יו"ר סיעת הבית היהודי: בלי תיק הביטחון לבנט - נפרוש מהממשלה

האיום מגיע ברקע העובדה שכעת, כשהקואליציה עומדת על חודו של קול, ניתן לבוא בדרישות לרה"מ - שלפי גורם בליכוד צפוי לקחת על עצמו את תיק הביטחון • גבאי: "ברוך שפטרנו"

בחירות בפתח? המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הודעת שר הביטחון אביגדור ליברמן היום (רביעי) על התפטרותו. יו"ר סיעת הבית היהודי, שולי מועלם, הצהירה כי "עכשיו זה הזמן להפקיד את תיק הביטחון בידי נפתלי בנט והבית היהודי. בלי תיק הביטחון הבית היהודי לא תמשיך כשותפה בממשלה". כעת, הקואליציה תחזור למתכונת בה התחילה, עם 61 חברי כנסת, והמשמעות היא דרישות רבות של חברות הקואליציה מנתניהו, מה שצפוי להוביל להתפרקותה.

להתפטרות יהיו השלכות על חוק "נאמנות בתרבות" השנוי במחלוקת, וחוקים נוספים שתכננה הקואליציה להעביר, שכעת ספק אם יעברו. לצד דרישת הבית היהודי לקבל את תיק הביטחון, בליכוד יודעים שהם עומדים כעת בפני מספר רב של דרישות מחברים בקואליציה, מה שכאמור, מעמיד את אריכות ימיה של הממשלה בסימן שאלה.

 ליברמן מודיע על התפטרותו
 

ליברמן מודיע על התפטרותו (רויטרס )

 
 
 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, שהתפטר לפני שלוש שנים מהממשלה בגלל כניסת ליברמן לתפקיד, צייץ תחילה בטוויטר את צמד המילים: "ברוך שפטרנו". לאחר מכן כתב: "ככה צריך. נכשלת בתפקיד - התפטרת. אין ביטחון לתושבי הדרום ולכן גם ראש הממשלה צריך להתפטר. הוא אחראי על הביטחון בדיוק כמו שר הביטחון. זה הזמן לבחירות".

ראש האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "ממשלת הכישלון בביטחון צריכה ללכת. אין שלום, אין ביטחון - בחירות עכשיו שיביאו לקואליציית חירום בראשות המחנה הציוני. נחזיר את הביטחון ונפעל לשלום. הכישלון הביטחוני המהדהד בדרום הוא יריקה בפרצופו של ציבור העוטף ופגיעה אנושה בהרתעה של מדינת ישראל".

בווידאו: ציפי לבני על התפטרות ליברמן במליאת הכנסת

"הודעת ההתפטרות של שר הביטחון והקטטות בקבינט, מוכיחים את מה שאנחנו אומרים שנים ארוכות - אין לאף אחד ממרכיבי הקואליציה ולכולם ביחד פיתרון לביטחון", הדגישה לבני. "בסיסמאות מתלהמות ובלי אסטרטגיה משולבת לא ניתן לספק ביטחון. כבר הוכחנו שאנחנו יודעים לפעול ביד קשה מול חמאס, תוך לגיטימציה בינלאומית ויצירת אופק לשלום. נדרשת אסטרטגיה ביטחונית חדשה מול ממשלת הימין הקורסת. היום כבר ברור שרק הדרך שלנו - שילוב של עוצמה צבאית ויוזמה מדינית יכולה להחזיר את הביטחון".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בתגובה: "ההתפטרות של שר הבטחון מחזקת את העובדה שראש הממשלה נכנע לטרור על חשבון תושבי הדרום".


יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג: "ברוך שפטרנו מליברמן, שר גזען ומושחת שדרדר את הפוליטיקה הישראלית. שאר שרי הממשלה צריכים ללכת אחריו, להתפטר גם הם ולפטור אותנו ממשלה רעה, חולה בשחיתות, גזענות וחוקי נאמנות״. במרצ הודיעו כי יעלו הצעת חוק לפיזור הכנסת בשבוע הבא.

בווידאו: שלי יחימוביץ' במליאת הכנסת על התפטרות ליברמן

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הביע צער על הודעת ליברמן: "צר לי על התפטרותו של חברי, אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. ליברמן כיהן כשר ביטחון בנאמנות, במסירות ובמקצועיות רבה והתפטרותו מחלישה את הממשלה".

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, תקף גם הוא את שר הביטחון הפורש: "שבענו ממתלהמים קיצוניים, גזענים, מחרחרי מלחמה. צריך לשים סוף למשחקים פוליטיים על חשבון האנשים. דרושה מדיניות אחרת לעתיד של שלום, שוויון, צדק. כל ממשלת הימין הקיצונית צריכה ללכת אחרי ליברמן".

הפגנת תושבים נגד הממשלה בכרם שלום
 

הפגנת תושבים נגד הממשלה בכרם שלום (חדשות עשר)

 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטבלי (הליכוד), תקפה את שר הביטחון היוצא: "ליברמן היה ונשאר פוליטיקאי ציני. אין אזרח במדינה שמצטער על התפטרותו. הממשלה הימנית ביותר תוכל לתפקד גם בלעדיו. הציבור לא יתן קרדיט למי שמעדיף תרגילים פוליטיים לצבירת נקודות על פני שיקולים לאומיים".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), קראה כמו רבים מעמיתיה למפלגה להקדמת הבחירות: "יש לפזר את הכנסת וללכת לבחירות מיד. אך טבעי שממשלה שחבריה התחרו מי יעמוד בראש מצעד הלאומנות, הגזענות, ההסתה וסתימת הפיות – תאתגר את עצמה ימינה למקומות כה קיצוניים עד שתיפול מהסולם הגבוה של עצמה. מטרתנו להחליף את השלטון, אך כל ממשלה שתהיה לא תוכל להיות גרועה ומופקרת מהממשלה הזאת".

לאחר מכן אמרה יחימוביץ' במליאת הכנסת: "הכנסת צריכה להתפזר, ללכת לבחירות ולא לחכות עוד שנייה אחת. נעשה הכול כדי להחליף את השלטון, אבל כל ממשלה שתהיה, לא תוכל להיות גרועה יותר מהממשלה הזאת"

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), אמרה בתגובה להתפטרות: "ככל הנראה, שנתיים תמימות לא הספיקו לליברמן כדי לחסל את הנייה תוך 48 שעות - כפי שהבטיח, אבל לעומת זאת, להנייה הספיקו 48 שעות כדי לחסל את כהונת שר הביטחון של ליברמן".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), העלה בחשבון הטוויטר שלו תמונה המשלבת בין נתניהו לליברמן, וכתב: "אין הבדל בין נתניהו וליברמן. אפסים בביטחון - אלופים בשחיתות".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הגיב גם הוא להתפטרות: "אביגדור ליברמן מגלה בהתפטרותו מידה של עצמאות ועקביות. עם כל הביקורת עליו, ליברמן חושף היום את קלונו וחלילותו של נתניהו. המלך עירום. התפרקות ׳בית הקלפים׳ סביב החשוד מבלפור החלה. הסוף מתקרב. לישראל דרושה הנהגה אחראית ושקולה שדואגת לאזרחים בטחונם ועתידם, לא לעצמה".

ליברמן הודיע על התפטרות מהממשלה

כאמור, ליברמן כינס מסיבת עיתונאים, ובה הוא הודיע על התפטרותו וקרא להקדמת הבחירות. זאת, לטענתו, עקב התנגדותו להחלטת הקבינט לנצור את האש בתום סבב ההסלמה האחרון והעברת הכסף הקטארי לחמאס.

"אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה הנשאלת למה דווקא עכשיו. מבחינתי מה שקרה אתמול, הפסקת האש בשילוב עם תהליך ההסדרה - זה כניעה לטרור", אמר ליברמן. "מה שאנו עושים כרגע כמדינה זו פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך. זה לא סוד שהיו בחודשים האחרונים חילוקי דעות בין ראש הממשלה לביני, ורק אזכיר את נושא הדלק הקטארי - לא הסכמתי לכך".

"אותו הדבר בנושא חאן אל-אחמר", המשיך. "חשבתי שאנחנו חייבים לפנות ולצערי גם במקרה זה ראש הממשלה הוציא הודעה כתובה ומנע הפינוי. גם בנושאים אחרים ולא אפרט את כל הסוגיות היתה מחלוקת שגם למרות חילוקי הדעות אל חיפשתי סיבות לפרוש. ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט".

"שתי נקודות מפנה שאמרתי 'אי אפשר יותר': הכנסת 15 מיליון דולר לחמאס במזומן", הדגיש. "כל מי שאומר שיש על זה בקרה או פיקוח לגבי מה יקרה עם הכסף הוא פשוט לא מדייק בלשון המעטה. מה שקרה - מי שעוקב אחרי הרשתות החברתיות בערבית צריך להבין לאן הלך הכסף הזה. הם הלכו קודם כל למשפחות של המחבלים שהתעמתו על הגדר עם חיילי צה"ל, זרקו רימונים ומטענים ונהרגו בעימותים. הם היו הראשונים לקבל את הכסף. כלומר אחנו מעבירים בכנסת חוק קיזוז כספי טרור, ומצד שני אנחנו נותנים לטרוריסטים כסף".

 משאית דלק ברצועת עזה
 

משאית דלק ברצועת עזה (רויטרס )

 

"נקודת המפנה השנייה היא הפסקת האש והמענה, שנתנו לגל הרקטות שנפלו במדינת ישראל שהיה לא מספיק ולא הולם", המשיך שר הביטחון הפורש. "אני מכיר את כל הנסיבות, המודיעין והתירוצים. תמיד יש צפון ודרום ומזרח ומערב ומעגל קרוב ורחוק, הכול תירוצים. מבחינת האינטרס הביטחוני היינו חייבים לסיים את הסיפור של הדרום וזה קודם לכל. הרפיסות שגילינו מקרינה לזירום אחרות".

"אם הייתי ממשיך לתפקד לא הייתי יכול להתסכל בעיניים של תושבי הדרום ומשפחות החיילים והשבויים. היה צריך הסדרה בנושא של שבויים ונעדרים ולהתנות בכך שלא יגיעו אנשים לגבול הרצועה", אמר. "ביום חמישי הוכנסו 15 מיליון דולר לרצועה, ביום שישי חמאס הביא בתשלום 13 אלף איש לגבול הרצועה להתעמת עם חיילי צה"ל, מטענים שנזרקו. זה יום למחרת שהם קיבלו 15 מיליון דולר. יום אחר כך פלסטיני נכנס לחממות של נתיב העשרה ושורף אותם. מעולם לא נדבקתי לכיסא וכשהייתה סתירה בין כיסאות לעקרונות נדבקנו לעקרונות".

"עם כניסתי לתפקיד שר הביטחון, עמדתי הייתה ברורה בנוגע להתנצלות לטורקיה וגם היום אנחנו רואים כמה העמדה הייתה נכונה", הסביר ליברמן. "ברור שמעכשיו גם אנחנו כישראל ביתנו וגם אני צפויים למבול השמצות, אבל התמודדנו כבר עם דברים קשים יותר ואני בטוח שנתמודד עם כל ההתקפות וההשמצות שכבר התחילו לצוץ. מה שאני גם מבקש – כמה שיותר מהר לסכם תאריך מוסכם לבחירות, הכי מוקדם שאפשר וחייבים להפסיק עם הכניעה לטרור, גם עם חוסר הבהירות על קו מדיני ביטחוני שלנו וגם לא להכניס מדינה לשיתוק ממושך. אני מקווה שעד יום ראשון יגיעו לתאריך מוסכם לבחירות".

"אני חושב שהקו שאנחנו נוקטים בחודשים האחרונים שגוי לחלוטין", אמר ליברמן. "כולם ידעו מה עמדותיי כשנכנסתי לממשלה אבל אי אפשר למנוע כל פעילות התקפית בעזה ולמחרת היום לשאול מה פתאום עברו 48 שעות והנייה עוד חי. זה מה שהיה. אין שום סיבה שראשי הטרור ברצועה ירגישו בנוח. חמאס לא מדבר על דו קיום והכרה במדינה. הם לא רוצים לשפר תעסוקה ברצועה".

"האחריות היא כולה של הקבינט והממשלה ואני לא מתכוון לתקוף אף אחד ברמה האישית. עמדתי היא שונה וכמו שאמרתי היו שתי נקודות מפנה", הדגיש.