ההסלמה בדרום, רויטרס

פגיעה ישירה בבית בעוטף; "מצרים והפלגים סיכמו על הפסקת הירי"

הירי לשטח ישראל נמשך על אף הדיווחים בעזה על הפסקתו בשעה 15:30. חמאס: "כשישראל תנצור את האש - נפסיק פעולותינו בשטח" • בית ניזוק בחוף אשקלון - ללא נפגעים

  • פורסם ב:
  • 13/11/2018 14:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/11/2018 16:09
  • |
  • כתבים:
  • אלעד זיני

הפלגים הפלסטינים ומצרים הסכימו על הפסקת ירי הטילים - כך דיווחו היום (שלישי) הפלסטינים ברצועת עזה. על פי הדיווח, בשעה 15:30 אמור היה להיפסק ירי הטילים מעזה. דובר חמאס, אסמאעיל רדואן: "אין חדש במאמצים להפסקת אש. ברגע שבו ישראל תנצור את האש - אז ההתנגדות תפסיק את פעולותיה בשטח. על כל המתווכים לרסן את האוייב". עם זאת גורמים פלסטיניים הכחישו את דבר הפסקת האש לאתר הפלסטיני "דוניא אל-ווטן". נוסף על כך, ירי הרקטות לעבר ישראל נמשך ואזעקות צבע אדום בעוטף נשמעו סביב שעת הפסקת הירי המדווחת.

דקות לאחר הדיווח, נורה מטח לעבר מועצה אזורית חוף אשקלון ונגרם נזק לבית במקום כתוצאה מפגיעה ישירה של רקטה, לא דווח על נפגעים. התקשורת הפלסטינית דיווחה כי שלושה פלסטינים נפצעו כתוצאה מהפצצה של צה"ל בצפון חאן יונס שבדרום הרצועה. במקביל התקבלו דיווחים פלסטיניים על תקיפה של צה"ל באזור דיר אל-בלח. כמו כן, דווח על הרוג אחד ו-3 פצועים פלסטינים בתקיפה של צה"ל בבית-לאהיא שבצפון הרצועה. משרד הבריאות בעזה אישר כי בתקיפה בצפון הרצועה נהרג גבר בן 29 ששמו ח'אלד אכרם יוסף מערוף.

לאחר תחילת העימות אתמול אחר הצהריים, בו נורו כ-400 רקטות לעבר יישובי עוטף עזה, התקיימה הערכת מצב מחודשת בפיקוד העורף, בה הוחלט להקל את הנחיות ההתגוננות לתושבי עוטף עזה. על פי ההקלות, מאושרת עבודה שאינה חיונית ברחבי העוטף, בתנאי שקיימת סמיכות למרחב מוגן. ניתן לקיים לימודים בגנים ממוגנים בתוך היישובים בלבד. ההנחיה לשהייה רציפה במרחבים המוגנים הוסרה, אך יש לפעול בהתאם להנחיות וזמני ההתגוננות. ערוץ אל-מנאר של החיזבאללה דיווח כי המשלחת הביטחונית המצרית תגיע מחר לישראל במסגרת מאמציה להביא לרגיעה ברצועת עזה.

במהלך מטחי הרקטות שנורו לעוטף ביממה האחרונה, נהרג מפגיעה ישירה בבית מחמוד אבו עצבה, בן 48. אבו עצבה היה פועל בניין מהעיירה חלחול הסמוכה לחברון, טרם ידוע אם הייתה בידו אשרת שהייה חוקית. ראש האופוזיציה, ציפי לבני, ביקרה היום בבית שבו נהרג אבו עצבה. ממד"א נמסר כי פרט להרוג באשקלון, ישנם 54 נפגעים מאז אתמול, בהם שלושה במצב קשה, ואחד במצב בינוני. 23 בני אדם נפצעו קל, ו-27 נוספים לקו בחרדה. הקבינט התכנס בקריה ודן בהמשך פעילות הממשלה.
 


 

תושבי המועצה האזורית אשכול קיבלו הנחייה לשהות בסמוך למרחבים המוגנים. מותרת פעילות לא פורמלית בגנים ממוגנים בלבד. אין לבצע עבודות חקלאיות עד מרחק של שני קילומטרים מהגבול, החל משני קילומטרים יש לקבל אישור מהחטיבה. חלק מהצמתים נחסמו לתנועה, ומותרת הכניסה לתושבי האזור בהצגת תעודת זהות. בבאר שבע, אופקים, נתיבות, אשקלון, אשדוד, קריית מלאכי וקריית גת ניתן לערוך התכנסויות עד 300 בני אדם. בנוסף,  שירותים לציבור יינתנו במתכונת מצומצמת. אין מגבלות על שאר האזורים בארץ.

טלי ורסנו, האחראית על תיווך הוראות פיקוד העורף לילדים, הגיעה הבוקר לזירת הבניין שנפגע באשקלון. בריאיון לחדשות עשר אמרה המליצה להורים לא להביא את ילדיהם לראות מבנים שנפגעו: "זה רעיון מאוד לא מוצלח. לילדים יש דמיון ממש פורה, ואין צורך להביא אותם לכאן. ילד אחד שראיתי פה שאל אותי אם זה בית של מחבל", סיפרה. "במקום זה כדאי לדבר איתם על דברים שנותנים לנו כוח, על המרחב המוגן ששומר עלינו ועל האזעקה שמזהירה אותנו".

ורסנו אף סיפרה על עצה שקיבלה מילדה בת עשר, שהרגיעה את שכנותיה הצעירות: "היא לימדה אותן לנפח בועות סבון גדולות, וזה עזר להן לנשום יותר טוב. כשאנחנו נושפים את האוויר לאט-לאט, הגוף שלנו נרגע".

כאמור, שרי הקבינט התכנסו בקריה. גורם ישראלי בכיר אמר הבוקר, כי לא מתקיימים מגעים עם מצרים או האו"ם בנוגע להפסקת אש, כל עוד הארגונים בעזה ימשיכו לירות לעבר ישראל. עם זאת, דיפלומט מערבי טען הבוקר כי האו"ם ומצרים ממשיכים במגעים עם ישראל וחמאס לכינון הפסקת אש ברצועה. חלק משרי הקבינט מעריכים כי למרות ההסלמה החריפה, נתניהו לא שינה את עמדתו לגבי הימנעות ממערכה ברצועה, ומעוניין לחתור להסדרה.

הפצצת מטה ביטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל

הפצצת מטה ביטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל ( חדשות עשר)

 


 

משרד החוץ הנורווגי הודיע כי הוא מודאג מהאירועים ברצועת עזה ופועל עם מצרים והאו"ם בכדי להשיב את הרגיעה. "ירי הרקטות מעזה לא מתקבל על הדעת וחייב להיפסק. על כל הצדדים להפגין איפוק ולהגן על אזרחים". 

בכיר חמאס, חוסאם בדראן, כתב בטוויטר: "אם נתניהו רוצה לסיים את סבב ההסלמה הזה הרי שעליו פשוט לפטר את ליברמן, שטיפשותו החלה את הסבב הזה".

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, קיצר ביקור שקיים בכווית, וישוב היום לרמאללה. על פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, אבו מאזן גינה את ההסלמה הישראלית, וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב באופן מיידי, על מנת לעצור את ההידרדרות באזור. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ביממה האחרונה נהרגו חמישה פלסטינים ברצועה, ועשרים נוספים נפצעו. דובר חמאס הזהיר כי אם ישראל לא תפסיק את תוקפנותה, יורחב טווח הירי.

בסך הכול הפציץ צה"ל כ-150 מטרות ברחבי הרצועה במהלך סבב הלחימה האחרון, ביניהן משרד המודיעין של חמאס, ומטה אל-אקצא - ערוץ חמאס בעזה, שהושמד כליל. הבוקר נמסר מדובר צה"ל כי בנוסף תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר במהלך הלילה את מטה ביטחון הפנים של ארגון החמאס, מחסן אמצעי לחימה בחאן יונס, מתחם צבאי בשכונת זייתון, אתר לייצור אמצעי לחימה בשייח עומדאן וכלי שיט יעודי של החמאס. מנתוני משרד הבריאות בעזה עולה כי ארבעה פלסטינים נהרגו במהלך תקיפות צה"ל ברצועה הלילה. דובר צה"ל עדכן כי מסוק קרב וכלי טיס של צה"ל תקפו מספר חשודים שזוהו חוצים את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. החשודים היו במעקב תצפיות וכוח צה"ל.

 

 תקיפת צה"ל בעזה כתגובה למטח הרקטות (ארכיון)

תקיפת צה"ל בעזה כתגובה למטח הרקטות (רויטרס )

 

קצין בכיר בחיל האוויר אמר בתדרוך לכתבים כי "ביממה האחרונה פתחנו בהתקפה משמעותית על החמאס. זה שונה מכל מה שעשינו בעבר. חיל האוויר בנה יכולת משמעותית להשמיד בניין שלם בלי להרוג אף אזרח. אנחנו מקפידים על הערכים שלנו ולא פוגעים באזרחים".

עוד אמר הקצין: "אנחנו תוקפים בניין בן שבע קומות תוך פינוי כל השכונה. לא הייתי מתחלף עם אף אחד מהשכנים שם. המטרה שלנו היא לפגוע בחמאס בצורה אגרסיבית".

שר הביטחון והרמטכ״ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, התייחס להסלמה בדרום: ״ההתפרצות האלימה והחריגה בהיקפה ובעוצמתה של טרור מהרצועה ביממה האחרונה היא שחיקה מוחלטת של מה שנותר מההרתעה הממושכת והאפקטיבית שהושגה ב״צוק איתן״, הרתעה שהחזיקה כמעט ארבע שנים בהן החמאס נמנע מלירות אפילו כדור אחד. ישראל חייבת להשיב את ההרתעה ולגבות מחירים כבדים מגורמי הטרור ברצועה ומהר. לצה״ל יש היכולת לגבות מחיר כבד מחמאס ושאר ארגוני הטרור. זו הדרך היחידה לשקם את ההרתעה שנשחקה. רק אחרי שיקום ההרתעה, נכון להגיע להפסקת אש".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ביקר בנתיבות בעקבות ההסלמה בדרום: ״אני מבקש מכל אזרחי ישראל ומתושבי האזור בפרט, בכל לשון של בקשה, הישמרו לנפשותיכם מאוד מאוד והישמעו להוראות פיקוד העורף״.

                     

"כולנו תחת מתקפה, תחת אש שמנסה לערער את אורח חיינו. החוסן שלכם הוא החוסן של כולנו", הדגיש. "אמרתי בעבר ואמשיך לומר עוטף עזה הוא עוטף ישראל כולה, כשהאזעקות מייללות כאן הן מהדהדות גם בלב שלנו בירושלים, בתל אביב ובכל מקום בארץ".