הבחירות לרשויות המקומיות , חדשות עשר

הסיבוב השני בבחירות לחוף אשקלון נדחה - שאר המועצות ללא שינוי

110 מועמדים יתמודדו ב-54 רשויות מקומיות, אולם עקב ההסלמה מול עזה, הודיע שר הפנים על דחיית הבחירות במועצה הדרומית. הקלפיות יהיו פתוחות בין 13:00 ל-22:00

הסיבוב השני בבחירות לרשויות המקומיות יתקיים היום (שלישי) ובו יתמודדו 110 מועמדים לתפקיד ראש הרשות המקומית ב-54 רשויות בישראל, בהן אף מועמד לא זכה ביותר מ-40% מקולות הבוחרים. עקב ההסלמה מול עזה, הודיע משרד הפנים כי הבחירות לראשות המועצה האזורית חוף אשקלון יידחו. שאר יישובי הדרום לא שינוי.
 

תחילה נמסר ממשרד הפנים כי הם ממתינים להערכת מצב של צה"ל ופיקוד העורף בנוגע למצב בדרום. באם יוחלט כי על התושבים להשאר במרחבים המוגנים, שר הפנים ישקול אם לדחות את הבחירות ביישובים אילת, אל קסום, חוף אשקלון, להבין, לקיה, מיתר ותל שבע. בסמכותו של השר דרעי לדחות את קיום הבחירות עד יממה ממועדן. לכן, אם תדרש דחייה ארוכה יותר, המועד החדש ייקבע בוועדת הפנים של הכנסת. בהמשך נקבע כאמור כי הבחירות יתקיימו כסדרן בכל המועצות מלבד חוף אשקלון.
 

כמו כן, לאחר שתי התפטרויות של מועמדים – האחת בתל שבע והשנייה בעילוט, נותרו ביישובים אלו מועמדים יחידים, אך הבוחרים עדיין ייצטרכו להגיע לקלפיות ולשים פתקי הצבעה.
 

 קלפי בבחירות המקומיות בירושלים

קלפי בבחירות המקומיות בירושלים ( חדשות עשר)

 


 

בסך הכל, אם לא תהיינה דחיות, 1,934,501 בעלי זכות הצבעה פוטנציאליים יוכלו להצביע ב-2,944 קלפיות בין השעות 13:00 ל-22:00. בתוך 55 הרשויות שבהן ייערך סיבוב שני ישנן 19 עיריות, 29 מועצות מקומיות ושבע מועצות אזוריות. 26 ראשי עיר מכהנים יתמודדו על המשך פעילותם ושבע נשים יתמודדו על התפקיד.
 

על רקע אירועי האלימות השונים שהתרחשו סביב הבחירות ולאחריהן, קרא מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לשמור על טוהר הבחירות: "יש להביע שאט נפש מאירועי אלימות להם אנו עדים, נגד נבחרים ומועמדים לראשות הרשות המקומית במספר מוקדים בישראל", מסר כהן. "לקראת הסיבוב השני, אני קורא לכלל המועמדים לשמור על איפוק ולכבד את ההליך הדמוקרטי".

רשימת המועצות המקומיות בהן יתקיים היום סיבוב הבחירות השני:


 

בתוך כך, קטטה אלימה פרצה אתמול בכפר מנדא, על רקע תוצאות הבחירות למועצה המקומית, שהוכרעו בהפרש של 24 קולות בלבד. בקטטה השתתפו מאות מעורבים משתי משפחות מהכפר, שבגליל התחתון, ובמהלכה נעצרו 17 חשודי, תושבי היישוב, בגילים שונים.

גם שלשום נרשמו התפרעויות בכפר מנדא, כשבמקום נופצו שמשות רבות של כלי רכב, נשברו חלונות בתים ונגרם נזק רב לרכוש. תושבים טענו כי הסיבה לכך היא שלא הצביעו בבחירות לראש המועצה הנבחר. ראש המועצה, מואנס עבד אל-חלים, התייחס לאלימות ואמר כי "אני מבקש מהמשטרה לפעול ביד קשה לעצור את האנשים שהתפרעו".

 

קטטה המונית בכפר מנדא

קטטה המונית בכפר מנדא (חדשות עשר )

 

סך הכול, בשבוע האחרון נעצרו כ-140 חשודים ביישובי המגזר הערבי בצפון, כולם כתוצאה מההתפרעויות באזור. האלימות הרבה עלולה להמשיך גם השבוע לקראת הסבב השני בבחירות. חרף מאמציה הרבים, המשטרה מתקשה להשתלט על האלימות. זאת, כיוון שהמודיעין שיש ברשותה פחות משמעותי ביחס לעבר, וכן כיוון שישנם אמצעי לחימה רבים המוחזקים בבתים באזור. השבוע, צפויים שוטרים רבים לתגבר נוכחות ב-30 יישובים במגזר.

בד בבד, לאחר שנחשף כי אריה דרעי אמר ביחס למועמד לראשות עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ, כי "השטן הוציא צו שמונה", שלשום (ראשון) הגיע לידי חדשות עשר תיעוד בו נראה בני פרץ, בכיר במטה משה ליאון, כשהוא מסתער בקללות ואיומים על עופר ברקוביץ ותומכיו בעת שהגיעו לשוק מחנה יהודה ביום שישי האחרון. פרץ התקרב לעבר המועמד בתנועות מאיימות וצעק לעברו: "חתיכת עלוב, תתבייש לך", בהמשך הוסיף הפעיל קללות ואיומים תיאוריים בעת שפעילי סיעת התעוררת ניסו לבלום את התקדמותו אל עבר ראש רשימתם. אתמול דווח כי במטה ברקוביץ הוחלט להגביר את האבטחה סביבו, ככל הנראה סביב רצף האירועים האחרונים.