זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל, צילום: פלסטיני

דקה אחר דקה: פעולת הכוח המיוחד שבה נהרג סא"ל מ'

באירוע חריג מאוד, נחשפו החיילים שנכנסו ברכב בלבוש אזרחי לרצועה, והחלו להימלט לעבר הגבול כשהם תחת אש. טייסי מסוק נחתו תוך כדי הירי, וחילצו את הגופה ואת הפצוע

באירוע חריג מאוד, שמתרחש אחת לשנים רבות, פעולה של יחידה מיוחדת בעומק האויב נחשפה אתמול (ראשון) תוך קרב שמנהל קומץ של לוחמים כדי להיחלץ. פעולות כאלה מבצעות תחת חשאיות מוחלטת. כך היה אמור להיות אתמול, אך משהו השתבש.

לפי תיאורי הפלסטינים, הכוח הגיע מסוערב, בלבוש אזרחי, עורר את חשדם של אנשי חמאס שהיו במקום ואלו החלו במרדף אחריו. הם הצליח לעצור את הרכב סמוך לעבסאן ולתחקר את הנוסעים. אז נפתחה לעברם אש מעבר למושבים האחרונים שפגעה בכמה מאנשי החמאס, והלוחמים החלו להימלט לכיוון הגבול כשאנשי חמאס דולקים אחריהם ויורים לעברם.

הרכב בו ארונו של סא"ל מ'
 

הרכב בו ארונו של סא"ל מ' ( חדשות עשר)

 
 
 

מספר כלי טיס של חיל האוויר החלו לתקוף את אנשי החמאס. סמוך לגבול התנגש הרכב של הלוחמים בקיר בטון ומשם כבר חילץ אותם מסוק שנחת בצד הפלסטיני, למרות האש הכבדה.

מסוקים, מטוסים וכלי טיס אחרים המשיכו לפגוע באנשי חמאס ולהשמיד את הציוד והרכב שנותרו מאחור. טייסי המסוק שנחתו תחת אש בשטח הפלסטיני, פינו את ההרוג והפצוע אל בית החולים סורוקה. הפצוע יצא מכלל סכנה. לפלסטינים שבעה הרוגים ו-15 פצועים, ביניהם בכיר חמאס, נור אלדין מחמד סלאמה ברכה, שהיה בחבורה הראשונה שהתקילה את לוחמי צה"ל. כשעלה האור מצא חמאס את שרידי הציוד והבין את גודל ההישג - שיבוש מבצע מיוחד של צה"ל. פעולה מהסוג הזה מקבל את אישור שר הביטחון וראש הממשלה, וההכנה אליו אורכת שבועות ארוכים.

אלפים הגיעו ללוות בדרכו האחרונה את סא"ל מ', שנהרג בהיתקלות בעומק רצועת עזה. נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר החינוך נפתלי בנט, ואחרים, הגיעו להלווייתו.

״אבל כבד ירד על מדינת ישראל הבוקר", ספד בנט בהלווייה. "מ׳, מטובי מפקדיה ומגיניה של הארץ הזו, כבר לא ישוב.

מ׳ חי חיי גבורה ועוז, בהם רב הנסתר על הגלוי. על מעשיו לא ניתן להרחיב ואת פעולותיו לא נוכל לפאר כמו שוודאי היינו רוצים, אך תוצאותיהם ניצבות מולנו בגאון, בדמות חיי אדם של רבים מאזרחי ישראל".

זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה"ל סא"ל מ'
 

זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה"ל סא"ל מ' ( צילום פלסטיני)

 

"מ׳ יירשם בדברי הימים כאחד מגיבורי ישראל הגדולים, לצדם של יוני נתניהו, רועי קליין ז״ל ושאר גדולי וגיבורי העם שלנו. בחייו, במידותיו ובמותו. מפקד נועז, שלא היסס לסכן את חייו במבצע מורכב ביותר״. 

בנט פנה לאשתו וילדיו של מ׳ ואמר: ״טרם נכתבו המילים על מנת להביע בפניכם את תנחומינו. אך דעו, כי אבא היה גיבור ישראל שבמותו ציווה חיים לרבים אחרים. השכול האישי שלכם הוא פצע מדמם בלב האומה כולה. יהי זכרו ברוך״. 


בתום ההלוויה, נמסרה מצה"ל ההודעה: "סא"ל מ' השתתף אמש במבצע מיוחד של כוחות צה"ל, במהלך המבצע התפתחו חילופי אש בין הכוח לפעילי טרור וכתוצאה מהם נהרג סגן-אלוף מ' ונפצע קצין נוסף. סגן-אלוף מ׳ היה לוחם נועז ומפקד מסור שמילא את כל תפקידיו בהצטיינות ובענווה. במהלך הפעולה המבצעית אמש הראה סגן-אלוף מ׳ במעשיו רוח לחימה, יוזמה, קור-רוח ואומץ לב תחת אש על מנת להבטיח את ביטחון הכוח לפני ביטחונו האישי. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".
 
מדברי נציג צה"ל בלוויה, ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן: ״אתמול בלילה נפל הלוחם האמיץ, סגן-אלוף מ׳ ז״ל, במהלך פעילות מבצעית חסויה ברצועת עזה. את פרטי הפעילות, כמו על שירותו של סגן-אלוף מ׳, לא אוכל לפרט במעמד זה. חבריו ומפקדיו סיפרו כי החל מגיוסו ולאורך כל שנות שירותו הוא בלט בערכיו וביכולותיו. הוא היה לוחם אמיץ, מפקד הצועד ראשון לפני חייליו, חבר ואדם מסור עד אין קץ למשימותיו ואנשיו. מ׳ הפגין תושייה ונחישות למען הגנה על ביטחון מדינת ישראל ותושביה. בקור רוח ואומץ לב, פעל מ׳, הלילה הזה, על-מנת להבטיח את ביטחון חבריו לפני ביטחונו האישי שלו. מ׳ בחר בשירות מאתגר ותובעני; ונשא על כתפיו אחריות כבדה לאורך שנים רבות. הוא מילא את כל תפקידיו בהצטיינות ולמרות זאת, היה צנוע ועניו בהליכותיו. מ׳ הוא אות ומופת ללוחם ולמפקד, מקור גאווה. סגן-אלוף מ׳ ז״ל, אני מצדיע לך ומוקיר את תרומתך העצומה לביטחון ישראל. משפחות יקרות, אובדנכם גדול מנשוא. בשם צה״ל ואגף המודיעין אני משתתף בצערכם ומתחייב להיות לכם לבית ולמשפחה. שלא תדעו עוד צער״.

סא"ל מ', בן 41, נשוי ואב לשניים, נפל אמש בפעולת איסוף מודיעין שגרתית של יחידה מיוחדת שהסתבכה. סמוך לשעה 21:15, יחידה מיוחדת של צה"ל נכנסה כשלושה קילומטרים לתוך רצועת עזה במזרח חאן יונס ונחשפה בידי הזרוע הצבאית של חמאס. במקום התפתחו חילופי אש מטווח קצר בין לוחמי היחידה המיוחדת לבין המחבלים של חמאס. במקביל לחילופי האש, התבצעו כ-17 שיגורים של רקטות לעבר שטח ישראל.