ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, רויטרס

הושגה הסכמה על הברקזיט: מיי תציג טיוטת ההסכם מחר בקבינט

בתום משא ומתן שארך למעלה משנה, האיחוד האירופי ובריטניה הגיעו להסכמה בנוגע לתנאי הפרישה הבריטית מהאיחוד. עם זאת, בלונדון מעריכים: הפרלמנט לא יאשר ההסכם

בתום משא ומתן שארך למעלה משנה, האיחוד האירופי ובריטניה הגיעו הערב (שלישי) להסכמה בנוגע לתנאים שבהם תפרוש בריטניה מהאיחוד. ראשת הממשלה הבריטית, תרזה מיי, צפויה להציג את טיוטת מסמך העקרונות המוסכם בישיבת הקבינט שתיערך מחר.

בשלב זה לא ברור האם הקבינט יאשר את המסמך, שתנאיו לא פורסמו עדיין. חלק מחברי הקבינט שתומכים בפרישה מהאיחוד, טוענים שמיי נכנעה לתנאים שהציבה בריסל בכתיבת המסמך. מקורות דיפלומטיים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי אם הקבינט הבריטי יאשר את ההסכם, מנהיגי אירופה עשויים להיפגש לפסגה ב-25 בנובמבר על מנת לסכם את פרישת בריטניה מהאיחוד.

 
 
 
 הפגנה בלונדון נגד הברקזיט
 

הפגנה בלונדון נגד הברקזיט (רויטרס )

 

במקביל לפרסום המידע על ההסכם המתגבש, נשמעו קולות בפוליטיקה הבריטית שטוענים כי למיי יהיה קשה מאוד לאשר את המסמך. "האם היא יכולה לרצות את כולם? זה יהיה קשה אבל בואו נמתין לראות את הפרטים", אמר מנהיג מפלגת DUP מצפון אירלנד, נייג'ל דודס.

במפלגת הלייבור, שתומכים בפרישה מהאיחוד אך ורק תוך שמירת כל הזכויות וההטבות הכלכליות שקיימות כעת, אמרו כי ספק אם ההסכם המוצע הוא "נכון" לבריטניה. וינס קייבל, מנהיג מפלגה המפלגה הליברל-דמוקרטית, אמר כי מיי לא תצליח לאשר את ההסכם. "הבעיה היא שהמסמך צריך לעבור את אישור הפרלמנט וכל מה שאנחנו יודעים בנוגע לדעות השונות במפה הפוליטית זה שעסקה כזו לא תאושר", אמר. למעשה, עמדתה של מיי בנוגע לפרישה מהאיחוד - שנתפסת כפשרה - קוממה עליה את כל הצדדים במפה הפוליטית הבריטית.

ההערכה היא כי הפרישה הבריטית מהאיחוד עלולה לגרום לטלטלות בכלכלת בריטניה. תומכי הברקזיט טוענים כי גם אם בטווח הקצר, הפרישה תביא לאי-יציבות, בטווח הארוך, היא תאפשר לבריטניה לשגשג.

כזכור, במשאל העם שנערך בקיץ 2016, 52 אחוזים מהמצביעים הצביעו בעד עזיבת האיחוד האירופי לעומת 48 אחוזים שתמכו בהישארות.