ח"כ יאיר לפיד: "לא תהיה הסדרה ללא ההרתעה – צריך מהלך גדול"

בריאיון לחדשות עשר, ביקר יו"ר יש עתיד את התנהלות בנט וליברמן בקבינט, אמר כי צריך להפעיל מנופי לחץ כלכליים בעזה, והוסיף: "יש לחזור לסיכולים ממוקדים"

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התראיין הערב (שני) לחדשות עשר והביע תמיכה ברעיון של תקיפה נרחבת בעזה, על אף מאמצי ההסדרה והקו המתון יחסית שננקט ע"י ראש הממשלה נתניהו נכון לשעה זו. לדבריו, הדרך היחידה להגיע להסדרה היא "להחזיר את ההרתעה לישראל".
 

"אנחנו משלמים מחיר על ארבע שנים שבהן אין מדיניות אמיתית בנוגע לעזה", אמר לפיד. "לא תהיה הסדרה אם לא נחזיר את ההרתעה. אנחנו משאירים את היד של חמאס על ההגה כי חמאס ירגיש שההרתעה אלו. אף ארגון טרור לא ינהל את ישראל ומהלכיה – אנחנו צריכים להרחיב את ארגז הכלים".
 

משנשאל אם הוא אינו סבור שדבריו נשמעים כאמירותיהם של שר הביטחון ליברמן ושר החינוך בנט, השיב לפיד כי "ההבדל ביני לבין בנט וליברמן הוא שההתנהלות שלהם בקבינט היא שערורייתית. אני אומר שהיינו צריכים ללכת למהלך גדול שבו מחד נגביר את ההרתעה דרך הפעלת כוח רחבה ממה שקורה היום, אבל גם נפעיל מנופים כלכליים בתוך עזה שבו האזרחים יפנו לחמאס ויגידו לו שהמצב לא משתלם".

 
 
 
 ח"כ יאיר לפיד

ח"כ יאיר לפיד (חדשות עשר )

 

עוד הוסיף לפיד כי הוא סבור שיש ל "בעד הסדרה כל עוד היא מלווה במהלך מדיני אמיתי. תפקידה של ממשלה הוא להבטיח שקט ליישובי הדרום. השאלה הגדולה היא מי מתחיל ומי מסיים את האירועים האלה. ילדים בעזה נמצאים כעת בממ"ד ופוחדים".

כ-200 רקטות נורו הערב לעבר יישובי עוטף עזה ומקומות נוספים בדרום. 60 רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. עשרה ישראלים נפצעו בכמה תקריות שונות, בהם חייל בן 19 שנפצע קשה כתוצאה מפגיעה ישירה באוטובוס של חיילים שהתלקח, בסמוך ליישוב במועצה המקומית שער הנגב. הוא פונה לבית החולים סורוקה כשהוא מורדם ומונשם. בחמאס טוענים כי מדובר בטיל מסוג קורנט ששיגרו. אזעקות נשמעות בכל רחבי הדרום, הלימודים בעוטף עזה בוטלו. בתגובה, צה"ל תקף 70 מטרות לאורך רצועת עזה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ערך התייעצות ביטחונית בקריה עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. מחר יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני. משרד הבריאות בעזה הודיע על שני הרוגים ושבעה פצועים כתוצאה מהפגזות צה"ל ברצועה. ערוץ הטלווזיה הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח כי מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, יוזמים מגעים להשגת רגיעה.

מצה"ל נמסר: "בשעות האחרונות מטוסי ומסוקי קרב, טנקים וכלי טיס של צה"ל תקפו למעלה מ-70 יעדי טרור של ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברחבי רצועת עזה. היעדים שנתקפו בשעה האחרונה על ידי מטוסי קרב הם מנהרת טרור התקפית בדרג' תפח, ארבעה מתחמים צבאיים ברפיח ודיר אל באלח וכן עמדת תצפית של ארגון הטרור חמאס בג'בליה. בנוסף נתקפו מטרות ג'יהאד איסלאמי ובהן שתי מנהרות טרור התקפיות ברפיח, אתר לייצור אמצעי לחימה ברפיח, ארבעה מתחמים צבאיים בנציראת, רפיח ובית להיא, עמדת שיגור ירי תלול מסלול בג'בליה".