוונטיות.

אז מה השיקולים של ליברמן להתפטרות? הוא כנראה מעריך שהולכים בתקופה הקרובה לבחירות, רוצה לנסות לאגף את נתניהו ולתקוף אותו מימין כולל לשלם בתפקידו ולטעון שלא נתנו לו לעבוד. 'תנו לי להיות יותר חזק', הוא מבקש מבוחריו - בתקווה שבפעם הבאה לא תישאר לראש הממשלה ברירה אלא לספור אותו יותר.