ליברמן התפטר וקרא להקדמת הבחירות: "הפסקת האש - כניעה לטרור"

שר הביטחון הודיע על עזיבת תפקידו, על רקע ההסלמה בדרום והרגיעה שבאה אחריה, וקרא לקבוע מועד לבחירות במהירות. "היו 2 נקודות מפנה: הכנסת הכסף הקטארי והמענה לרקטות"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כינס היום (רביעי) מסיבת עיתונאים, ובה הוא הודיע על התפטרותו וקרא להקדמת הבחירות. זאת, לטענתו, עקב התנגדותו להחלטת הקבינט לנצור את האש בתום סבב ההסלמה האחרון והעברת הכסף הקטארי לחמאס.

"אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה הנשאלת למה דווקא עכשיו. מבחינתי מה שקרה אתמול, הפסקת האש בשילוב עם תהליך ההסדרה - זה כניעה לטרור", אמר ליברמן. "מה שאנו עושים כרגע כמדינה זו פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך. זה לא סוד שהיו בחודשים האחרונים חילוקי דעות בין ראש הממשלה לביני, ורק אזכיר את נושא הדלק הקטארי - לא הסכמתי לכך".

בנימין נתניהו עם אייזנקוט וליברמן בדיון בטחוני בקריה בתל אביב
 

בנימין נתניהו עם אייזנקוט וליברמן בדיון בטחוני בקריה בתל אביב (עמוס בן גרשום )

 

"אותו הדבר בנושא חאן אל-אחמר", המשיך. "חשבתי שאנחנו חייבים לפנות ולצערי גם במקרה זה ראש הממשלה הוציא הודעה כתובה ומנע הפינוי. גם בנושאים אחרים ולא אפרט את כל הסוגיות היתה מחלוקת שגם למרות חילוקי הדעות אל חיפשתי סיבות לפרוש. ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט".

"שתי נקודות מפנה שאמרתי 'אי אפשר יותר': הכנסת 15 מיליון דולר לחמאס במזומן", הדגיש. "כל מי שאומר שיש על זה בקרה או פיקוח לגבי מה יקרה עם הכסף הוא פשוט לא מדייק בלשון המעטה. מה שקרה - מי שעוקב אחרי הרשתות החברתיות בערבית צריך להבין לאן הלך הכסף הזה. הם הלכו קודם כל למשפחות של המחבלים שהתעמתו על הגדר עם חיילי צה"ל, זרקו רימונים ומטענים ונהרגו בעימותים. הם היו הראשונים לקבל את הכסף. כלומר אחנו מעבירים בכנסת חוק קיזוז כספי טרור, ומצד שני אנחנו נותנים לטרוריסטים כסף".

"נקודת המפנה השנייה היא הפסקת האש והמענה, שנתנו לגל הרקטות שנפלו במדינת ישראל שהיה לא מספיק ולא הולם", המשיך שר הביטחון הפורש. "אני מכיר את כל הנסיבות, המודיעין והתירוצים. תמיד יש צפון ודרום ומזרח ומערב ומעגל קרוב ורחוק, הכול תירוצים. מבחינת האינטרס הביטחוני היינו חייבים לסיים את הסיפור של הדרום וזה קודם לכל. הרפיסות שגילינו מקרינה לזירום אחרות".

"אם הייתי ממשיך לתפקד לא הייתי יכול להתסכל בעיניים של תושבי הדרום ומשפחות החיילים והשבויים. היה צריך הסדרה בנושא של שבויים ונעדרים ולהתנות בכך שלא יגיעו אנשים לגבול הרצועה", אמר. "ביום חמישי הוכנסו 15 מיליון דולר לרצועה, ביום שישי חמאס הביא בתשלום 13 אלף איש לגבול הרצועה להתעמת עם חיילי צה"ל, מטענים שנזרקו. זה יום למחרת שהם קיבלו 15 מיליון דולר. יום אחר כך פלסטיני נכנס לחממות של נתיב העשרה ושורף אותם. מעולם לא נדבקתי לכיסא וכשהייתה סתירה בין כיסאות לעקרונות נדבקנו לעקרונות".

 בית בשדרות שנפגע ממטח הרקטות
 

בית בשדרות שנפגע ממטח הרקטות ( חדשות עשר )

 

"עם כניסתי לתפקיד שר הביטחון, עמדתי הייתה ברורה בנוגע להתנצלות לטורקיה וגם היום אנחנו רואים כמה העמדה הייתה נכונה", הסביר ליברמן. "ברור שמעכשיו גם אנחנו כישראל ביתנו וגם אני צפויים למבול השמצות, אבל התמודדנו כבר עם דברים קשים יותר ואני בטוח שנתמודד עם כל ההתקפות וההשמצות שכבר התחילו לצוץ. מה שאני גם מבקש – כמה שיותר מהר לסכם תאריך מוסכם לבחירות, הכי מוקדם שאפשר וחייבים להפסיק עם הכניעה לטרור, גם עם חוסר הבהירות על קו מדיני ביטחוני שלנו וגם לא להכניס מדינה לשיתוק ממושך. אני מקווה שעד יום ראשון יגיעו לתאריך מוסכם לבחירות".

"אני חושב שהקו שאנחנו נוקטים בחודשים האחרונים שגוי לחלוטין", אמר ליברמן. "כולם ידעו מה עמדותיי כשנכנסתי לממשלה אבל אי אפשר למנוע כל פעילות התקפית בעזה ולמחרת היום לשאול מה פתאום עברו 48 שעות והנייה עוד חי. זה מה שהיה. אין שום סיבה שראשי הטרור ברצועה ירגישו בנוח. חמאס לא מדבר על דו קיום והכרה במדינה. הם לא רוצים לשפר תעסוקה ברצועה".

"האחריות היא כולה של הקבינט והממשלה ואני לא מתכוון לתקוף אף אחד ברמה האישית. עמדתי היא שונה וכמו שאמרתי היו שתי נקודות מפנה", הדגיש.

ליברמן בתשובה לשאלת חדשות עשר: "אני לא חושב שאתה כעיתונאי אומר לאור כישלונך. אתה עיתונאי מטעם. אני חושב שאני כשר ביטחון יכול להצביע על שורה של הישגים ודבר ראשון לנהל את הקריה בלי זעזועים. אפשרתי למערכת הביטחון להתנהל ברוגע והיו לא מעט חילוקי דעות ביני לבין הרמטכ"ל. המערכת התנהלה בצורה שקטה. גם  את תהליך מינוי הרמטכ"ל הובלתי בשקיפות בצורה סדורה. גם בנושאים אחרים שאני לא יכול להיכנס אליו. מבחינתי, בשנתיים וחצי יש הרבה מה להראות. אני חושב שציבור צריך לדרוש שאותם נבחרים שנבחרים על הטיקט של המחנה הלאומי חייבים ליישם את מה שהם מבטיחים".

גורם בכיר בליכוד אמר בתגובה להתפטרות: "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי בתגובה להתפטרות ליברמן: "התפטרות ליברמן היא הודאה בתבוסה ובחוסר היכולת להתמודד עם ההתנגדות הפלסטינית והיא ניצחון מדיני לעזה, שהצליחה בעמידה האיתנה ועוררה רעידת אדמה פוליטית אצל הכיבוש".

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי: "עכשיו זה הזמן להפקיד את תיק הביטחון בידי נפתלי בנט והבית היהודי.
בלי תיק הביטחון הבית היהודי לא תמשיך כשותפה בממשלה".

ח"כ איציק שמולי בתגובה להכרזת ליברמן: "התפטרות ליברמן היא מעשה טבעי ומתבקש לנוכח הכישלון המחפיר וכך צריכים לעשות גם נתניהו, בנט ושאר שרי הקבינט הכושלים שהביאו להפקרת הדרום ולאובדן ההרתעה. לא רק שהניה נותר בחיים אלא שהוא וחבריו הטרוריסטים הביאו להתעצמות החמאס, שהפך לבעל הבית בשטח, מול ממשלת ימין כנועה, הססנית ורופסת".

בבוקר, כשנמסרה ההודעה על כינוס ישיבת הסיעה, בלשכתו סרבו לאשר או להכחיש כי בכוונתו להתפטר מתפקידו. שר בכיר בקבינט העריך שליברמן יודיע בצהריים על התפטרות. "כרגע הוא בברירה בין סוף קריירה ודאי אם הוא נשאר בתפקיד, לבין בדל סיכוי לשקם את הדימוי הציבורי שלו אם יתפטר", אמר השר.

 
 

סביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו לא קיבלה עדכון מליברמן מאז שהודיע על כינוס הסיעה, אך העריכו שיודיע על התפטרות. גורם בסביבת ראש הממשלה אמר כי במידה ואכן יתפטר, יוחלט בהקדם על פיזור הכנסת ובחירות בחודשים הקרובים. 

לאחר ישיבת הקבינט אתמול נמסר מטעם לשכת שר הביטחון ליברמן: "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". בהמשך, גורמים בסביבת שר הביטחון מסרו כי "ליברמן התנגד בתוקף להפסקת אש גם בהתייעצות מצומצמת לפני הקבינט אצל ראש הממשלה בנוכחות ראשי מערכת הביטחון, וגם בקבינט עצמו". גם מטעם לשכת שר החינוך בנט נמסר: "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות כנגד חמאס הם שקר מוחלט. השר בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תוכניתו לגבי עזה".

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בהתייעצות בקריה בתל אביב
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בהתייעצות בקריה בתל אביב ( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

מוקדם יותר, עשרות מתושבי עוטף עזה הפגינו היום במעבר כרם שלום, בגבול הדרומי עם הרצועה, ובמקביל אליהם מפגינים תלמידי המועצה האזורית אשכול בצומת אשכול - דבר שהוביל לחסימת כביש 232. כמו כן מפגינים תלמידים מאופקים, נרחבים ומנתיבות. ההפגנות נערכות, לדבריהם, במחאה על אוזלת ידה של הממשלה בהתנהלות מול המצב הביטחוני בדרום, ולאחר הפסקת האש שהושגה לטענתם חרף העובדה שלא נרשם הישג בתום ההסלמה האחרונה, שבמהלכה נורו כ-460 רקטות לעבר שטח ישראל.

הפגנת תושבים נגד הממשלה בכרם שלום
 

הפגנת תושבים נגד הממשלה בכרם שלום (חדשות עשר)

 

המפגינים בכרם שלום חסמו את המעבר, ומניפים שלטים שעליהם כתוב: "לדרום נמאס לשתוק" ו-"דורשים ביטחון מידי ומוחלט". תלמידי בית הספר מניפים דגלי ישראל, וקוראים: "ביבי תתפטר" ו-"עם ישראל חי".

ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן, התייחס הבוקר להפסקת האש ואמר: "החלטת הקבינט הביטחוני להסכים להפסקת אש עם חמאס מעוררת תחושה קשה מאד. איננו רוצים בהמשך הלחימה ואנחנו רוצים לחזור לשגרה, אולם ההסכמה להפסקת אש בלי הכרעה, איננה מבטיחה זאת. להיפך. לאחר שמונה חודשים של טרור הצתות וטילים ולאחר יממה שבה נורו מאות רקטות, מסכימה הממשלה להפסקת אש שאין בה שום הישג - לא התחייבות להפסיק את טרור ההצתות וההתפרעויות, לא החזרת השבויים וההרוגים ולא שום הסדר לטווח ארוך. אזרחי ישראל ובעיקר תושבי הדרום זכאים לקבל מהממשלה הסבר מלא להחלטה הזאת. חובתם של חברי הקבינט להתייצב לפני המצלמות ולהסביר לציבור מה הביא להחלטה, מה היו השיקולים ובעיקר – מה בדעת הממשלה לעשות כדי לשים קץ לטירוף הזה. מה שחמור מהכול היא התחושה שצהל מאבד בהדרגה את כושר ההרתעה, בעיקר בשל החלטות כמו זו".