יתפטר בשל התנגדותו להפסקת האש? ליברמן ימסור הצהרה מיוחדת

בלשכתו של ליברמן סרבו להכחיש או לאשר כי יתפטר, אך בכיר בקבינט מעריך כי הוא יעזוב את תפקידו: "הוא בברירה בין סוף קריירה לסיכוי לשקם תדמיתו" • עשרות מפגינים בעוטף

  • פורסם ב:
  • 14/11/2018 07:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/11/2018 10:30
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיע היום (רביעי) כי יכנס את סיעת ישראל ביתנו לישיבה מיוחדת בשעה 12:00, וימסור הצהרה לתקשורת בשעה 13:00. טרם התברר מה עומד מאחורי ההודעה של השר, ובלשכתו סרבו לאשר או להכחיש כי בכוונתו להתפטר מתפקידו.  זאת, ברקע הצהרותיו על התנגדותו להחלטת הקבינט לנצור את האש בתום סבב ההסלמה האחרון ולהמשיך במאמצים להסדרה מול חמאס.

שר בכיר בקבינט העריך שליברמן יודיע בצהריים על התפטרות. "כרגע הוא בברירה בין סוף קריירה ודאי אם הוא נשאר בתפקיד, לבין בדל סיכוי לשקם את הדימוי הציבורי שלו אם יתפטר", אמר השר.

שר הביטחון ליברמן
 

שר הביטחון ליברמן (חגי פריד)

 

טרם ידוע בוודאות מה תהיה החלטתו של שר הביטחון, אך גוברות ההערכות לפיהן ליברמן צפוי להתפטר. בשבועות האחרונים ליברמן חש שנתניהו הפקיע מידיו את היכולת לתפקד כשר ביטחון, וצפוי להתייחס במסיבת העיתונאים להחלטות המדיניות הבאות: הכנסת הנפט, הסדר הכסף הקטארי לעזה והחלטת הקבינט מאמש להגיע להפסקת אש. 

לאחר ישיבת הקבינט אתמול נמסר מטעם לשכת שר הביטחון ליברמן: "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". בהמשך, גורמים בסביבת שר הביטחון מסרו כי "ליברמן התנגד בתוקף להפסקת אש גם בהתייעצות מצומצמת לפני הקבינט אצל ראש הממשלה בנוכחות ראשי מערכת הביטחון, וגם בקבינט עצמו". גם מטעם לשכת שר החינוך בנט נמסר: "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות כנגד חמאס הם שקר מוחלט. השר בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תוכניתו לגבי עזה".

בתוך כך, עשרות מתושבי עוטף עזה הפגינו היום במעבר כרם שלום, בגבול הדרומי עם הרצועה, ובמקביל אליהם הפגינו תלמידי המועצה האזורית אשכול בצומת אשכול - דבר שהוביל לחסימת כביש 232. כמו כן הפגינו תלמידים מאופקים, ממרחבים ומנתיבות. ההפגנות נערכות, לדבריהם, במחאה על אוזלת ידה של הממשלה בהתנהלות מול המצב הביטחוני בדרום, ולאחר הפסקת האש שהושגה לטענתם חרף העובדה שלא נרשם הישג בתום ההסלמה האחרונה, שבמהלכה נורו כ-460 רקטות לעבר שטח ישראל.

המפגינים בכרם שלום חסמו את המעבר, ומניפים שלטים שעליהם כתוב: "לדרום נמאס לשתוק" ו-"דורשים ביטחון מידי ומוחלט". תלמידי בית הספר מניפים דגלי ישראל, וקוראים: "ביבי תתפטר" ו-"עם ישראל חי".

ראש מועצת שדות נגב, תמיר עידאן, התייחס הבוקר להפסקת האש ואמר: "החלטת הקבינט הביטחוני להסכים להפסקת אש עם חמאס מעוררת תחושה קשה מאד. איננו רוצים בהמשך הלחימה ואנחנו רוצים לחזור לשגרה, אולם ההסכמה להפסקת אש בלי הכרעה, איננה מבטיחה זאת. להיפך. לאחר שמונה חודשים של טרור הצתות וטילים ולאחר יממה שבה נורו מאות רקטות, מסכימה הממשלה להפסקת אש שאין בה שום הישג - לא התחייבות להפסיק את טרור ההצתות וההתפרעויות, לא החזרת השבויים וההרוגים ולא שום הסדר לטווח ארוך. אזרחי ישראל ובעיקר תושבי הדרום זכאים לקבל מהממשלה הסבר מלא להחלטה הזאת. חובתם של חברי הקבינט להתייצב לפני המצלמות ולהסביר לציבור מה הביא להחלטה, מה היו השיקולים ובעיקר – מה בדעת הממשלה לעשות כדי לשים קץ לטירוף הזה. מה שחמור מהכול היא התחושה שצהל מאבד בהדרגה את כושר ההרתעה, בעיקר בשל החלטות כמו זו".

 הפגנת תושבים נגד הממשלה בכרם שלום
 

הפגנת תושבים נגד הממשלה בכרם שלום ( חדשות עשר)

 

אמש הודיעו כלל ישובי עוטף עזה על חזרה מלאה לשגרה ועל הסרת כלל המגבלות שהוטלו בעקבות סבב הלחימה. מטעם המועצה האזורית אשכול נמסר כי ביישובי המועצה יתקיימו לימודים והסעות כרגיל. משרד החינוך הבהיר כי הוחלט על חזרה לשגרה מלאה בכל הארץ. 

בד בבד, לאחר סיום הערכת מצב באוגדת עזה אתמול, התקבל אישור מצה"ל על חידוש תנועת הרכבות החל מהשעה 22:00. מדובר צה"ל נמסר כי "בתום הערכת המצב, הוחלט על הסרת מגבלות ההתגוננות ביישובי עוטף עזה, מרכז הנגב ולכיש". מאז שעות אחר הצהריים נשמר השקט בדרום ולא בוצע ירי מהרצועה לעבר שטח ישראל.

ראש עיריית שדרות, אלון דווידי אמר בתגובה לדיווחים על הפסקת האש כי "עברנו יממה קשה ביותר עם מאות רקטות שנורו על שדרות ויישובי הדרום. הייתה כאן כתישה אמיתית של חמאס, ולצד הפעילות של צה"ל בעזה, אני בתחושה שאינה משתנה, כי רק מבצע צבאי רחב דמוי 'צוק איתן' יביא עמו את השקט לו אנו מייחלים ומצפים. תחושות התסכול והאכזבה של תושבי העיר מובנות לנו וקשה שלא להזדהות איתן. אמירתי היא ברורה וחד משמעית – אסור לאפשר לחמאס ולארגוני הטרור להכתיב לנו את סדר היום העירוני. להפסקות האש המדומות הללו אין תכלית והדבר כבר הוכח".

הפגנת תלמידי עוטף עזה במחאה על המצב הביטחוני בדרום
 

הפגנת תלמידי עוטף עזה במחאה על המצב הביטחוני בדרום (דוברות אשכול)

 


אירועי אתמול:

המונים התאספו אמש במספר מוקדים ברצועת עזה על מנת לחגוג את מה שהם מכנים, "ניצחון ההתנגדות". המשתתפים חילקו סוכריות ברחובות והניפו דגלים.

במקביל, הכניסה לעיר שדרות נחסמה בעקבות מחאת תושבים נגד הסכם הפסקת האש. כאלף אזרחים התאספו בצומת הכניסה לעיר, הבעירו צמיגים וקראו קריאות נגד הממשלה והעומד בראשה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לדבריהם, הסבב הבא הוא רק עניין של זמן והפסקת האש איננה כוללת את הפרות הסדר מדי שישי. עוד טענו המוחים כי הם אינם מרוצים מכך שהגורם שמעדכן על המצב הביטחוני, בין היתר, הפסקת האש - הוא חמאס.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, טען כי "תושבי הדרום מוחים בצדק. הממשלה ממשיכה להפקיר אותם". לדבריו, "אנחנו סומכים על מערכת הביטחון ועל ההמלצה להפסקת אש. הממשלה והקבינט - נכשלו. במשך ארבע שנים נתניהו הפקיר את תושבי העוטף והזניח את סוגיית עזה. כמו שברח מטיפול במחירי הדיור, במערכת הבריאות ובכבישים. הסיוט שתושבי הדרום עברו היום הוא באחריות נתניהו".

 ההפגנה של תלמידי ׳נופי הבשור׳ במועצה אזורית אשכול
 

ההפגנה של תלמידי ׳נופי הבשור׳ במועצה אזורית אשכול (איל בריברם)

 

בד בבד, מקור דיפלומטי שמעורב במגעים בעזה מסר כי "יש הבנות בין כל הצדדים לחזור לתנאי הפסקת האש שבסיום מבצע צוק איתן ב-2014. עם זאת המצב מאוד רגיש ויכול להתפוצץ שוב". גורמים חדשים שהיו חלק מהמאמץ להפסקת אש היו נורווגיה ושוויץ שהפעילו על חמאס לחץ שיסכים להפסקה שכזו. מוקדם יותר אמר דיפלומט מערבי לחדשות עשר כי ארבעת הגורמים שתיווכו בין חמאס לישראל היו מצרים, שליח האו"ם מלאדנוב, קטאר ונורווגיה. לדברי הדיפלומט, השליח הנורווגי למזרח התיכון, תור ונסלנד, העביר מסרים לחמאס כי אם לא יפסיק את הירי הדבר יפגע בעסקת הזרמת הדלק לעזה בה מעורבת נורבגיה. השליח הנורווגי העביר מסרים בחזרה מחמאס לישראל על רצון הארגון בהפסקת אש.

במסגרת העימות שהחל ביום שני אחר הצהריים, נורו כ-460 רקטות לעבר יישובי עוטף עזה, שמתוכן יורטו למעלה ממאה על-ידי מערכת "כיפת ברזל". במהלך מטחי הרקטות שנורו לעוטף, נהרג מפגיעה ישירה בבית מחמוד אבו עצבה, בן 48. אבו עצבה היה פועל בניין מהעיירה חלחול הסמוכה לחברון, טרם ידוע אם הייתה בידו אשרת שהייה חוקית. מנגד, צה"ל הפציץ כ-160 מטרות ברחבי הרצועה במהלך סבב הלחימה האחרון, ביניהן משרד המודיעין של חמאס, ומטה "אל-אקצא" ערוץ הטלוויזיה של חמאס בעזה, שהושמד כליל.