גורם בסביבת נתניהו: אם ליברמן יתפטר - הכנסת תפוזר בהקדם

בסביבת רה"מ טרם קיבלו עדכון משר הביטחון בנוגע לתוכן ההצהרה שאותה הוא צפוי למסור לתקשורת, אך מעריכים שיודיע על התפטרות. לדברי הגורם, בעקבות כך יוכרז מועד לבחירות

סביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם קיבלה עדכון משר הביטחון אביגדור ליברמן, אך הם מעריכים היום (רביעי) שיודיע על התפטרות. גורם בסביבת ראש הממשלה אמר כי במידה ואכן יתפטר, יוחלט בהקדם על פיזור הכנסת ובחירות בחודשים הקרובים. זאת ברקע הכרזת ליברמן על כינוס ישיבת סיעה מיוחדת בה ימסור הצהרה לתקשורת.

כאמור, ליברמן הודיע הבוקר כי יכנס את סיעת ישראל ביתנו לישיבה מיוחדת בשעה 12:00, וימסור הצהרה לתקשורת בשעה 13:00. טרם התברר מה עומד מאחורי ההודעה של השר, ובלשכתו סרבו לאשר או להכחיש כי בכוונתו להתפטר מתפקידו. זאת, ברקע הצהרותיו על התנגדותו להחלטת הקבינט לנצור את האש בתום סבב ההסלמה האחרון ולהמשיך במאמצים להסדרה מול חמאס.

בנימין נתניהו עם אייזנקוט וליברמן בדיון בטחוני בקריה בתל אביב
 

בנימין נתניהו עם אייזנקוט וליברמן בדיון בטחוני בקריה בתל אביב (עמוס בן גרשום )

 
 

שר בכיר בקבינט העריך שליברמן יודיע בצהריים על התפטרות. "כרגע הוא בברירה בין סוף קריירה ודאי אם הוא נשאר בתפקיד, לבין בדל סיכוי לשקם את הדימוי הציבורי שלו אם יתפטר", אמר השר.

בשבועות האחרונים ליברמן חש שנתניהו הפקיע מידיו את היכולת לתפקד כשר ביטחון, וצפוי להתייחס במסיבת העיתונאים להחלטות המדיניות הבאות: הכנסת הנפט, הסדר הכסף הקטארי לעזה והחלטת הקבינט מאמש להגיע להפסקת אש. 

לאחר ישיבת הקבינט אתמול נמסר מטעם לשכת שר הביטחון ליברמן: "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". בהמשך, גורמים בסביבת שר הביטחון מסרו כי "ליברמן התנגד בתוקף להפסקת אש גם בהתייעצות מצומצמת לפני הקבינט אצל ראש הממשלה בנוכחות ראשי מערכת הביטחון, וגם בקבינט עצמו". גם מטעם לשכת שר החינוך בנט נמסר: "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות כנגד חמאס הם שקר מוחלט. השר בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תוכניתו לגבי עזה".

בתוך כך, עשרות מתושבי עוטף עזה מפגינים בשעה זו במעבר כרם שלום, בגבול הדרומי עם הרצועה, ובמקביל אליהם מפגינים תלמידי המועצה האזורית אשכול בצומת אשכול - דבר שהוביל לחסימת כביש 232. ההפגנה נערכת, לדבריהם, במחאה על אוזלת ידה של הממשלה בהתנהלות מול המצב הביטחוני בדרום, ולאחר הפסקת האש שהושגה לטענתם חרף העובדה שלא נרשם הישג בתום ההסלמה האחרונה, שבמהלכה נורו כ-460 רקטות לעבר שטח ישראל.

 תקיפת צה"ל בעזה כתגובה למטח הרקטות (ארכיון)
 

תקיפת צה"ל בעזה כתגובה למטח הרקטות (רויטרס )

 

המפגינים בכרם שלום חוסמים את המעבר, ומניפים שלטים שעליהם כתוב: "לדרום נמאס לשתוק" ו-"דורשים ביטחון מידי ומוחלט". תלמידי בית הספר מניפים דגלי ישראל, וקוראים: "ביבי תתפטר" ו-"עם ישראל חי".

ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן, התייחס הבוקר להפסקת האש ואמר: "החלטת הקבינט הביטחוני להסכים להפסקת אש עם חמאס מעוררת תחושה קשה מאד. איננו רוצים בהמשך הלחימה ואנחנו רוצים לחזור לשגרה, אולם ההסכמה להפסקת אש בלי הכרעה, איננה מבטיחה זאת. להיפך. לאחר שמונה חודשים של טרור הצתות וטילים ולאחר יממה שבה נורו מאות רקטות, מסכימה הממשלה להפסקת אש שאין בה שום הישג - לא התחייבות להפסיק את טרור ההצתות וההתפרעויות, לא החזרת השבויים וההרוגים ולא שום הסדר לטווח ארוך. אזרחי ישראל ובעיקר תושבי הדרום זכאים לקבל מהממשלה הסבר מלא להחלטה הזאת. חובתם של חברי הקבינט להתייצב לפני המצלמות ולהסביר לציבור מה הביא להחלטה, מה היו השיקולים ובעיקר – מה בדעת הממשלה לעשות כדי לשים קץ לטירוף הזה. מה שחמור מהכול היא התחושה שצהל מאבד בהדרגה את כושר ההרתעה, בעיקר בשל החלטות כמו זו".

אמש הודיעו כלל ישובי עוטף עזה על חזרה מלאה לשגרה ועל הסרת כלל המגבלות שהוטלו בעקבות סבב הלחימה. מטעם המועצה האזורית אשכול נמסר כי ביישובי המועצה יתקיימו לימודים והסעות כרגיל. משרד החינוך הבהיר כי הוחלט על חזרה לשגרה מלאה בכל הארץ. 

בד בבד, לאחר סיום הערכת מצב באוגדת עזה אתמול, התקבל אישור מצה"ל על חידוש תנועת הרכבות החל מהשעה 22:00. מדובר צה"ל נמסר כי "בתום הערכת המצב, הוחלט על הסרת מגבלות ההתגוננות ביישובי עוטף עזה, מרכז הנגב ולכיש". מאז שעות אחר הצהריים נשמר השקט בדרום ולא בוצע ירי מהרצועה לעבר שטח ישראל.

ראש עיריית שדרות, אלון דווידי אמר בתגובה לדיווחים על הפסקת האש כי "עברנו יממה קשה ביותר עם מאות רקטות שנורו על שדרות ויישובי הדרום. הייתה כאן כתישה אמיתית של חמאס, ולצד הפעילות של צה"ל בעזה, אני בתחושה שאינה משתנה, כי רק מבצע צבאי רחב דמוי 'צוק איתן' יביא עמו את השקט לו אנו מייחלים ומצפים. תחושות התסכול והאכזבה של תושבי העיר מובנות לנו וקשה שלא להזדהות איתן. אמירתי היא ברורה וחד משמעית – אסור לאפשר לחמאס ולארגוני הטרור להכתיב לנו את סדר היום העירוני. להפסקות האש המדומות הללו אין תכלית והדבר כבר הוכח".