מאור איפרגן, תושב קיבוץ כפר עזה, מפגין חוסן למול המצב, חדשות עשר

ילדי הדרום על החיים תחת אש: "הלילה היה קשה, אנחנו מתגברים"

אייל בן ה-11 ומאור בן ה-10, תושבי אשקלון ועוטף עזה, מספרים על תחושותיהם ועל ההתמודדות עם המצב שמולו הם ניצבים ביומיים האחרונים: "כשהיתה אזעקה חלק בכו וצרחו"

אש בדרום: ילדי עוטף עזה סיפרו היום (שלישי) לחדשות עשר על תחושותיהם ביומיים האחרונים, עם תחילתו של גל ההסלמה. מאור מקיבוץ כפר עזה ואייל, תושב אשקלון, טוענים כי הם משתדלים להתגבר, חרף המצב הביטחוני. מאתמול בצהריים עד כה נורו כ-370 רקטות לעבר שטח ישראל, וצה"ל תוקף כל העת ברצועת עזה.

מאור איפרגן, בן העשר: "אצלנו בעוטף עזה קשה, יש הרבה צבע אדום, עברנו לילה וצהריים גם מאוד לא קלים. אנחנו נשארים הרבה בתוך המרחב המוגן ועד שיש איזו הפסקה שבה אנחנו יכולים לצאת, אחרי זמן קצר אנחנו שוב שומעים צבע אדום וזה די מעצבן". כשנשאל אם לא ביקש מאמו להתרחק מהאזור עד שהמצב ירגע, ענה: "לא, כיף לי פה. יש לי פה את כל החברים שלי, אני רגיל לזה ואני לא כל כך חושש. הלילה היה קשה, אבל אנחנו מנסים להתגבר על זה – שיהיה בסדר".

אייל, בן 11, תושב אשקלון, גר בסמוך לנפילת הרקטה שממנה נהרג האזרח הפלסטיני אתמול באשקלון: "אתמול ממש חשבתי שרקטה פגעה בבית שלי. אני גר כאן מעבר לכביש ואני ממש מפחד. אתמול זה היה כאן, מחר זה יכול להיות בבית שלנו. אני הבכור מבין חמישה אחים, שתי אחיות קטנות תינוקות ושלושה בנים ואמא שלי מפחדת כי אנחנו בקומה הרביעית וזה מלחיץ אותה. סבתא שלי גרה באילת ואמא שלי רוצה לעבור לשם, כי אין שם פיצוצים. כשהייתה האזעקה חלק צרחו ובכו מרוב כל הלחץ. לא חשבתי שזה יקרה ורק בגלל שצה"ל רצה להרוג מישהו בכיר בעזה אז עכשיו הם מחזירים לנו בקסאמים רק בגלל שעשינו מעשה כזה".

אייל נשאל כיצד יש לפעול כשיש אזעקות ואיזה עצות יש לו למקרים מהסוג, הוא ענה: "אם אתם במכונית, נא לצאת מהמכונית ולהשכב על הרצפה עם ידיים על הראש. כשיורדים לחדר מדרגות - אם יש בחדר המדרגות חלונות – נא להתכופף. כשנפלה אתמול הרקטה, חשבנו שהיא פגעה בחניה שלנו, אז רצנו ממש מהר למטה וראינו שזה פגע בבניין שאנחנו עכשיו לידו ועדיף שנלך מהמקום שבו אנחנו חשופים". הוא סיכם במילים: "שצה"ל יתקוף אותם וינצח".

היירוטים בשמי הדרום
 

היירוטים בשמי הדרום בשעות הבוקר המוקדמות  (חדשות עשר )

 

במהלך היממה האחרונה נורו למעלה מ-370 רקטות לעבר יישובי עוטף עזה, במהלכן נהרג מפגיעה ישירה בבית מחמוד אבו עצבה, בן 48. אבו עצבה היה פועל בניין מהעיירה חלחול הסמוכה לחברון, טרם ידוע אם הייתה בידו אשרת שהייה חוקית. ממד"א נמסר כי פרט להרוג באשקלון, ישנם 54 נפגעים מאז אתמול, בהם שלושה במצב קשה, ואחד במצב בינוני. 23 בני אדם נפצעו קל, ו-27 נוספים לקו בחרדה. הקבינט מכונס בקריה ודן בהמשך פעילות הממשלה.

תושבי המועצה האזורית אשכול קיבלו הנחייה לשהות בסמוך למרחבים המוגנים. מותרת פעילות לא פורמלית בגנים ממוגנים בלבד. אין לבצע עבודות חקלאיות עד מרחק של שני קילומטרים מהגבול, החל משני קילומטרים יש לקבל אישור מהחטיבה. חלק מהצמתים נחסמו לתנועה, ומותרת הכניסה לתושבי האזור בהצגת תעודת זהות. בבאר שבע, אופקים, נתיבות, אשקלון, אשדוד, קריית מלאכי וקריית גת ניתן לערוך התכנסויות עד 300 בני אדם. בנוסף,  שירותים לציבור יינתנו במתכונת מצומצמת. אין מגבלות על שאר האזורים בארץ.

טלי ורסנו, האחראית על תיווך הוראות פיקוד העורף לילדים, המליצה להורים לא להביא את ילדיהם לראות מבנים שנפגעו: "זה רעיון מאוד לא מוצלח. לילדים יש דמיון ממש פורה, ואין צורך להביא אותם לכאן. ילד אחד שראיתי פה שאל אותי אם זה בית של מחבל", סיפרה לאחר שהגיעה למקום הבית שנפגע באשקלון. "במקום זה כדאי לדבר איתם על דברים שנותנים לנו כוח, על המרחב המוגן ששומר עלינו ועל האזעקה שמזהירה אותנו". היא סיפרה על עצה שקיבלה מילדה בת עשר, שהרגיעה את שכנותיה הצעירות: "היא לימדה אותן לנפח בועות סבון גדולות, וזה עזר להן לנשום יותר טוב. כשאנחנו נושפים את האוויר לאט-לאט, הגוף שלנו נרגע".