דובר צה"ל: "המתקפה תורחב - חמאס מוביל לחורבן עזה"

מנליס אמר לחדשות עשר כי בצה"ל נערכו למתקפה והוסיף כי חשיפת פרטי סא"ל מ' ברשת היא "פגיעה בביטחון ישראל" • עד כה הותקפו 70 מטרות ברצועה - צפו בתיעוד

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס שוחח הערב (שני) עם חדשות עשר וסיפר על ההיערכות של צה"ל בסבב ההסלמה הנוכחי. מנליס אמר כי בכוונת צה"ל להרחיב את גל התקיפות בשעות הקרובות ואולי אף בימים הקרובים ותלה את האשמה על המצב בעזה בחמאס: "הנהגת חמאס הובילה, בהחלטה שלה היום אחר הצהריים, את הרצועה לחורבן".
 

"בשעות האחרונות יש תקיפה רחבה של כלי טיס וטנקים נגד עשרות מטרות חמאס וג'יהאד אסלאמי-פלסטיני", עדכן מנליס וסיפר כי המתקפות, כאמור, ימשכו. "הותקפו מספר אתרים צבאיים ומספר חוליות ירי שבהם יש גם נפגעים לארגוני הטרור. הן ימשכו בשעות הקרובות ויתעצמו ככל שיידרש".
 

משנשאל אם לדעתו ישראל נמצאת בנחיתות מול חמאס עקב העובדה כי חמאס החל את הירי היום, אמר מנליס כי "האירוע התחיל בלילה בפעולה שלנו בעומק הרצועה. איבדנו שם לוחם אמיץ. היום חמאס בחר לירות לעבר ישראל ואוטובוס אזרחי שבו יש פצוע קשה".

צפו: תקיפות צה"ל היום ברצועה
 


 

לדבריו דובר צה"ל, בצבא נערכו מראש לתקיפת חמאס. "זו התקפה שזיהינו אותה ונערכנו אליה. נתנו הנחיות לתושבים ואנחנו מתגברים את הכוחות. סל הכלים שיש לנו מול הרצועה הוא רחב מאוד ועדיין לא השתמשנו בכולו".
 

בהתייחס לפעולה שבה נהרג אמש סא"ל מ', אמר תא"ל מנליס כי "ארגוני הטרור בגבולות המדינה לא מפסיקים לבנות את כוחם, גם בתקופות שקט, ואנחנו ממשיכים בפעילות גלויה וסמויה בכלל הגזרות באופן שוטף. פעולות כאלו מבוצעות כל הזמן וגם הפעולה הלילה תוכננה מבעוד מועד. המגעים להסדרה נלקחו בחשבון ונלקחו מגוון שיקולים".
 

עוד הוסיף מנליס כי פרסום פרטיו של סא"ל מ' ברשתות החברתיות, בניגוד להוראות הצנזורה פוגע בביטחון ישראל. "מי שפרסם עליו פרטים, מעבר לפרטים שאני פרסמתי, פגע בביטחון המדינה. אנחנו עסוקים בניסיון להבין את הנזק ולטפל בו".


מפקד אוגדת עזה, תא"ל אליעזר טולדנו, מסר הערב לחדשות עשר כי "יש להקפיד להשמע להנחיות צהל, אנחנו בשליטה. האזרחים וכוחות ההביטחון מחוברים יחד".
 

 תקיפת צה"ל בעזה כתגובה למטח הרקטות (ארכיון)

תקיפת צה"ל בעזה כתגובה למטח הרקטות (רויטרס )

 

מצה"ל נמסר הערב כי בשעות האחרונות מטוסי ומסוקי קרב, טנקים וכלי טיס תקפו למעלה מ-70 יעדי טרור של חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברחבי עזה. "היעדים שנתקפו בשעה האחרונה על ידי מטוסי קרב הם מנהרת טרור התקפית בדרג' תפח, ארבעה מתחמים צבאיים ברפיח ודיר אל-באלח וכן עמדת תצפית של חמאס בג'בליה. בנוסף הותקפו מטרות של הג'יהאד האסלאמי ובהן שתי מנהרות טרור התקפיות ברפיח, אתר לייצור אמצעי לחימה ברפיח, ארבעה מתחמים צבאיים בנציראת, רפיח ובית להיא, ועמדת שיגור ירי תלול מסלול בג'בליה".
 
עוד נמסר מדובר צה"ל כי "התקיפות בוצעו בתגובה למתקפת הטרור שמובילים ארגוני הטרור משטח רצועת עזה לעבר אזרחי מדינת ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל"
 

כ-200 רקטות נורו היום לעבר יישובי עוטף עזה ומקומות נוספים בדרום. 60 רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. 10 ישראלים נפצעו בכמה תקריות שונות, בהם צעיר בן 19 שנפצע קשה כתוצאה מפגיעה ישירה, באוטובוס שהתלקח, סמוך ליישוב במועצה המקומית שער הנגב. הוא פונה לבית החולים סורוקה כשהוא מורדם ומונשם. בחמאס טוענים כי מדובר בטיל מסוג קורנט ששיגרו. אזעקות נשמעות בכל רחבי הדרום, הלימודים בעוטף עזה בוטלו. בתגובה, צה"ל תקף, כאמור, 70 מטרות לאורך רצועת עזה. 

משרד הבריאות בעזה הודיע על שלושה הרוגים ושבעה פצועים כתוצאה מהפגזות צה"ל ברצועה. ערוץ הטלווזיה הלבנוני "אל-מיאדין" דיווח כי מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, יוזמים מגעים להשגת רגיעה.
 

 מטח על הדרום

מטח על הדרום (מד"א )

 

חדר המבצעים המשותף של חמאס והג'יהאד האיסלאמי מסר: "במקרה והאויב ימשיך בתוקפנות שלו שבאה בתגובה להפצצות ההתנגדות על עוטף עזה, אז ההתנגדות תרחיב את טווח ועומק ההפצצות על ההתנחלויות והמוצבים שלו".

מוקדם יותר מסרו ארגוני הטרור הפסלטינים ברצועת עזה: "בתגובה על הפשע של אתמול, חדר המבצעים של פלגי ההתנגדות מודיע על תחילת הפצצת מוצבים והתנחלויות של האויב בעשרות טילים".

בתוך כך, אלפים הגיעו היום ללוות בדרכו האחרונה את סא"ל מ', שנהרג אמש בהיתקלות בעומק רצועת עזה. נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר החינוך נפתלי בנט, ואחרים, הגיעו להלווייתו וספדו לו. סא"ל מ', בן 41, נשוי ואב לשניים, נפל אמש בפעולת איסוף מודיעין שגרתית של יחידה מיוחדת שהסתבכה. סמוך לשעה 21:15, יחידה מיוחדת של צה"ל נכנסה כשלושה קילומטרים לתוך רצועת עזה במזרח חאן יונס ונחשפה בידי הזרוע הצבאית של חמאס. במקום התפתחו חילופי אש מטווח קצר בין לוחמי היחידה המיוחדת לבין המחבלים של חמאס.